Konec plýtvání jídlem či lepší život bez plastů jsou knihy, které se dotýkají každého z nás

Poslední kniha od kolektivu Smarticular vydaná v nakladatelství Kazda se zabývá velmi aktuálním a také důležitým tématem – plýtvání jídlem a životem bez plastů. Dotýká se totiž každého z nás, a proto by tyto knihy měly patřit mezi povinnou četbu dospělých i těch mladších.

Knihy o plýtvání jídlem a plastech okolo nás nutí k zamyšlení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Naučte se, jak neplýtvat jídlem

Kniha se zaměřuje na problematiku plýtvání potravinami, vysvětluje datum minimální trvanlivosti a hlavně radí, jak plýtvání potraviny předcházet. Další části se věnují plánování a nakupování a správnému skladování potravin.

Než se potraviny dostanou na stůl, zmizí v odpadcích průměrně jedna třetina z nich, z toho přibližně polovinu vyhodíte doma. Prostřednictvím této knihy vám chceme ukázat, jak každý z nás může plýtvání omezit, tím chránit životní prostředí a také ušetřit.

Kniha o plýtvání jídlem
Kniha o plýtvání jídlem (Zdroj: Nakladatelství KAZDA, s.r.o.)

Čtenáři se dozví, jak zpracovat slupky, jádra, košťály nebo starší pečivo a přezrálé ovoce či zeleninu. Mohou se také inspirovat tipy na nakládání, zavařování a konzervaci potravin a zužitkování velké úrody. A v neposlední řadě se kniha věnuje problematice hnojení a kompostování.

Vyzkoušejte například polévku z ředkvičkových lístků, pesto z mrkvové natě, dušené listy červené řepy, asijskou polévku z brokolice a květáku, a také trvanlivou zeleninovou pastu bez vaření. Připravte si vývar z cibulových slupek, vhodný k odbourání hlavně nočních křečí v lýtkách, nebo si nasušte semena z papáji, která se dají použít místo pepře.

Knihu z hlediska receptů ocení především milovníci ovoce a zeleniny. Konec plýtvání jídlem spoustu zajímavých tipů a hlavně inspirace.

Lepší život bez plastů

Miliony tun plastového odpadu, hromadící se v přírodě, patří k největším výzvám současnosti. Přitom se lze bez zdravotně závadného plastu nebo plastu s krátkou životností téměř vždy snadno obejít! V této knize jsme sepsali všechna důležitá fakta o plastu a problémech, které způsobuje, a spolu s nimi více než 300 návodů a nápadů na smysluplné omezení plastu během všedního dne.

Jednoduché nápady pro udržitelný život v knihách
Jednoduché nápady pro udržitelný život v knihách (Zdroj: Nakladatelství KAZDA, s.r.o.)
  • Omezení plastu je prospěšné pro životní prostředí: na rozdíl od umělých hmot vyráběných z ropy, jež zůstávají nerozložené v přírodě a škodí zvířatům, rostlinám i lidem, jsou alternativní materiály neškodné nebo dokonce biologicky zcela rozložitelné.
  • Omezení plastu je prospěšné pro zdraví: zatímco běžné druhy plastu obsahují tisíce neviditelných aditiv, zatěžujících naše zdraví a životní prostředí, jsou přírodní materiály jako sklo, ocel atd. zpravidla zcela nezávadné.
  • Omezování plastu je zábavné a inspiruje ke změně uvažování: staňte se součástí neustále rostoucího hnutí lidí, jimž není spotřeba plastu lhostejná a kteří se dennodenně zasazují o ochranu naší planety svým uvědomělým spotřebním rozhodováním.

Zdroj informací: Nakladatelství KAZDA, s.r.o.

Publikováno: tento týden, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima