Učební obory, které mají schopnost zajistit lukrativní práci

Ačkoliv zájem o učební obory roste a poptávka po nich se zvyšuje, existují však i takové, o které mladí zájemci příliš nestojí. A přitom jsou tyto obory zárukou žádaných a dobře placených odborníků. Jedná se především o obor sklář, kamnář, kominík či pokrývač.

Některé učební obory mají málo zájemců (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Navzdory tomu, že v Česku v posledních letech stoupá zájem o studium řemesla, řemeslníků je v tuzemsku stále nedostatek. Některé obory studují jen desítky žáků. Mezi ty, kam se uchazeči o studium příliš nehrnou, patří třeba pokrývači.

Kvalitních pokrývačů je nedostatek
Kvalitních pokrývačů je nedostatek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

„Všude se mluví o tom, jaký je nedostatek řemeslníků a že kvalitní řemeslníci se uživí velice dobře. Navíc nedostatek řemeslníků je v celém světě, takže ti, kteří si na studium troufnou, bez problémů nacházejí velmi perspektivní uplatnění v zahraničí. Toto platí beze zbytku pro všechny učební obory vyučované v naší škole. Naše škola je zaměřena na stavební a zahradnické obory, jedná se tedy většinou o klasické obory, jako je například zedník, truhlář, instalatér a podobně. Mezi ne zcela tradiční řemesla nebo spíše mezi méně naplněné učební obory patří v současné době například kamnář, sklenář, kominík nebo pokrývač,“ řekl Miloslav Janeček, ředitel střední odborné školy.

Právě kominíci patřili ještě nedávno k ohroženým oborům, před pár lety jim hrozil zánik. „Po roce 2000 hrozil učebnímu oboru kominík reálně zánik. V té době byla naše škola poslední školou v celém Česku, kde se tento obor učil. I tak ale byli v každém ročníku maximálně dva až tři žáci. V budoucnost topení klasickými kamny na tuhá paliva asi v té době věřil málokdo, perspektivu v kominickém oboru tedy také skoro nikdo neviděl. Někdy kolem roku 2010 došlo ke změně legislativy v oblasti povinných revizí spalinových cest, kominíkům se začalo dařit výrazně lépe, přibyly jim dobře placené zakázky, čehož si v brzké době všimla veřejnost. Zájemců o učební obor kominík začalo opět rychle přibývat, v současné době se tento obor již opět učí na řadě středních škol,“ popsal Miloslav Janeček.

Učebnímu oboru kominík hrozil zánik, dnes je situace jiná
Učebnímu oboru kominík hrozil zánik, dnes je situace jiná (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sklenářům ani kamnářům podle ředitele jedné z největších odborných škol v Česku zánik prozatím nehrozí. Zájem o studium ale není velký.

„O obory, jako je kominík, kamnář, sklenář, je v naší škole stabilní zájem. Sice není tak velký, jako je tomu například u oborů truhlář nebo instalatér, ale zánik jim rozhodně nehrozí. Navíc podobný vzestup, jaký zaznamenali v minulosti kominíci, pravděpodobně čeká i kamnáře. Začalo být totiž jasné, že topení elektřinou nebo plynem hned tak topení tuhými palivy nenahradí, a spousta lidí chce, aby součástí jejich domovů byl krb nebo kamna,“ ubezpečil Miloslav Janeček. „Jako značný problém ale vnímám malý zájem o učební obor pokrývač, řemeslníků s touto odborností je ve stavebnictví kritický nedostatek,“ dodal.

Vzestup poptávky po řemeslnících čeká i kamnáře
Vzestup poptávky po řemeslnících čeká i kamnáře (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Řemeslo v posledních letech láká stále více dívek. Navíc dívky, které vystudují řemeslný obor, často své mužské kolegy „strčí do kapsy“. „Nejvíce dívek u nás studuje na zahradnicky zaměřených oborech, ať jsou to obory s maturitou, nebo výučním listem. Pravda je, že dívky se stále častěji objevují i v typicky chlapeckých oborech. V posledních letech jsme v naší škole měli dívky na oborech instalatér, podlahář, malíř/lakýrník, truhlář. V letošním školním roce u nás začala studovat velmi šikovná dívka učební obor kominík. Většina dívek je pečlivější, mají větší cit pro detail. Například v oboru malíř se více uplatní v jemných dekorativních malbách, u podlahářů to zase bývají složitější pokládky parket,“ uvedl Miloslav Janeček.

Zájem o studium řemesla meziročně roste. V letošním roce očekávají ředitelé středních odborných škol enormní počet přihlášek. Vedle zvyšujícího se zájmu o studium řemeslného oboru na tom má podíl nástup silných ročníků na střední školy. Ne všichni zájemci se na školu proto dostanou.

Poptávka je i po sklenářích
Poptávka je i po sklenářích (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

„Zájem o řemeslné učební obory začal výrazně stoupat již před několika lety. V loňském roce se začal navíc projevovat vliv stoupající demografické křivky, zvyšuje se tedy počet žáků končících základní školu. To se zcela pochopitelně projevuje v přijímacím řízení i na učební obory. Poslední dva roky jsme zaplnili všechny naše nejenom maturitní, ale i učební obory již v prvním kole přijímacího řízení. Letos tomu nebude jinak. V loňském roce jsme museli přibližně 300 uchazečů o studium na naší škole odmítnout. Zcela jistě nebudeme moci všechny zájemce o studium přijmout ani letos. Odmítnutých bude rozhodně více než v loňském roce,“ uzavřel Miloslav Janeček.

Zdroj informací: Střední odborná škola Jarov

Publikováno: 16. 3. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima