JSSS: Poslední přání

Jaromír chce své milované partnerce předělat bydlení, protože ví, že jeho čas na tomto světě se krátí. Do jejich vztahu zasáhla nemoc ve chvíli, kdy se poprali s ostatními starostmi a problémy. I přesto je Jaromír pozitivní a nevzdává se. Tato nejdojemnější a emočně nejtěžší proměna připadla na starost designérskému páru Zuzana a Viktor. Jak se staví sen plní sny za každé situace – i to úplně poslední přání.

Jaromír chce své milované partnerce předělat bydlení, protože ví, že jeho čas na tomto světě se krátí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

JSSS: Poslední přání

Premiérový díl Jak se staví sen uvidíte v pátek 17. března ve 22.00 na Primě.

Jaromír býval hasičem a policistou – po dobu své nemoci byl v invalidním důchodu. Po rozvodu se dostal do dluhové pasti, kdy musel splácet velké částky. Našel si další práci a vše splatil. Z prvního manželství má dvě dcery. Jeho velkou vášní je zahrada. Libuše pracovala 25 let v kravíně, aktuálně je farmaceutickou operátorkou.

Má dvě dcery – s mladší dcerou má hezký vztah, s tou starší, do jejíhož života zasáhly drogy, se nevídá. Libuše se až do svých 40 let starala o svého tatínka, který onemocněl. Její velkou vášní jsou zvířata – chovají tři psy, poníka a koně. Jednou, když Jaromír pracoval na zahradě, tak mu zavolal jeho insolvenční správce, že všechny dluhy má splacené. Jaromírovi se ulevilo a našel si čas na návštěvu lékaře se svými bolestmi břicha. Následně se dozvěděl, že má rakovinu. Nádor v břiše má už prorostlý až do bránice, a tudíž nebyla možná operace. Měl voperovaný port na chemoterapii. Na začátku natáčení nikdo nevěděl, jak bude jeho nemoc postupovat – byly dny, kdy se cítil dobře, a jiné, kdy měl problém vyjít schody.

Během společných let udělali na domě hodně práce
Během společných let udělali na domě hodně práce (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ze skříně zajímavě vychází také TV stolek a pracovní místo pro paní Libušku
Ze skříně zajímavě vychází také TV stolek a pracovní místo pro paní Libušku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jaromír s Libuškou byli spolu dvanáct let. Jejich vztah začal v září a v prosinci téhož roku se už k Libušce stěhoval. V prvních letech jí pomáhal s péčí o jejího nemocného tatínka. Po jeho smrti se rozhodli dát dům do pořádku a Jaromír začal oddalovat své zdravotní problémy – bolesti břicha.

Jaromír kdysi požádal Libušku o ruku, ale ona odmítla a teď se svatbě brání, jelikož jí to nepřijde fér, dle jejích slov by to nebylo správné se vzít v jeho nemoci, když to neudělali předtím. Znají se přitom už od školních let, věděli o sobě a koukali po sobě. Několik let si každý žil svým životem, oba byli rozvedení a po letech se potkali na seznamce. Ona ho nechtěla – on ji přemluvil a šli na kávu.

Začátek vztahu neměli jednoduchý – okolí, převážně jejich rodiny, jim nepřálo. Jaromíra tenkrát nejvíce mrzelo, že právě jejich nejbližší na ně vzájemně hází špínu a jdou proti nim. Podle paní Libušky neměl Jaromír dobrou pověst – miloval ženy. Samotná Libuška si myslela, že není pro něj dost hezká. Hned v počátku vztahu mu řekla, že jestli hledá pouze povyražení, tak ať jde o dům dál. Od začátku ale cítila, že je to hodný člověk.

Pan Jaromír se závěru proměny nedožil
Pan Jaromír se závěru proměny nedožil (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pozitivně žlutá rozkládací sedací souprava a spousta rostlin
Pozitivně žlutá rozkládací sedací souprava a spousta rostlin (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pan Jaromír si přál vše dodělat, než zemře. Paní Libuška by si přála, aby si zrekonstruovaný prostor ještě nějaký čas společně užili. Jedná se o koupelnu se sprchovým koutem, chodbu a kuchyň s obývacím pokojem. Konkrétní představu o designu nemají. Během společných let udělali na domě hodně práce (nová střecha, zahrada aj.).

Poté, co se Jaromír dozvěděl o své nemoci, rozhodl se zrekonstruovat přízemí domu, jehož rekonstrukci měli s Libuškou v plánu už delší dobu – záměrem bylo vybudovat si prostor, který by byl bezbariérový a sloužil by k bydlení na jejich stáří. Jaromír s Libuškou se do rekonstrukce pustili, jejich první prací bylo vykopání a vyvezení sedmi kontejnerů suti. Dále udělali podlahy, elektriku, odpady a další hrubé práce. Jednu ze zdí postupně podkopávali do hloubky 70 cm a vybetonovali nové základy. Pořídili si také nová okna. Jasným cílem designérů bude tedy dodělat celý spodní prostor. Na konec této srdceryvné proměny se podívejte sami.

Jarek s Libuškou na domě už před proměnou hodně pracovali
Jarek s Libuškou na domě už před proměnou hodně pracovali (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kuchyň je velmi moderní se spoustou moderních spotřebičů
Kuchyň je velmi moderní se spoustou moderních spotřebičů (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

A jak se na proměnu dívají designéři Zuzana Schubertová a Viktor Čikoš?

Hodnocení designérů:

Byla to naše nejsmutnější proměna doposud. Vím, že v každém dílu má rodina kus svého trápení a každý se s ním pere po svém, ale na konci vždy vidíte radost a objetí. Tady byl obrovský smutek nás všech, protože pan Jaromír se závěru proměny nedožil. Náš první dojem z prostoru byl dobrý, shodli jsme se, že proměna se uskutečnit dá.

Jarek s Libuškou na domě už před proměnou hodně pracovali, v podstatě jej předpřipravili, vyčistili, vylili podlahy, takže nebyl důvod se obávat. Největší výzvou byla koupelna, jelikož čas na proměnu byl krátký, používali jsme rychletuhnoucí materiály, ale technologický postup se nijak ošidit nedá. Před samotnou proměnou bylo naší podmínkou to, aby Jaromír s Libuškou vylili podlahy předem, což se povedlo. Při realizaci jsme používali vysoušeče, odvlhčovače, aby všechno šlo jako na drátkách.

Jasným cílem designérů bude dodělat celý spodní prostor
Jasným cílem designérů bude dodělat celý spodní prostor (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Styl se volil moderní a na přání Jaromíra s černými doplňky
Styl se volil moderní a na přání Jaromíra s černými doplňky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Styl jsme volili moderní a na přání Jaromíra s černými doplňky. Přál si bílo-černou kuchyň, černé doplňky v koupelně a útulno. Což věříme, že se povedlo. Útulno jsme navodili dřevodekory na podlaze a nábytku, lehčeným obkladovým kamenem na jedné ze stěn, pozitivně žlutou rozkládací sedací soupravou a spoustou rostlin, které vnesou do interiéru život.

Koupelna spolu s dveřmi působí nadčasově, volili jsme dokonce černou sanitu. Opět ale s použitím prvku dřeva a zeleně tak, aby výsledek působil moderně a útulně. Krásně vynikne detail sprchové zástěny, která je ve stejném designu, jako jsou vstupní dveře koupelny, to znamená tenký černý rám a uvnitř tři skleněná pole. Výsledek působí až lehce industriálně.

Skříně od našeho partnera nám náš pan truhlář doplnil o vertikální i horizontální police a knihovny tak, aby celek působil jako vestavná skříň. Ze skříně zajímavě vychází také TV stolek a pracovní místo pro paní Libušku, které jsme doplnili taburetem ve stejné barvě, jako má sedací souprava. Žlutá barva se tu a tam objevuje i na drobných doplňcích (žluté holínky, rukavice, žluté narcisky, vázička a talířek od partnera).

Kuchyň je velmi moderní se spoustou moderních spotřebičů, jako jsou myčka, trouba, která umí péct současně až pět různých jídel, aniž by se vůně a chutě smíchaly, dále pak mikrovlnná trouba s grilem, indukční varná deska a černá digestoř. Samozřejmostí je vestavná lednice. Vše působí v kuchyni kompaktně, čistým designem a opět pro zútulnění jsme volili například závěsný květináč na bylinky nebo ručně háčkované košíčky na potraviny.

Výsledkem je jedna malá garsonka s obývacím pokojem, jídelnou, kuchyní, příležitostným spaním a prostorná bezbariérová koupelna. V chodbě má paní Libuška spoustu místa pro pelíšky svých pejsků. A jako bonus jsme díky našemu partnerovi vyměnili i vchodové dveře tak, aby celek působil jednotně.

Pan Jaromír si přál vše dodělat, než zemře
Pan Jaromír si přál vše dodělat, než zemře (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Závěsný květináč na bylinky
Závěsný květináč na bylinky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Těšte se na unikátní proměnu nové série – bude nejdojemnější v historii a plná praktických rad.

Partnerem této sezóny pořadu je společnost Raiffeisen stavební spořitelna (www.rsts.cz).

Shrnutí k aktuální sérii:

Celková částka vynaložená na všechny proměny činí za aktuální sérii 8 132 604 Kč. Nejdražší proměna (1 017 468 Kč) se uskutečnila ve čtvrtém dílu – v Semilech, kde architekti Marek s Andreou udělali téměř kompletní přestavbu. Nejčastěji se z místností upravovaly kuchyň a chodba (10×), obývací pokoj (9×) dětský pokoj (5×) a koupelna (3×).

Sponzoři pořadu věnovali své produkty za 5,56 milionu Kč. Z toho nejvíce za dveře, zárubně, kování a montáž SEPOS: 936 039 Kč, dále kuchyně ORESI: 803 636 Kč, sedačky JECH: 781 235 Kč, spotřebiče Gorenje: 677 906 Kč, dekorace a nábytek Bonami: 647 057 Kč, stavebniny Pro-doma: 595 500, Fatra: 467 079 Kč a následují další důležití partneři pořadu: Mercedes, Bison, Carapol, Maro, Sapho, Perfecta, Rako, Indoor Chatta a Wild-Stone.

Od příštího pátku – 24. března – se můžete těšit na novinkový pořad České chaty snů o proměnách chat a chalup.

Reprízy oblíbeného pořadu Jak se staví sen můžete sledovat každý den od pondělí do neděle v 19.30 na Prima STAR nebo v 9.00 na Prima LOVE.

Zdroj informací: pořad Jak se staví sen, FTV Prima

Publikováno: tento týden, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima