Nenechte svůj mozek zakrnět: 20 minut pravidelného čtení s ním udělá zázraky

Čtení je dovednost, kterou se ve škole učíme hned od začátku školní docházky. Každý den se díky němu dozvídáme nové informace ze světa, můžeme si přečíst vzkazy od dětí nebo od rodičů, ale především se můžeme přenést do úplně jiných světů. Čtení nám totiž otevírá dveře do říše fantazie. A mozek při tom jásá radostí.

Čtením knih posilujete mozek a rozšiřujete si slovní zásobu (Zdroj: Heureka Group a.s.)

Písmenka, která se v něm přeměňují v představy, ho totiž stimulují, což má značné benefity pro lidský organismus. Neváhejte proto a vyberte si knihu, která vám pomůže uniknout realitě. Březen je navíc Měsícem knihy. Kdy jindy se proto pustit do čtení, když ne teď?

Nevíte-li, jakou knihu vybrat, poradí vám Nákupní rádce Heureka. Ten pravidelně vyhlašuje nejpopulárnější produkty roku, a to v několika kategoriích dle zájmu spotřebitelů, samozřejmě zde najdete i kategorii kniha. Za rok 2022 se umístily knihy Bílá voda od Kateřiny Tučkové, Zeleninová zahrádka od Romana Pavely a Můj otec byl MIB, kterou napsali Jason Mason a Jan van Helsing. Na Heurece najdete i tipy na další tituly, zákaznické recenze a co víc, pohodlně si ohlídáte i tu nejlepší cenu na trhu.

Proč vlastně číst?

Kromě toho, že si můžete s papírovou knihou někde v koutu kavárny u teplého čaje připadat hodně stylově, podpoříte hlavně svůj mozek. Existuje nespočet důvodů, proč si pravidelně dopřávat oddech u knížky. Některé souvisí s psychikou, jiné zase s dalšími funkcemi mozku. Zde jsou ty nejdůležitější:

1. Procvičuje mozek

Mozek miluje, když ho stimulujete a čtení je naprosto ideální způsob. Navíc je vědecky dokázáno, že když budete mozek pravidelně procvičovat, spíš se vyhnete degenerativním onemocněním, která mohou vznikat s postupujícím věkem. Například čtením, luštěním křížovek nebo hraním logických her lze snížit riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou.

2. Rozšiřuje obzory

Představte si, kolik knih jste už za život přečetli. Z každé z nich si váš mozek něco vzal. Nikdy nevíte, kdy se vám budou nejrůznější informace, které můžete načerpat z knížek, hodit. Čím větší máte vědomosti, tím snadněji se pak řeší problémy, které vás můžou v životě potkat.

Měsíc březen je Měsícem knih\
Měsíc březen je Měsícem knih\ (Zdroj: Heureka Group a.s.)

3. Snižuje stres a napětí

Znáte ten pocit, kdy se začtete do knížky a najednou čas plyne rychleji, nevnímáte realitu a žijete pouze příběhem z vaší knížky? V těchto chvílích zapomenete na všechny starosti a splíny. Čtení knih dokáže snižovat stres a uklidňovat mysl. Pro lidský organismus je to učiněný relax. A toho přeci není nikdy dost.

4. Zlepšuje paměť a soustředění

Když čtete knížku, musíte si toho hodně pamatovat. Jména postav, názvy míst, kde se pohybují, dějové linky a je toho mnohem víc. Tím procvičujete mozek tak nějak automaticky. Navíc během toho v mozku posilujete synapse (mozková propojení) a vytváříte nové. Pomáháte tak udržovat mozek v super formě. Čtením posílíte i koncentraci. Dnešní doba si žádá, vykonávat několik činností najednou. U čtení je ale potřeba soustředit se jen na jednu. Budete-li pravidelně číst třeba 20 minut v kuse, uvidíte, že se vaše soustředění začne pomalu zlepšovat.

5. Zvyšuje slovní zásobu

Říká se, že když budete batoleti před spaním číst, rychleji se naučí skládat věty. Díky vašemu předčítání se mu totiž zvětšuje slovní zásoba. Stejně to funguje i u dospělého člověka, který se čtení pravidelně věnuje. Slovní zásoba se rozšíří, a pokud zkusíte i vy sami něco napsat, budete překvapení, jaké slovní obraty ze sebe na papír dokážete dostat.

Zdroj informací: Heureka Group a.s.

Publikováno: 27. 3. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima