Venkovní žaluzie ovládané inteligentní technologií přispívají ke komfortu i udržitelnosti domácnosti

Moderní stínění od největšího českého výrobce Climax ovládané inteligentními technologiemi přináší revoluci do domácností, jejichž členové už nechtějí jen maximální pohodlí, ale zajímají je i dopady na životní prostředí. Venkovní žaluzie nejsou zdaleka jen o stínění. Stávají se významným prvkem chytré domácnosti a úspory nákladů za energie.

Venkovní žaluzie ovládané inteligentní technologií přispívají ke komfortu bydlení (Zdroj: Climax.cz)

Kromě své základní funkce, tedy udržování komfortu uvnitř budovy, se chytré venkovní stínění přizpůsobí individuálním potřebám i změnám počasí. Zabudovaná sluneční čidla poznají, kdy je třeba venkovní žaluzie zatáhnout a zabránit tak přehřívání interiéru, i když nejsou jeho obyvatelé přítomni. A naopak v zimě, kdy sluneční paprsky mohou místnost vyhřát, se žaluzie vytáhnou při optimálních podmínkách. Větrná čidla vysílají signál k pohonu, který žaluzie automaticky zatáhne v případě silného větru, deště nebo krupobití.

David Žabčík ze společnosti Climax zmiňuje i další benefit chytrých venkovních žaluzií v podobě bezpečnostní pojistky: „První pojistka žaluzie znemožňuje, aby pancíř vytáhla cizí osoba, čímž se zvyšuje zabezpečení domácnosti. Druhá při automatickém stahování rozpozná jakoukoli pevnou překážku a brání tak před vznikem škod a úrazů."

Zabudovaná sluneční čidla poznají, kdy je třeba venkovní žaluzie zatáhnout a zabránit tak přehřívání interiéru
Zabudovaná sluneční čidla poznají, kdy je třeba venkovní žaluzie zatáhnout a zabránit tak přehřívání interiéru (Zdroj: Climax.cz)

Typy inteligentního ovládání stínění

Chytré stínění lze ovládat jednoduše pomocí dálkového ovladače nebo aplikace v mobilním telefonu. Obě varianty umožňují podle potřeby stáhnout či vytáhnout venkovní žaluzie jednotlivě nebo všechny zároveň. V mobilní aplikaci TaHoma® si navíc může uživatel navolit časy, kdy se bude chytré stínění samo chovat podle jeho požadavků. Je tak možné zatáhnout žaluzie například večer, když se setmí, pro dokonalé soukromí, nebo vytáhnout ráno před budíčkem.

Inteligentní ovládání venkovních žaluzií pomocí dálkového ovladače nebo aplikace
Inteligentní ovládání venkovních žaluzií pomocí dálkového ovladače nebo aplikace (Zdroj: Climax.cz)

Inteligentními technologiemi k udržitelnosti

Český výrobce stínění Climax díky partnerství se společností Somfy nabízí zapojení inteligentního systému ovládání TaHoma ® switch, který umožňuje efektivní propojení jednotlivých prvků domácnosti. Snadno se tak mohou synchronizovat například venkovní žaluzie se systémem vytápění i větrání a dosáhnout tak maximální úspory energií. V horkých dnech se ušetří za klimatizaci díky automatickému stažení žaluzií po dosažení určité teploty působící na venkovní čidlo, v zimě zase pomůže chytrá domácnost snížit náklady na vytápění vpuštěním slunečního záření do interiéru. 

Zapojení inteligentních systémů ovládání umožňuje synchronizaci venkovních žaluzií se systémem vytápění
Zapojení inteligentních systémů ovládání umožňuje synchronizaci venkovních žaluzií se systémem vytápění (Zdroj: Climax.cz)

Kam směřují trendy v chytrém stínění?

Evoluce technologií jde nezadržitelně kupředu a nevyhýbá se ani stínicí technice. Podle aktuálního vývoje lze předpokládat, že i blízká budoucnost bude ve znamení udržitelnosti a co největší úspory nákladů na energie. V posledních letech zaznamenala společnost Climax také zvýšený zájem spotřebitelů o screenové rolety a bioklimatické pergoly, dá se tedy očekávat další technologický vývoj i v tomto směru.

Zdroj informací: SERVIS CLIMAX a.s.

Publikováno: 20. 3. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima