Nejnáročnější proměna chaty

Nejnáročnější díl přináší samá nej – nejdražší proměna série, časově nejdelší přestavba, nejodlehlejší místo a nejzajímavější příběh. Vše se dělalo v podstatě nově, a navíc byl k nemovitosti velmi komplikovaný návoz materiálu kvůli terénu a počasí. Původní stodola byla rozebrána a zbylo z ní jen 6 sloupů. Práce na přestavbě bylo nepředstavitelné množství. A dále vše zkomplikoval původní záměr, použít staré střešní trámy, který bohužel nevyšel, a to kvůli tomu, že byly poddimenzované, neunesly by novou střechu a muselo by se dlouho čekat na nové, protože v dnešní době sehnat narychlo dřevo není vůbec snadné. Kromě příběhu stavení je zajímavý i majitel pan Karel, který má k místu neobyčejně silný vztah – ve zdejším prostředí vyrostl. Už jako malý kluk běhal po místních loukách a lesích, a proto si pak chatu zde koupil. Jak si s tímto největším chatovým oříškem poradí naši architekti Petr Portych a Martin Štrouf a sochař Sebastian Wojnar?

Práce na nejnáročnější přestavbě chaty bylo nepředstavitelné množství (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nejnáročnější proměna chaty

Premiérový díl České chaty snů uvidíte v pátek 5. května ve 22.00 na Primě a reprízu v neděli v 10.00 na Primě. A na prima+ si můžete novinkovou přestavbu pustit s týdenním předstihem.

K této chaloupce na samotě u lesa se váže velmi pohnutý osud
K této chaloupce na samotě u lesa se váže velmi pohnutý osud (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Majitel si vybudoval vztah k tomuto místu už jako malé dítě, kdy s ostatními dětmi trávil letní prázdniny pobíháním po místních loukách a lesích. K této chaloupce na samotě u lesa, která byla postavena už v roce 1883, se váže velmi pohnutý osud. Její majitelé velmi brzy po jejím dostavění zemřeli, a o jejich děti se tak museli starat různí opatrovníci. S jedním z chlapců, který tady nakonec zůstal bydlet, rychtář sezdal místní krásnou dívku.

Měli spolu 8 dětí, ale 6 z nich zemřelo ještě před dovršeným prvním rokem života. Nakonec roubenka skončila v rukou místního studnaře, který nechal postavit i stodolu. Nakonec se ale i on rozhodl tuto nemovitost na unikátním místě prodat současnému majiteli. Ten by nejraději zachoval jejího ducha, ale chtěl by zmodernizovat jako jakýsi protipól k tradiční roubence právě dostavěnou stodolu.

Použity byly tradiční materiály v soudobých variacích
Použity byly tradiční materiály v soudobých variacích (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Práce na nejnáročnější přestavbě chaty bylo nepředstavitelné množství (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Práce na nejnáročnější přestavbě chaty bylo nepředstavitelné množství (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Roubenka se stodolou stojí samostatně na jednom z horských vrcholů, obklopená pastvinami a lesy. Místo je úplnou definicí samoty a klidu. Roubenka se nachází ve stavu, ve kterém ji opustili poslední stálí obyvatelé. Atmosféra roubenky má nádech skanzenu, a to včetně vnitřního vybavení. Naopak na stodole jsou propsány pozdější úpravy – snahy o její zobytnění. Majitelé využívají chalupu pro víkendový únik do nedotčené přírody.

Přáli si citlivou rekonstrukci původního objektu a vytvoření prostoru pro pohoštění přátel včetně nabídky přenocování. Po delším uvažování se architekti rozhodli soustředit na objekt stodoly a upravit ho tak, aby byl použitelný pro výše popsaný účel. Samotný objekt roubenky si zaslouží rozsáhlou a citlivou rekonstrukci, která by nebyla v daném čase zvládnutelná.

Podstatu objektu stále tvoří šestice zděných pilířů
Podstatu objektu stále tvoří šestice zděných pilířů (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Motto architekta bylo: Z vrcholu kopců umožnit rozhled, ale horizont nenarušit. Chalupu zvětšit, ale objem neporušit.

Co říká na další proměnu jeden z architektů, Martin Štrouf?

Otázkou bylo, jakým způsobem začlenit soudobé architektonické pojetí do přírodního prostředí s tradiční architekturou a urbanismem. Střetávala se zde touha majitelů po vizuálním otevření stodoly výhledům do okolí se zachováním tradiční formy při pohledu na objekt z okolní krajiny. Bylo zvoleno řešení s předsazenou dřevěnou fasádou tvořenou latěmi s mezerami, která umožnila kontinuální vizuální propojení s exteriérem a zároveň potvrzení vizuálního archetypu stodoly v daném místě.

Použity byly tradiční materiály v soudobých variacích. Hlavními prvky uplatněnými v exteriéru i interiéru jsou dřevo, cihla a šindel. I když jsme odpůrci používání imitací, zde přišla imitace šindelové střech v plechové variantě vhod. Společně s ostatními materiály tvoří harmonický celek zapadající do okolního prostředí, což je největší hodnota daného místa. Navíc, toto provedení bezpečně odolá složitějším klimatickým podmínkám.

V podkroví je spaní až pro 8 lidí
V podkroví je spaní až pro 8 lidí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Bylo zvoleno řešení s předsazenou dřevěnou fasádou
Bylo zvoleno řešení s předsazenou dřevěnou fasádou (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Podstatu objektu stále tvoří šestice zděných pilířů, doplněných dřevěnou fasádou z latí namořených do šedé barvy. Za laťováním jsou skryté okenní otvory, umožňující kontinuální propojení s okolní přírodou. Západní část je otevíratelná a zpřístupňuje nově vybudovanou terasu. Střešní krytina je tvořena imitací šindele v plechovém provedení, to doplňuje lokální tradici v používání materiálů na zbytku objektu. V přízemí stodoly je umístěn společenský prostor s komfortní kuchyní a toaletou. V podkroví je spaní až pro 8 lidí. V interiéru je použita cihelná dlažba kladená do stromečku a palubkové obklady v přírodním provedení.

Zdroj informací: České chaty snů, FTV Prima

Publikováno: 4. 5. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima