Společnost Walt Disney Company existuje již 100 let

Disney letos slaví 100. výročí a Egmont pro tuto příležitost přichystal doslova nálož toho nejlepšího – knihu 100 pohádek a exkluzivní platinovou kolekci Auta, Star Wars, Ledové království a Marvel. Víc než 1000 titulů, z toho přes 250 ročně v celkovém nákladu 1,5 mil. výtisků* – to je bilance nakladatelství Egmont, které vydává knižní produkci společnosti Disney od roku 1990, tedy 33 let. Od roku 2016 je součástí skupiny Albatros Media.

Disney letos slaví 100. výročí a Egmont pro tuto příležitost přichystal doslova nálož toho nejlepšího (Zdroj: Egmont Publishing / Albatros Media a.s.)

Veselé Vánoce, první knížka pod křídly Egmontu, vyšla v roce 1990 a další tituly na motivy filmů a seriálů nenechaly na sebe dlouho čekat. Od té doby knížky Disney včetně řady franšíz a značek tvoří každý rok přibližně třetinu titulů edičního plánu tohoto nakladatelství. „Disney je značka, kterou znají všichni – prarodiče, rodiče a děti. Je synonymem rodinné zábavy a většina titulů, které vydáváme, je určena ke společnému čtení rodičů s dětmi. Důležitou roli hrají i vizuální ztvárnění a ilustrace, které rozvíjejí dětskou představivost,“ říká Stanislav Kadlec, šéfredaktor nakladatelství Egmont a jeden ze stěžejních překladatelů knížek Disney.

Společnost Walt Disney Company existuje již 100 let a podle Stanislava Kadlece obliba jeho titulů, které přináší nový obsah napříč značkami jako Marvel, Star Wars, National Geographic a Avatar, neustále roste i v současné době. „Prodeje knih Disney jsou za posledních deset let stabilní. Disney drží krok s novými trendy více než dobře. Přichází každý rok s novými filmy a seriály a k nim vycházejí i nové knižní publikace. Zároveň vydáváme dotisky a reedice knih na motivy nejúspěšnějších filmů,“ dodává Stanislav Kadlec.

Ondřej Muller, programový ředitel dětské literatury Albatros Media, s knížkou Veselé Vánoce, která u nás vyšla v roce 1990 jako první od Disney
Ondřej Muller, programový ředitel dětské literatury Albatros Media, s knížkou Veselé Vánoce, která u nás vyšla v roce 1990 jako první od Disney (Zdroj: Egmont Publishing / Albatros Media a.s.)

V 90. letech patřily k nejoblíbenějším tituly navazující na televizní seriál My z Kačerova, jako byly Příručky mladých svišťů, jejichž jedenáct titulů bylo v té době prodáno zhruba 300 000 výtisků. Začátkem našeho století se největší zájem přenesl ke knížkám filmů a TV seriálů pro dospívající jako například High School Musical, Hannah Montana nebo Violetta. Dnešní čtenáři mají naproti tomu v oblibě sbírky pohádek nebo pětiminutové pohádky, kde najdou v jedné knize příběhy postav z různých animovaných filmů nebo seriálů pro děti. Stále oblíbené od 90. let až dosud jsou ilustrované knihy k nejnovějším filmům, které se pro některé čtenáře staly dokonce sběratelskou záležitostí.

Samostatnou kapitolou u knížek Disney je jejich překlad. Podílela se na něm v průběhu let řada překladatelů. Mezi nejznámější u nás patří Pavel Šrut, který překládal knihy na motivy filmů mezi lety 1998-2003, a Stanislav Kadlec, který v roce 1994 jako první přeložil Knihu zloduchů. „Překlady, až na nějaké speciální výrazy, nejsou těžké, ale je třeba je sladit s filmovou a seriálovou předlohou – hlavně jména a názvy míst, popřípadě různé slovní hříčky. Jsme ve spojení s překladateli filmů a vycházíme si vzájemně vstříc. Překlad pro knihy musí být připravený dlouho předtím, než jde film do kin,“ vysvětluje Stanislav Kadlec.

Mezi významné české překladatele filmů Disney patří Vojtěch Kostiha. Co se dabingu týče, vystřídala se na něm celá řada herců a zpěváků – například Saša Rašilov exceloval jako první český Myšák Mickey, Lucie Vondráčková namluvila Alenku v Alence v říši divů a nazpívala písničky k Rebelce, Klára Nováková, knižní blogerka a dabérka postaviček Disney, je nejvíce známá jako malá Anna z Ledového království, Katka Bohatová, dabérka a herečka, propůjčila svůj hlas postavám v Ledovém království a Malé mořské víle.

Kmotři akce: Jan Bendig, Michaela Tomešová, Katka Bohatová, Lucie Vondráčková a Klára Nováková
Kmotři akce: Jan Bendig, Michaela Tomešová, Katka Bohatová, Lucie Vondráčková a Klára Nováková (Zdroj: Egmont Publishing / Albatros Media a.s.)

Limitovaná edice ke 100. výročí Disney

Disney: 100 pohádek

Sto pohádkových příběhů s ikonickými hrdiny 

Pinocchio, Bambi, 101 dalmatinů, Popelka, Sněhurka, Pocahontas, Lví král, Aristokočky, Mauglí, malá mořská víla Ariel… S těmito a desítkami dalších postav zažijete neuvěřitelná dobrodružství. Egmont, 299 Kč.

Sto pohádkových příběhů s ikonickými hrdiny
Sto pohádkových příběhů s ikonickými hrdiny (Zdroj: Egmont Publishing / Albatros Media a.s.)

Disney: Ledové království - Platinová kolekce

Království Arendelle otevírá své brány v nejkrásnějších příbězích

Oblíbení obyvatelé království Arendelle se už na vás těší. Dozvíte se, jak si sněhulák Olaf našel nového kamaráda, oslavíte kouzelný letní slunovrat, společně s Annou a Kristoffem pohlídáte trollí mimina a vypátráte pozapomenuté vánoční tradice pro Annu a Elsu. Egmont, 299 Kč.

Království Arendelle otevírá své brány v nejkrásnějších příbězích
Království Arendelle otevírá své brány v nejkrásnějších příbězích (Zdroj: Egmont Publishing / Albatros Media a.s.)

Disney. Auta - Platinová kolekce

Dobrodružství se závoďáky ze všech tří populárních filmů

Pořádně na to šlápněte a vydejte se na nezapomenutelnou jízdu! Užijete si ji spolu s Bleskem McQueenem, Burákem a jejich známými nejen z Kardanové Lhoty. Oblíbení hrdinové si totiž našli přátele po celém světě – a co je lepšího, než se s nimi pustit do závodu plného špičkování? Jiní soupeři mají v záloze několik zákeřných triků, ale naši kamarádi si naštěstí dovedou poradit. Egmont, 299 Kč.

Dobrodružství se závoďáky ze všech tří populárních filmů
Dobrodružství se závoďáky ze všech tří populárních filmů (Zdroj: Egmont Publishing / Albatros Media a.s.)

Disney: Marvel - Platinová kolekce

Nejúžasnější příběhy marvelovských superhrdinů 

Marvelovský vesmír je bezednou studnicí akce a zábavy. Prozkoumejte ho s těmi nejoblíbenějšími hrdiny! Dozvíte se, jak Spider-Man a Iron Man začali bojovat s padouchy, doprovodíte Kapitána Ameriku na cestě za jeho snem, užijete si bláznivý úklid vesmírné lodi s Rocketem a Grootem, pomůžete Black Pantherovi porazit lovce Kravena a budete svědky první společné akce Spider-Mana a jeho kamaráda Milese Moralese. Egmont, 299 Kč.

Nejúžasnější příběhy marvelovských superhrdinů
Nejúžasnější příběhy marvelovských superhrdinů (Zdroj: Egmont Publishing / Albatros Media a.s.)

Disney: Star Wars - Platinová kolekce

To nejlepší z Hvězdných válek v nesmrtelných příbězích

Před dávnými časy se v předaleké galaxii začal psát příběh, který dnes miluje celý vesmír. Užijte si to nejlepší z něj a nechte se strhnout dobrodružstvími na motivy filmů Star Wars! Na pouštní planetě Tatooine budete pátrat po mistru Jedi Obi-Wanu Kenobim, zachráníte princeznu Leiu ze zajetí, pomůžete Hanu Solovi a jeho přátelům utéct z Hvězdy smrti, poznáte učení řádu Jedi a po boku Luka Skywalkera se utkáte se sithským lordem Darthem Vaderem. Egmont, 299 Kč.

To nejlepší z Hvězdných válek v nesmrtelných příbězích
To nejlepší z Hvězdných válek v nesmrtelných příbězích (Zdroj: Egmont Publishing / Albatros Media a.s.)

Limitovanou edici pěti knížek ke 100. výročí Disney a ke 33 letům na českém trhu pokřtili:

  • Ondřej Muller, programový ředitel dětské literatury Albatros Media
  • Jan Bendig, zpěvák a dabér

„Pro mě je dabing hodně o zpívání, proto mé postavy jsou spíše spojené se zpěvem. Svůj hlas jsem tak propůjčil Camilovi v pohádce Encanto. A nadaboval jsem i Diaza ve filmu Divnosvět! Strašně mě to baví a je mi ctí být toho součástí. Těším se i na velkolepý koncert v O2 Areně, kde mám v rámci oslav 16. října 2023 vystupovat."

  • Michaela Tomešová, herečka a muzikálová zpěvačka, dabérka

„Já jsem moc šťastná, že se s Disney setkávám na divadelních prknech divadla Kalich, kde jsou krásná představení jako Mauglí, Robin Hood či Pomáda. Těším se i na velkolepý koncert Disney 100, který bude 16. října v O2 Areně. Doma si s mými syny rádi čteme a rozhodně pohádky Medvídek Pú, Mickey Mouse či Spider man u nás vítězí."

  • Katka Bohatová, herečka, zpěvačka a dabérka

„Pro mě je nádherné být součástí Disney. Jsem strašně ráda, že jsem mohla propůjčit svůj hlas královně Iduna v Ledovém království, což je jedna z nejpopulárnějších pohádek posledního desetiletí. Syn mě už i často poznává, když slyší pohádku a můj hlas. Z knížek miluje Mickey Mouse.“

  • Lucie Vondráčková, herečka a zpěvačka, dabérka

„Já jsem se Disney poprvé propojila coby dabérka asi ve dvanácti letech, kdy jsem propůjčila svůj hlas Alence z filmu Alenka v říši divů. Pak přišly písničky k filmu Rebelka a mnoho dalšího. Dnes se ke knihám a příběhům vracím díky synům, kteří si oblíbili pohádku Ratatouille. Koukáme se rádi společně i na Disney +, kde je nespočet nádherných pohádek i filmů.“

  • Klára Nováková, knižní blogerka a dabérka

„S Disneym jsem na cestě dabingu opravdu dlouho a jsem ráda, že jsem mohla namluvit postavu malé Anny v Ledovém Království. Spojená jsem i s Mary Jane Watsonovou z příběhu Lego Marvel Spider-Man: Otrávený Venomen. Postav jsem namluvila nespočet a doufám, že jich nespočet ještě nadabuji. Je to pro mě moc krásná práce, protože zde nejen mluvím, ale hlavně i zpívám.“

Zdroj informací: Egmont Publishing, Albatros Media a.s.

Publikováno: před týdnem, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima