Nezapomeňte investici do fotovoltaiky vždy zohlednit v nastavení pojistné částky u pojištění

Solární boom, kdy si hodně lidí nyní pořizuje na střechy svých domů fotovoltaiku, by měl jít ruku v ruce s majetkovým pojištěním. Michal Šimon, manažer neživotního pojištění v České podnikatelské pojišťovně (ČPP), upozorňuje, že při investici do solárních panelů, baterií a měničů dochází k výraznému zhodnocení nemovitosti. A tato skutečnost by se měla odrazit v nastavení pojistné částky u pojištění. V opačném případě lidé mohou riskovat podpojištění.

Nezapomeňte investici do fotovoltaiky vždy zohlednit v nastavení pojistné částky u pojištění (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na co je třeba dbát, aby měli lidé svůj majetek dobře pojištěn?

Abychom mohli hovořit o kvalitním pojištění, musí být splněno vždy několik věcí. Jednak musí pojistná smlouva pamatovat na všechna důležitá pojistná nebezpečí a současně musí být sjednány dostatečné pojistné částky. V rámci pojištění majetku je základní nabídkou u ČPP pojistný produkt Domex+, který umožňuje sjednat pojištění nemovitosti, domácnosti a odpovědnosti za škodu. Jde o maximálně přehledné a jednoduché majetkové pojištění.

S tímto pojištěním se lidem nemůže stát, že by ve své pojistné smlouvě zapomněli na nějaké význačné pojistné nebezpečí. U Domex+ jsou klienti vždy pojištěni proti všem dnes na pojistném trhu dostupným pojistným nebezpečím a vyberou si jen pojistný limit, který jim bude vyhovovat. Na výběr mají ze tří variant. Opomenutí nějakého pojistného nebezpečí zde tedy nehrozí, jiná situace ale může být v případě pojistných částek. Ty mohou mít lidé nastavené v nedostatečné výši.

Je podle vašeho odhadu hodně nemovitostí, které nejsou dostatečně pojištěné?

Domácností, které nemají svůj majetek dostatečně pojištěn, je v Česku stále poměrně mnoho. Lidé tím ale riskují, že v případě nešťastné události, kdy dojde k poškození či rovnou zničení jejich domu, nezískají dostatek peněz na jeho obnovu. Proto je potřeba majetkovému pojištění věnovat náležitou pozornost. Kupříkladu při každém větším technickém zhodnocení, kdy hodnota majetku povyroste, je třeba tuto skutečnost zohlednit i v majetkovém pojištění. Typickým příkladem mohou být investice do domácích solárních elektráren, na které lidé vynakládají statisícové částky. A tyto operace je třeba zohlednit v rámci aktualizace pojistné smlouvy. Podpojištění totiž často vzniká tím, že lidé toto nečiní. Může se stát, že už tři roky stará smlouva může být nevyhovující a nemovitost nekryje dostatečně.

Pokud si nedáte pozor na podpojištění majetku, nemusí pojištění dostatečně krýt případné škody
Pokud si nedáte pozor na podpojištění majetku, nemusí pojištění dostatečně krýt případné škody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vyhnout se podpojištění lze tedy jen pravidelnou aktualizací pojistné smlouvy?

Všem klientům nabízíme i komfortnější variantu, která bude na riziko podpojištění myslet za ně. Jedná se o nabídku automatické indexace pojistných částek. Lidé se pak již nemusejí o nic starat a podle vývoje cen nemovitostí, inflace a dalších ukazatelů se jim pojistné částky u majetkového pojištění valorizují samy.

A slyší klienti na možnost automatické indexace pojistné částky?

Toto možnost u nás využívá mnoho klientů. U nově sjednávaných majetkových pojištění využívá indexaci pojistné částky bezmála polovina klientů. Je to dáno i tím, že si lidé více uvědomují, že přijít během chvíle o střechu nad hlavou nemusí být vůbec nemožné. Stále mají v paměti řádění tornáda na Moravě. Přestože to zanedlouho budou již dva roky, lidé na tuto ničivou událost nezapomněli. A hlavně si také uvědomili, co by obnášelo v dnešní době postavit nový dům. Proto nemálo lidí si po ničivém tornádu raději nechalo preventivně zkontrolovat, jestli je jejich dům pojištěn dostatečně. Současně lidé vnímají ekonomickou realitu poslední doby – abnormální inflaci a s ní spojený cenový růst stavebních materiálů a stavebních prací. A to jsou další důvody, proč mít nemovitost pojištěnou tak, aby v případě jejího zničení získali dostatek financí na postavení nového domu.

Nedílnou součástí majetkového pojištění jsou i asistenční služby. Jak hojně je lidé u vás využívají?

Klienti využívají asistenční služby čím dál více. Už dobře poznali, jak cenná je to součást majetkového pojištění. Zatímco dříve využívali zejména zámečníky, když si nechtěně zabouchli dveře, dneska je škála využívaných řemeslníků výrazně širší. Přes asistenční služby lidé dnes běžně využívají také instalatéry, topenáře, sklenáře či elektrikáře. A není se čemu divit, protože najít dnes kvalitního řemeslníka není vůbec jednoduché.

Zdroj informací: Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group

Publikováno: 29. 5. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima