Nepohodlný policajt, unikátní příběh bývalého elitního kriminalisty Zdeňka Macháčka

Zdeněk Macháček nastoupil k policii na začátku 90. let a brzo ho čekal raketový kariérní vzestup. Zatímco se rozpadalo Československo, on už jako detektiv mapoval drogovou scénu. Spolu s FBI, Scotland Yardem či Mossadem bojoval proti mafii – a to ho dostalo až za mříže. Jeho vyprávění zpracoval Jaroslav Spurný a vznikla tak kniha Nepohodlný policajt, která právě vychází v nakladatelství CPress a je součástí edice Skutečné zločiny.

Nepohodlný policajt Zdeněk Macháček (Zdroj: CPress / Albatrosmedia a.s.)

Nepohodlný policajt

Kniha přináší autentický pohled novináře na příchod organizovaného zločinu v devadesátých letech, jeho propojení s politikou a ekonomickou mocí a boj proti němu. „Devadesátky byly  velkým soubojem o tvář spravedlnosti a demokracie v Česku a dosud nevyšla kniha, která by tu dobu popsala z tohoto úhlu pohledu,“ říká Zdeněk Macháček.

Unikátní příběh policisty Zdeňka Macháčka, jehož osud kopíruje vývoj devadesátek, vypráví novinář a jeden ze zakladatelů tvůrců české investigativní žurnalistiky Jaroslav Spurný, který dobu zažil na vlastní kůži. „Kniha byla původně zamýšlena jako rozhovor. Při přepisování nahrávek jsem ale zjistil, že Macháčkovo vyprávění je tak poutavé a strhující, že nedává smysl jej přerušovat otázkami. Moje dotazy jsem nakonec zakomponoval do textu a zpracoval do srozumitelného a kontextového vyprávění,“ vysvětluje spoluautor knihy Jaroslav Spurný.

Kniha přináší autentický pohled novináře na příchod organizovaného zločinu v devadesátých letech
Kniha přináší autentický pohled novináře na příchod organizovaného zločinu v devadesátých letech (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

O autorech:

Zdeněk Macháček nastoupil krátce po revoluci k Policii ČR a v roce 1995 zakládal ÚOOZ (Útvar pro boj s organizovaným zločinem), kde se stal ředitelem Odboru zločineckých struktur. Jeho útvar se zaměřoval na boj s mezinárodními mafiánskými organizacemi (ruský organizovaný zločin, italské mafiánské organizace, asijské mafie a balkánské zločinecké struktury). Absolvoval stáže a školení u významných zahraničních policejních útvarů – u FBI, NCIS, OCRTIS, izraelské policie nebo EDOC a řídil razii na ruskou mafii v pražském podniku U Holubů v půlce 90. let a za skvěle odvedenou práci jej ocenil i tehdejší šéf FBI. Později skončil ve vazbě na základě obvinění ve vykonstruované kauze. V roce 2000 opustil řady policie a nastoupil kariéru v soukromém sektoru. Aktivně hraje hokej a je zakládajícím členem týmu HC Lenochodi.

Jaroslav Spurný je investigativní novinář a spoluzakladatel týdeníku Respekt. Věnuje se tématům spravedlnosti, bezpečnosti a obrany země a demokracie. Pátrá po chybách systému, zneužívání moci – korupcí, finančními machinacemi, podvody – i po důvodech a způsobech zpochybňování demokratických hodnot a zákonů. Byl oceněn za odboj a odpor proti komunismu například cenou Karla Havlíčka Borovského a Ferdinanda Peroutky. Je autorem knih Česká kocovina, Nepohodlný agent, Jací jsme dnes a Nepohodlný policajt.

Zdroj informací: CPress, Albatrosmedia a.s.

Publikováno: 29. 5. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima