Na slyšenou od Jitky Štichauerové ke 100. výročí Českého rozhlasu

Rozhlasový pozdrav Na slyšenou se stal inspirací pro název knížky Jitky Štichauerové, která právě vychází ke sto letům Českého rozhlasu. Na slyšenou se lehce dotýká prvních momentů historie rozhlasového vysílání, ale zároveň ve vzpomínkách pamětníků mapuje události, které s rozhlasem prožívali nejen jeho pracovníci, ale také posluchači. Rozhlas je důležitým zprostředkovatelem zpráv, a proto jeho hlasatelé, redaktoři i techničtí pracovníci nemohou chybět u všech dějinných událostí i zvratů.

Na slyšenou od Jitky Štichauerové ke 100. výročí Českého rozhlasu (Zdroj: CPress / Albatrosmedia a.s.)

Na slyšenou od Jitky Štichauerové

Na slyšenou není historickým exkurzem do dějin rozhlasu, ani nehýří jen veselými historkami z natáčení. Rozhodně ale osloví čtenáře, kteří se chtějí dozvědět víc, jak to skutečně chodí v majestátní rozhlasové budově. S autorkou projdou jejími chodbami a nasají atmosféru, která tu po významných a výrazných osobnostech rozhlasového vysílání stále zůstává.

Rozhlas je pro mnoho z těch, kteří v něm pracovali a pracují, druhým domovem. Jména, která slýcháváme z vysílání, zdaleka nejsou všech, kteří mají podíl na přípravě a konečné verzi pořadů,“ říká Jitka Štichauerová a dodává: „Za hlasem, který je posluchačům znám, se skrývá pestrá skládačka talentovaných lidí a profesí, které jsou potřeba, ale o kterých posluchač neví. Proto i takové činnosti dostaly v mé knížce prostor. Zdánlivě nezajímavé profese rozhlasového zázemí mají své kouzlo, ale hlavně svou zásadní důležitost.“

Pohledy na práci v rozhlase jsou v knížce osobní a skrývají se za nimi zkušenosti autorky. Jitce Štichauerové se daří přiblížit se k vysílání, k lidem, kteří jej tvoří, a čtenáři umožnuje dozvědět se něco o jejich soukromí. Jde o příjemné čtení, které zachycuje v rozhovorech konkrétní příběhy rozhlasových osobností.

„Rozhlasové vysílání vypadá z odstupu lehce. Snadno díky technice doletí ke svým posluchačům, ale za příjemným povídáním a hudbou se skrývá hodně náročné práce i důkladné přípravy. Je to práce, která za několik okamžiků, někdy jen za pár vteřin odletí a nic po ní nezůstane. To byl i důvod toho, proč jsem začala psát. Zaznamenat pro sebe i pro ostatní chvíle pracovního nasazení, atmosféry, snažení, úspěchů, nebo i toho, jak naše osobní životy jsou nakonec úzce spjaty s životem pracovním,“ uzavírá autorka.

Kniha vychází v nakladatelství CPress (499 Kč), a to i v elektronické verzi a text doprovází ilustrace Václava Hradeckého.

Rozhlasové vysílání vypadá z odstupu lehce
Rozhlasové vysílání vypadá z odstupu lehce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

O autorce

Jitka Štichauerová začala pracovat v Československém rozhlase jako referentka, postupně se stala produkční a moderátorkou Zelené vlny, redaktorkou i  režisérkou vysílání Radiožurnálu. V roce 2017 jí byla udělena Cena generálního ředitele Českého rozhlasu za práci ve zpravodajském newsroomu.

O ilustrátorovi

Václav Hradecký vystudoval filozofii a sociologii na Filozofické fakultě UK. Od roku 1997 pracuje v Českém rozhlase, kde se zabývá výzkumem publika. Kreslený humor začal publikovat od r. 1981 v časopisech Dikobraz, Mladý svět, Nový Dikobraz, Podvobraz, Vlasta, Reflex, Vesmír a Učitelské noviny. Jeho ilustrace vyšly v desítkách knih, zároveň vydal samostatně Fortissimo (1996), Manželský dvoutakt (2005), Jak je to v životě doopravdy (2006) a Forte fortissimo (2006).

Zdroj informací: CPress, Albatrosmedia a.s.

Publikováno: 1. 6. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima