Nechte se provést po historickém Mělníku se sklenkou vína

V Mělníku můžete obdivovat historické centrum, projet se po okolí na kole, vyrazit na plavbu výletní lodí, ochutnat vína z místních svahů nebo se zchladit v mělnickém podzemí. V létě se zde navíc koná celá řada kulturních akcí. Město žije koncerty, divadlem, letním kinem a mělnické kulturní žně vyvrcholí tradičním vinobraním, které se letos koná již po osmdesáté čtvrté.

Historický Mělník je město se spoustou aktivit, kde si každý přijde na své (Zdroj: Mělnické kulturní centrum, z.ú.)

Zchlaďte se v podzemních chodbách historického Mělníku

Pokud vás unavují letní teploty, vyrazte do podzemí, kde se určitě zchladíte. Celé mělnické náměstí s přilehlými uličkami je protkání chodbami a sklepy, které pochází pravděpodobně ze 13. a 14. století. Část je zpřístupněna veřejnosti, čeká vás procházka 60 metrů dlouhou chodbou, na jejímž konci je studna s nejširším průměrem u nás.

Zchladit se můžete také v gotické kostnici, která je ukrytá pod kostelem sv. Petra a Pavla, jehož vyhlídková věž ční nad městem jako maják. V kryptě kostela se nachází kostnice z poloviny 15. století, která je pod kněžištěm. Spolu s kutnohorskou kostnicí patří k největším u nás, v gotické místnosti jsou uloženy pozůstatky až 15 000 lidí. Kosti a lebky byly srovnány do obrazů kotvy, kříže a srdce – symbolů víry, naděje a lásky. 

Pokud vás unavují letní teploty, vyrazte do podzemí, kde se určitě zchladíte
Pokud vás unavují letní teploty, vyrazte do podzemí, kde se určitě zchladíte (Zdroj: Mělnické kulturní centrum, z.ú.)

Město vínu zaslíbené

Za procházku určitě stojí také nadzemní část Mělníka, ať už zamíříte na mělnické náměstí s krásnými domy, nebo do okolí mělnického zámku. Zde si můžete užít výhled na soutok našich dvou největších řek a prohlédnout si místní vinice. Mělnická vína z těchto svahů můžete také ochutnat, třeba opět v podzemí, ve vinných sklepech, které pocházejí ze 14. století. Pokud chcete víno oslavit, určitě si nenechte ujít tradiční akci, Mělnické vinobraní, které se uskuteční do 15. do 17. září. Přímo v historickém centru města budou připraveny tři scény, na kterých se budou střídat skvělé kapely, artisté, tanečníci a další umělci.

Nejmenší si užijí spoustu zábavy v rámci Dětské scény, kde budou probíhat kromě hudebních vystoupení také různé tvořivé dílničky a kouzelnická představení. Milovníci dobrého vína by určitě neměli vynechat Degustační dvůr – místo, kde bude probíhat degustace mělnických vín Cechu českých vinařů s prezentací vybraných vín spolku Mělnický košt. Můžete se přesvědčit, že i v Čechách se dají dělat skvělá vína. Vrcholem vinobraní je sobotní historický průvod a ohňostroj. www.vinobranimelnik.cz 

Určitě si nenechte ujít tradiční akci Mělnické vinobraní
Určitě si nenechte ujít tradiční akci Mělnické vinobraní (Zdroj: Mělnické kulturní centrum, z.ú.)

Projížďka podél Labe a výlet na Kokořín

I pro aktivní výletníky skýtá historický Mělník celou řadu možností. Pokud se chcete projet na kole podél řeky, určitě byste neměli vynechat stezku, která vede krásným úsekem podél levého břehu Labe. Míjet budete i soutok Labe s Vltavou a projedete obcí Hořín. Zde se nachází Hořínský zámek, který je však nepřístupný, projedete ale zámeckým parkem. Trasa vede také Zelčínem, kde můžete navštívit ZOOPARK. Další možností je zvolit některý z výletů po krásném Kokořínsku.  

Hořínský zámek je nepřístupný, projdete ale zámeckým parkem
Hořínský zámek je nepřístupný, projdete ale zámeckým parkem (Zdroj: Mělnické kulturní centrum, z.ú.)
Míjet budete i soutok Labe s Vltavou
Míjet budete i soutok Labe s Vltavou (Zdroj: Mělnické kulturní centrum, z.ú.)

Mělnické kulturní léto

Převážně pod širým nebem si můžete užít řadu koncertů, divadelních představení či filmů v letním kině pro děti i dospělé. 

Zdroj informací: Mělnické kulturní centrum, z.ú.

Publikováno: 29. 8. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima