Výpravy s dětmi do přírody jsou plné objevování a aktivní zábavy, děti milují stavění bunkrů a domečků pro zvířátka, lezení po stromech, skákání v loužích nebo honbu za pokladem. Asi každý rodič ale někdy zažil, že se z pohodového rodinného výletu stala nepříjemná zkušenost pro všechny zúčastněné. Pro děti může být celodenní chození v přírodě občas monotónní a začnou se nudit. Proto vám přinášíme ty nejlepší tipy, které vám pomohou snížit riziko zkaženého dne na minimum.
Přizpůsobte délku a výběr trasy
To, že jsou dny, kdy si člověk plánoval trasy podle sebe, nenávratně pryč, pochopí každý rodič velmi brzy. Nejpozději s prvním předčasně ukončeným výletem. Tyto aktivity s dětmi, pokud máte ještě dítě ve věku, kdy si může odpočinout v kočárku, nosítku nebo krosničce, můžete provozovat v případě, že máte obstojnou fyzičku, relativně jako dřív. S chodícími dětmi je už ale potřeba přizpůsobit trasu jim. Základem každého úspěšného výletu je tak dobře zvolená délka a dostatek svačinek. Unavené a hladové dítě a cíl v nedohlednu je totiž až vražedná kombinace.
Pokud jste milovníci hor a lanovka pro vás byla dosud sprosté slovo, je načase to přehodnotit. Neriskujte, že se vám děti unaví už po cestě nahoru a energii ušetřenou díky lanovce využijte na hřebenové túře. Děti jsou většinou taky velmi společenské. Uvidíte, že když vyrazíte ve skupině, vaše ratolesti se zabaví a budou se navzájem motivovat k větším výkonům. Pokud kolem sebe nemáte rodiny s podobně starými dětmi nebo stejnými zájmy, zkuste se zúčastnit nějakého hromadného turistického pochodu nebo jiné organizované akce.
Hrajte hry
I když vše naplánujete sebe líp, krize se může objevit vždycky. Proto je lepší, mít v rukávu několik her, které děti zaručené zabaví a které se dají hrát za chůze. Hledání pokladu ještě nikdy nezklamalo. Už i dvouleté děti rychle pochopí, že když vydrží k předem určenému místu, čeká je za odměnu něco na zub od lesních skřítků, draků nebo jakékoliv jiné pohádkové postavičky. Najité dobroty je pak opět na nějakou dobu zaměstnají a máte vyhráno.
Myslete také na aktivity s dětmi odrostlejšími – zde už můžete zvolit formu šipkované, při které budou muset během honby za pokladem plnit různé úkoly. Nemusíte chystat nic předem, stačí, když jeden z dospělých vyjde o něco napřed, šipky vytvoří ze šipek a klacíků a úkoly napíše na papír. Vždycky také můžete vsadit na klasiku jako Slovní fotbal, Hádej, kdo jsem, Čáp ztratil čepičku nebo stavění domečků pro skřítky. To ale jen v případě, že nebudete v CHKO nebo v národním parku.
Pokud si vzpomenete včas, připravte si doma obdobu Binga. Dejte dohromady devět nebo šestnáct věcí, které během výletu uvidíte (jako potok, strom, skála, posed apod.) a pro každého připravte jinou mřížku. Když během cesty hráč danou věc objeví, odškrtne si ji v tabulce. Hrát můžete jako klasické Bingo nebo si odškrtává jen ten, kdo věc uvidí první a vyhrává ten, kdo má vše. Pokud se vám nechce nic vymýšlet, můžete koupit už připravené Bingo na cesty z edice Kvído cestovatel od značky Alby. Ve stejné edici najdete spoustu zábavy na cesty pro děti různých věkových kategorií, včetně souboru Pěti venkovních bojovek, který získal ocenění Hračka roku 2022. Nechcete-li nic kupovat ani vymýšlet, stáhněte si do mobilu třeba aplikaci HopSkoč2 se zásobníkem her pro děti od 2 do 7 let nebo PlantNet pro určování rostlin.
Naučné stezky a poznávací aplikace
Naučné stezky najdete skoro na každém kroku. Některé jsou zábavnější, jiné méně, ale vždycky mohou posloužit jako příjemné zpestření, když děti přestává bavit, „jen tak“ chodit po lese. Na to dobře poslouží také Geocaching. V rámci hry je na spoustě zajímavých turistických míst ukrytá krabička (keška) s malým dárkem a sešitkem, kam se zapíšete a samozřejmostí je do krabičky zase vložit něco pro dalšího nálezce. Pro milovníky památek a historie připravuje řada měst a míst nejrůznější hry, a to jak v klasické papírové podobě, tak formou aplikací. Můžete si tak díky tomu užít výlet, dozvědět se nové informace a ještě se zabavit při plnění úkolů. Hry jsou většinou koncipované tak, že se zabaví celá rodina a děti si ani nevšimnou, že u ní nachodily několik kilometrů.
Kvalitní oblečení, ve kterém bude dětem příjemně
Různé venkovní aktivity s dětmi mají šanci na úspěch, pokud nepodceníte to, co svým ratolestem na výlet obléknete. Základem jsou kvalitní boty ve správné velikosti. Nekupujte dětem obuv o číslo větší, abyste ušetřili. To si můžete dovolit u oblečení, ale ne u bot. Děti by si je měly v obchodě vždy vyzkoušet a je lepší, když se vydáte nakupovat odpoledne, kdy je noha po celodenním chození jiná než hned po probuzení. U oblečení sáhněte raději po 100% bavlně nebo funkčních prodyšných a rychleschnoucích materiálech než po levné syntetice. Během celého roku také děti využijí kvalitní kalhoty a bundu.
V oblečení, ve kterém jim bude příjemně, nebudou se zbytečně potit, nebo jim nebude naopak zima, si děti užijí každý výlet v přírodě o poznání víc. Nezapomeňte také na pokrývku hlavy, pro slunné dny se hodí kšiltovka, pro studenější pak čepice. Děti vybavte také batůžkem, aby měly pití a třeba malou svačinku hned u sebe. Batoh můžou využít také jako skrýš pro oblíbenou hračku, pokud máte doma malého vědce, může si do batůžku schovat třeba lupu nebo pravítko. Protože dny ještě nejsou tak dlouhé, přibalte do batůžku také dětskou čelovku, abyste si případně mohli posvítit na cestu, děti bude určitě bavit, že můžou být světluškou.
Zdroj informací: Hannah Czech a.s.
Publikováno: 22. 8. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce