Blíží se začátek nového školního roku, nezapomínejme proto na důležité detaily, které zajistí školákům pohodlí a zdraví. Jedním z těchto důležitých prvků je výběr správné lahve na pití, která se stane neodmyslitelným společníkem vašeho dítěte během dlouhých školních dnů. Abychom vám pomohli při rozhodování, přinášíme vám tři klíčové zásady, na které byste měli myslet při výběru té pravé lahve.
Při výběru lahve na pití je prvořadé zdraví
Ptáte se, proč je výběr lahve na pití tak důležitý? Protože jde o zdraví vašeho dítěte. V jednom z průzkumů* značky SodaStream se až 45 % dotázaných přiznalo, že si nápoj z domu nosí v obyčejné PET lahvi, ve které si předtím koupili balený nápoj. PET lahve přitom nejsou určené k opakovanému použití a po vyprázdnění by měly být odevzdané k recyklaci. Jakékoliv poškození nebo deformace může na stěnách PET lahve vytvořit mikroprasklinky, ve kterých se mohou hromadit bakterie.
Investice do kvalitní znovupoužitelné lahve na pití proto rozhodně stojí za to. Při jejím nákupu je dobré zkontrolovat, zda materiál, ze kterého je vyrobená, neobsahuje bisfenol A (BPA). Jde totiž o chemickou látku, která má při vyšších koncentracích negativní účinky na zdraví. Pokud vybíráte lahev na pití pro dítě, kromě zdravotních aspektů je důležité myslet i na praktickou stránku.
Lahev na pití by měla být lehká, aby dítě zbytečně nezatěžovala. Důležitá je též její odolnost proti pádům a vodotěsnost, aby nápoj neohrozil obsah školní aktovky. Nejen pro školáky jsou vhodným řešením lahve vyrobené z plastových polymerů, jako je například tritan. Ten je velmi pružný a odolný vůči teplotním výkyvům i mechanickému tlaku. Neabsorbuje UV záření ani pachy a nedrží se na něm plíseň.
Tip:
Tritan se používá i na výrobu oblíbené lahve My Only Bottle od SodaStream. Díky objemu 0,6 l je tato lahev malá a lehká zároveň. Šroubovací víčko s praktickým poutkem hermeticky uzavře tekutinu v lahvi a zabrání jejímu nechtěnému vylití. Vhodná i do myčky nádobí.
Na obsahu záleží
Vybavit dítě do školy sycenou limonádou koupenou v obchodě je přímá cesta k nadměrné konzumaci slazených nápojů, ze které se těžko vrací zpět. Půl litru limonády obsahuje 6 až 12 kostek cukru. Pokud tedy svým dětem přibalíte do tašky třeba jen jednu takovou lahev denně, za měsíc jim „naservírujete“ půl až celý kilogram cukru a k tomu i extra dávku barviv a konzervantů. Bublinky ve školní tašce přitom mohou být dobrým řešením – když je připravíte a ochutíte sami.
„Pod termínem sycený nápoj je třeba správně chápat nápoje sycené cukrem. Sycený neznamená perlivý,“ vysvětluje MUDr. Zlatko Marinov a dodává, že obavy z negativního vlivu perlivých nápojů na zdraví nejsou namístě: „Chuťové buňky, i ty dětské, vnímají bublinky jako zpestření a v kombinaci s čerstvými ingrediencemi vytvářejí nepřeberné množství podmanivých chutí.“ Doma připravenou perlivou vodu můžete dětem ochutit kousky ovoce, bylinek či ovocné šťávy. Intenzitu naperlení umíte regulovat sami, a tak není problém připravit nápoj, který je perlivý jen jemně.
Myslete ekologicky i ekonomicky
Při výběru lahve na pití je dobré vzít v úvahu i ekologický aspekt, který v tomto případě kráčí ruku v ruce s tím ekonomickým. Pokud byste svému školákovi kupovali sice neochucenou, ale stále balenou perlivou vodu v obchodě, toto řešení vás vyjde o hodně dráž, než kdybyste mu perlivou vodu připravovali doma z kohoutkové vody.
„Průměrná cena balené perlivé vody se pohybuje okolo 9 Kč za litr vody, přičemž litr vody naperlené doma ve výrobníku vody SodaStream vychází jen na 2,99 Kč, což je téměř o 70 % levnější,“ vysvětluje Martin Michelík, marketingový manažer značky SodaStream. Domácí výrobník perlivé vody má pro budoucnost mladé generace i další důležitý benefit – jeho používáním dokážete ušetřit přírodu od tisíců jednorázových PET lahví, které představují nezvládnutelnou ekologickou zátěž.
Zdroj informací: SodaStream
Publikováno: 1. 9. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce