Poutní místa Berounska, Brd a Podbrdska: Nazujte boty a zbavte se shonu, stejně jako naši předci

Uniknout každodennímu shonu, být načas offline, mít prostor pro zklidnění a meditaci, ale také třeba poznat ekologicky šetrným způsobem krajinu, památky i místní obyvatele… Tyto a tisíce dalších důvodů jsou impulzem, proč se čím dál více lidí vydává na několikadenní cesty. Poutnictví v posledních letech zažívá nebývalý rozkvět. Nicméně cílem vaší pouti nemusí být jen daleké Santiago de Compostella. Nazujte boty a poznejte poutní místa Berounska, Brd a Podbrdska.

Mezi oblíbená poutní místa patří Berounsko se svými zajímavými a moderní dobou téměř nedotčenými lokalitami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Berounsko, Brdy a Podbrdsko jsou pro poutníky doslova krajinou zaslíbenou. Na poměrně malém prostoru zde najdete mnoho poutních míst, monumentálními chrámy počínaje a romantickými lesními kapličkami konče. Vybere si zde zkrátka každý, koneckonců přesvědčte se o tom sami.

Svatá Hora v Příbrami

Barokní sakrální areál nad městem Příbramí patří mezi nejslavnější poutní místa naší vlasti. Na jeho budování se podíleli přední barokní umělci, jako například architekti Carlo Lurago či Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové. Takřka nekonečná procesí sem mířila kvůli milostné soše Panny Marie Svatohorské, která je spojována s mnoha podivuhodnými událostmi a tradovanými uzdraveními. Kromě komentované prohlídky areálu byste si neměli nechat ujít ani návštěvu zvonice, hodinové věže, historického sklepení, svatohorské klenotnice či poutního muzea.

Svatá Hora v Příbrami
Svatá Hora v Příbrami (Zdroj: Vladimír Holan)

Svatý Jan pod Skalou

Také Svatý Jan pod Skalou se v časech baroka řadil mezi slavná česká poutní místa. Zdejší chrám vznikl nad hrobem sv. Ivana – poustevníka, který toto místo obýval údajně již v 9. století. V rámci prohlídky poutního kostela navíc můžete prozkoumat také Ivanovu jeskyni. Vaši návštěvu byste dále neměli ochudit ani o dechberoucí vyhlídku z vrcholu Svatojánské skály. Romantickou krajinu Českého krasu i poutní kostel s bývalým benediktinským klášterem odtud budete mít jako na dlani.

Sv. Jan pod Skalou
Sv. Jan pod Skalou (Zdroj: David Vančišin)

Skalka

Na město Mníšek pod Brdy shlíží půvabná kaple sv. Maří Magdalény, jež je součástí barokního areálu Skalka. Pozoruhodnou svatyni projektoval architekt Kryštof Dientzenhofer a v jejím interiéru najdeme pozůstatky umělé krápníkové výzdoby. Kaple totiž měla připomínat jeskyni, kde sv. Maří Magdaléna podle legendy žila. Toto malebné poutní místo tvoří kromě kaple ještě objekt bývalého františkánského kláštera, poustevna a 14 zastavení křížové cesty. Prožitek z příjemného prostředí tu navíc umocňuje daleká vyhlídka do kraje.

Barokní areál Skalka
Barokní areál Skalka (Zdroj: Daniel Stiborek)

Tetín

Obec vysoko nad řekou Berounkou je známá v první řadě jako místo vraždy kněžny Ludmily, babičky sv. Václava. Tetín však býval (a stále je) také navštěvovaným poutním místem. Dnes zde stojí hned tři kostely, které můžete navštívit s fundovaným výkladem průvodce.

Tetín (kostel sv. Jana Nepomuckého)
Tetín (kostel sv. Jana Nepomuckého) (Zdroj: David Vančišin)

Vaší pozornosti by dále neměla uniknout ani fotogenická svatyně na Makové hoře, pozoruhodný chrám kláštera Svatá Dobrotivá v Zaječově, osmiboký kostel sv. Barbory v Pročevilech a spousta dalších zajímavých staveb. Pokud váháte, kudy se vydat, pak své kroky můžete bez obav svěřit Svatojakubské cestě. Berounskem, Brdy a Podbrdskem prochází hned dvě její větve, Železná a Všerubská trasa, a poutní místa se na ní skví jako perly na náhrdelníku.

Zdroj informací: Michal Bařinka, odborník na poutní místa

Publikováno: 19. 9. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima