Na cestách vás může potkat spousta nepříjemností – krádež, úraz nebo ztráta zavazadel. Co dělat?

Existuje celá řada faktorů, které mohou vaši dovolenou či jen obyčejný výlet proměnit v noční můru. Vhodným řešením je pojištění na cesty. Následující tipy vám pomohou vypořádat se s menšími i většími katastrofami i nepříjemnostmi, a také jim v ideálním případě předcházet – ať už se jedná o bolavé zuby, nebo ukradenou peněženku.

Užijte si cestování bez starostí s cestovním pojištěním (Zdroj: Shutterstock)

Ať už se chystáte do Adršpachu, na Krétu, nebo do Zambie, existuje celá řada rizik, která hrozí a která si nikdo nepřeje řešit. Jak ale zabránit tomu, aby se vaše vysněná cesta neproměnila v administrativní peklo?

Krádeže

Okradení je jedním z nejčastějších rizik, která mohou nastat. Jsou to právě turisté, na něž se zloději zaměřují. Důvod je nasnadě: kvůli tomu, že nejsou tak pozorní, se jedná o nejsnadnější cíle. Zvlášť pozor byste si měli dát na rušných místech, jako jsou například centra měst. V jinak bezpečném Chorvatsku je to Dubrovník nebo Split, v Rakousku Vídeň a ve Španělsku na vás číhají zloději hlavně v Barceloně a Madridu. Abyste krádeži zabránili, nebo alespoň minimalizovali její dopady, řiďte se podle následujících pravidel:

  • Před cestou si pořiďte kopie důležitých dokladů a uložte je do hotelového trezoru.
  • Noste s sebou pouze nezbytné množství peněz a cennosti ponechte v uzamčeném trezoru na hotelovém pokoji. Třeba v Rakousku a Německu jsou pro tyto účely zřízené bezpečnostní schránky, které najdete v mnoha hotelech.
  • Zavazadla vybírejte tak, aby měla bezpečnostní zámek. Své cennosti tak lépe uchráníte před zvědavci.
  • Buďte opatrní v přeplněných prostorách a nenechávejte své věci bez dozoru.
Ztrátou či odcizením dokladů a financí se dostanete do vážných problémů
Ztrátou či odcizením dokladů a financí se dostanete do vážných problémů (Zdroj: Pixabay)

Ztráta a poškození zavazadel

Komu se to ještě nestalo, ať zvedne ruku. Ztráta či poškození kufru jsou nejčastějším důvodem prvních nepříjemností na dovolené. Kufr může zabloudit, vrátit se prázdný nebo dokonce naprosto zničený. A kde si dát největší pozor? Tak pro představu – Amsterodam nebo Mnichov mají za minulý rok nejvíce nahlášených ztrát. I když se zatoulané kufry v drtivé většině později opět najdou, předáváme tipy, díky nimž se neztratí, nebo se s nimi shledáte mnohem dřív.

  • Zavazadla k odbavení opatřete GPS trackerem, jeho pořízení nestojí jmění a vy budete mít neustále přehled, kde se kufry nacházejí.
  • Před odletem si ověřte, zda jsou vaše zavazadla řádně označena, nezapomeňte na adresní štítek.
  • Před odevzdáním zavazadel na letišti je vyfoťte, v případě ztráty bude snazší je dohledat.
  • Nechte si zavazadlo zabalit do fólie na letišti, bude lépe chráněné nejen proti poškrábání.
  • Do palubního zavazadla si sbalte nezbytné věci na první dny včetně oblečení, hygienických potřeb a léků.
  • V případě ztráty hned na letišti kontaktujte leteckou společnost a situaci s ní začněte řešit.
  • Víte, že si ztrátu nebo poškození kufrů můžete pojistit?
Ztráta zavazadel může potkat každého z nás
Ztráta zavazadel může potkat každého z nás (Zdroj: Pixabay)
„Ztrátu či poškození zavazadla lze sjednat jako doplňkové pojištění, některé pojišťovny ho ale mají už v základním cestovním pojištění. Limit se přitom pohybuje od 10 000 Kč až do 50 000 Kč,” říká Tereza Procházková ze srovnávače Klik.cz.

Porucha vlastního vozidla

Autem cestuje mnoho lidí, protože to má spoustu výhod – zastavit můžete, kde se vám zlíbí, a cílovou destinaci si procestujete v pohodlí vlastního vozu. O tom, že si s sebou můžete vzít i větší sportovní vybavení a víc zavazadel než umožňuje například letadlo, nemluvě.

Po cestě i v cíli ale může překvapit celá řada odlišností, ať už je to pravidlo levé ruky, jako je tomu v Británii, Irsku a na Maltě, nebo třeba povinnost snížit rychlost při dešti na rakouských silnicích. A pak je tu nehoda nebo porucha vozidla. Pokud ale do příprav zařadíte tyto body, ušetříte si spoustu hodin telefonátů a administrativy.

  • Před odjezdem si nechte vozidlo pořádně zkontrolovat. Hodí se ale také servis klimatizace – zvlášť dovolená s dětmi se bez nefunkčního chlazení na jihu Evropy může proměnit v noční můru.
  • Zjistěte si povinnou výbavu v dané zemi, někde jsou nutné vesty pro všechny členy posádky (např. Polsko, Slovensko, Maďarsko a Rakousko), jinde zase dostanete pokutu za chybějící hasící zařízení (např. Belgie nebo Řecko).
  • Zkontrolujte platnost povinného ručení a havarijního pojištění. „Ještě před odjezdem je dobré si zjistit, jestli vaše pojišťovna poskytuje asistenční služby pro případ poruchy nebo odtahu. Díky tomu lze ušetřit nemalé náklady v případě, kdy si kvůli poruše musíte zajistit náhradní nocleh nebo náhradní dopravu domů. Pojišťovna může pomoci také s komunikací se servisem,“ říká Procházková.
  • Uložte si číslo na podporu od vaší pojišťovny.
  • Mějte s sebou rezervní pneumatiku, klíč na kola a sadu ručního nářadí.
Rozbité auto na dovolené? S kvalitním pojištěním žádný problém
Rozbité auto na dovolené? S kvalitním pojištěním žádný problém (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Porucha zapůjčeného vozidla

Nechcete cestou strávit zbytečně déle, než je nutné, zároveň ale rádi objevujete? Vypůjčit si na místě auto, čtyřkolku, skútr či plnohodnotný motocykl je tedy nejspíš ideální volbou.

I to má ale potenciální rizika – porucha nebo nehoda asi napadne každého, celá řada turistů si ale stěžuje také na nesolidní jednání půjčoven, kdy vám při vrácení chtějí naúčtovat škrábance nebo defekty, které už na vozu byly ve chvíli, kdy jste ho přebírali. O jazykové bariéře při řešení podobných problémů nemluvě. Komplikacím se ale dá naštěstí předejít s těmito tipy.

  • Ještě před vypůjčením vozidlo pečlivě zkontrolujte.
  • Veškeré defekty včetně i těch nejmenších škrábanců si vyfoťte a zdokumentujte také stav tachometru, množství paliva v nádrži, interiér, případně motor pod kapotou.
  • V rámci některých variant cestovního pojištění si lze připojistit technickou asistenci. V takovém případě za vás veškeré komplikace vyřeší pojišťovna.
  • Při půjčení auta dbejte na kvalitní pojištění. Při sjednání toho správného totiž nezaplatíte ani korunu za spoluúčast, ale vše bude v režii pojišťovny.

Zdravotní komplikace

Často se nejvíc těšíme na nové zážitky a také objevování místních chutí. To se ale v některých případech může vymstít. Egypt je faraonovou pomstou dobře znám, zažívací potíže ale hrozí třeba i v Turecku a dalších zemích. Možná jste také nevěděli, že na mnoha řeckých ostrovech i v dalších jižních lokalitách je lepší spolehnout se na kupovanou vodu, a ne tu z kohoutku. Potkat nadšené cestovatele mohou ale i menší či větší úrazy, alergie nebo třeba bolest zubů. Jak se komplikacím vyhnout a co dělat, když nastanou?

  • Informujte se o zdravotních rizicích v cílové destinaci a přijměte opatření. Spolehněte se na balenou vodu a vyhněte se ledu v nápojích či ledové tříšti.
  • Přibalte si dobře vybavenou lékárničku s léky na běžné zdravotní potíže včetně ochrany před komáry a klíšťaty.
  • Buďte opatrní při sportovních aktivitách a používejte ochranné pomůcky.
  • V případě, že se zdravotním komplikacím vy nebo vaši blízcí nevyhnete, máte několik možností, jak situaci řešit. Pokud jste na organizovaném zájezdu, obraťte se na delegáta. Pomohou ale i na recepci ubytovacího zařízení a hotely mají také často vlastního lékaře. V urgentních situacích je tu linka 112 na složky záchranného systému, která funguje na celém území EU.
  • S mnoha komplikacemi může pomoci také cestovní pojištění.
Lékařská péče v zahraničí bez kvalitního pojištění může vyjít hodně draze
Lékařská péče v zahraničí bez kvalitního pojištění může vyjít hodně draze (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
„Kvalitní pojištění nejen, že zaplatí lékařské výlohy včetně pobytu v nemocnici, záchranky a repatriace, myšleno je v něm ale i na zubní ošetření a fyzioterapii. Nedocenitelné jsou také asistenční služby, které zorganizují pomoc a postarají se o komunikaci v cizím jazyce,” říká Tereza Procházková z Klik.cz. A doplňuje, že i cestovní pojištění má celou řadu specifik: „Mnoho lidí možná neví, že se i taková jízda na banánu řadí mezi rizikové sporty. Právě proto vždy doporučuji probrat před uzavřením cestovní pojistky aktivity, které na dovolené hodláte dělat, s odborníky,” doplňuje.

Cestování je pro mnoho z nás obdobím odpočinku a relaxace, ale je důležité si uvědomit, že se i během něj může stát leckterá nepříjemnost. Dodržováním těchto tipů se můžete před riziky, která mohou nastat na dovolené, ochránit. A když vzniknou, pomocné laso vám hodí kvalitní pojištění.

Co dělat, když vás okradou?

Že je mezi nejbezpečnějšími státy v Evropě Island, Irsko nebo Dánsko, nejspíš nikoho nepřekvapí. Možná ale překvapí nejméně bezpečné země – v první desítce najdete i Turecko, Kypr či Francii a na jedenácté pozici je Řecko. Tady jsou tipy co dělat, když vás okradou, a také slovníček základních frází, které by se mohly hodit.

  1. Kontaktujte banku: Jako první byste měli kontaktovat svoji banku a zablokovat platební i kreditní karty.
  2. Kontaktujte konzulát: Pokud vám ukradou pas či občanku, je to právě konzulát, který pomůže se zřízením dočasných dokladů pro cestu domů a také s blokací těch odcizených.
  3. Spolupráce s policií: Co nejdřív po krádeži zavolejte nebo se dostavte na policii. Nejen, že co nejdřív zahájí vyšetřování, ale ještě pomůže s vyplněním potřebných formulářů.
  4. Buďte pozorní: Okrást vás mohou nejen na ulici, ale třeba i prodavači v obchodě nebo číšníci v restauraci. V takovém případě si vyžádejte vedoucího nebo management. Podniky mají často kamery, které přečin zdokumentovaly.
Vždy si dávejte pozor na své osobní věci!
Vždy si dávejte pozor na své osobní věci! (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Slovníček frází, které by se mohly hodit

Pomoc!

  • anglicky: Help!
  • německy: Hilfe!
  • italsky: Aiuto!
  • francouzsky: Aider!

Ukradli mi auto/peněženku/doklady/telefon.

  • anglicky: They stole my car/wallet/documents/cell phone.
  • německy: Sie haben mein Auto/die Brieftasche/die Dokumente/Handy gestohlen.
  • italsky: Mi hanno rubato macchina/portafoglio/documenti/cellulare.
  • francouzsky: Ils ont volé ma voiture/portefeuille/documents/téléphone portable.

Kde je nejbližší policejní stanice?

  • anglicky: Where is the nearest police station?
  • německy: Wo ist die nächste Polizeistation?
  • italsky: Dove si trova la stazione di polizia più vicina?
  • francouzsky: Où se trouve le poste de police le plus proche?

Mohu mluvit s managerem?

  • anglicky: Can I speak to the manager please?
  • německy: Kann ich mit dem Manager sprechen?
  • italsky: Posso parlare con il direttore?
  • francouzsky: Puis-je parler au directeur?

Můžete zavolat policii?

  • anglicky: Can you call the police?
  • německy: Können Sie die Polizei rufen?
  • italsky: Puoi chiamare la polizia?
  • francouzsky: Pouvez-vous appeler la police?

Zdroj informací: Klik.cz

Publikováno: 25. 9. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima