Stavebnictví ožije v dubnu na brněnském výstavišti

Představení novinek a trendů stavebního průmyslu, repríza úspěšné výstavy mobilních a modulárních minidomků, prezentace zahrad budoucnosti, ale také intenzivní hledání, jak zajistit dostupné bydlení. To všechno, a ještě mnohem více se od 24. do 27. dubna 2024 odehraje na brněnském výstavišti, kde společně proběhnou Stavební veletrh Brno, veletrh Dřevo a stavby Brno a Festival architektury.

Získejte informace o dostupném bydlení (Zdroj: Festival architektury)

Čtyřdenní maraton stavebnictví a architektury

Z důvodu velkého zájmu návštěvníků se veletrh prodlužuje ze tří na čtyři dny. Díky tomu nabitý program pojme ještě více akcí, které ukáží stavebnictví jako dynamicky se rozvíjející odvětví s obrovským dopadem do různých sfér života. Na brněnském výstavišti se setkají věda, stavební praxe a kreativita v architektuře.

Prostor dostanou nové výrobky a technologie ve stavebnictví, ale současně vznikne platforma propojující studenty, odborníky a firmy s inovačním potenciálem. „Moderní stavebnictví již nemůže zůstat pozadu. Musíme se dívat dopředu, přemýšlet o udržitelnosti a nových možnostech. Festival architektury 2024 bude místem, kde se setká vize a praxe, a my jsme hrdí, že můžeme hrát svou roli v tomto procesu," uvedla ředitelka Festivalu architektury Tereza Sigmundová.

Ke slovu přijdou mladí architekti a designéři
Ke slovu přijdou mladí architekti a designéři (Zdroj: Festival architektury)

Stavební veletrh Brno a Festival architektury se spojily také s Národním centrem stavebnictví 4.0, aby přivedly do popředí inovace, které zásadně promění budoucnost stavebního průmyslu. Moderní doba nám klade nové výzvy, a proto je důležité propojit výzkum s praxí. "Chceme ukázat, že stavebnictví může být inteligentní, udržitelné a přizpůsobitelné novým výzvám. Společně s Festivalem architektury jsme se rozhodli tuto vizi představit ve velkém stylu,“ vysvětlil ředitel Národního centra stavebnictví 4.0 Radoslav Sovják.

Hackathon pro dostupné bydlení i zahrady budoucnosti

Novinkou ročníku bude Hackathon pro dostupné bydlení – unikátní akce, která zaměří úsilí mladých odborníků ke konkrétnímu cíli. Týmy složené ze studentů technických univerzit se postaví výzvě 48hodinového hackathonu, během kterého představí své studie projektů pro dostupné bydlení. Tato soutěž nejen podpoří kreativní myšlení mladých talentů, ale může také přinést nové pohledy na dostupné bydlení pro širokou veřejnost i menší města. Nejen svěží vize, ale také výsledky práce výzkumných ústavů a komerční produktové inovace představí zóna věnovaná technologiím pro stavebnictví 4.0.

Dalším důležitým tématem Festivalu architektury 2024 budou zahrady pro budoucnost. Odborníci v oboru zahradní a krajinné architektury představí způsoby zakládání a rekonstrukce českých zahrad. Zaměří se na úsporu vody a podporu biodiverzity, aby zahrady nejen krásně vypadaly, nebyly náročné na údržbu, ale také plnily svou přirozenou roli v ekosystému.

Veletrh představí opravdu nabidtý program
Veletrh představí opravdu nabidtý program (Zdroj: Festival architektury)

Návrat úspěšné výstavy Tiny houses

Mobilní nebo modulární bydlení na malé ploše je fenoménem, který pro mnohé znamená daleko víc než jen řešení pro rekreaci. K tomu se přidává končící životnost chat a chalup po prarodičích jako nečekaná příležitost pro nastupující generaci mladých chalupářů. Znovuobjevený poklad leží ve stínu českých lesů a hájů, kde moderní rekreační domky přinášejí nový rozměr komfortu.

Pionýrem této nové éry rekreačního bydlení se stala premiérová výstava Tiny houses na minulém ročníku, kde mobilní domky a glampingové moduly vyvolaly enormní zájem. Návštěvníci měli příležitost obdivovat škálu hotových řešení od kompaktních domků na kolech až po sofistikované modulární stavby, které nejsou jen pro dovolenou, ale i pro trvalé bydlení.

Mobilní nebo modulární bydlení na malé ploše je fenoménem
Mobilní nebo modulární bydlení na malé ploše je fenoménem (Zdroj: Festival architektury)

„Překvapila nás vysoká návštěvnost a zájem o náš produkt Domeczech. Vzhledem k podstatě našeho exponátu – malý tiny house – se před ním odhaduji třetinu veletrhu tvořila fronta. Zájemci o prohlídku interiéru trpělivě čekali, než se dostanou dovnitř, a tipuji, že to mohlo být okolo tisíce lidí, kteří si interiér prohlédli. Velmi dobře hodnotím nejen organizaci, ale také propagaci celé akce,“ zhodnotil účast Luděk Rychtar za sales&marketing mobilního domku Domeczech.

Zvláštní pozornost si vysloužil také na klíč dokončený modulární dům od společnosti RD Rýmařov, který si přímo na výstavišti našel kupce. Proto není pochyb, že se výstava Tiny houses stane i součástí následujícího ročníku, kdy díky posunu termínu na konec dubna bude možná prezentace modulárních staveb v exteriéru.

Zdroj informací: Festival architektury

Publikováno: 29. 9. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima