Co můžete postavit na zahradě? Pozor na úřady!

Máte velkou zahradu a přemýšlíte, jak ji zužitkovat? Záhony se zeleninou a květinami jsou fajn, ale nic se nemá přehánět? Kdo okolo nich má pořád běhat? Napadá vás, že byste prostor využili a na zahradě postavili nějakou stavbu? Třeba bazén, pergolu nebo něco jiného? Proč ne, jen si dejte pozor na úřady.

Pro jakou stavbu už potřebujete stavební pozemek? (Zdroj: hyponamiru.cz)

Pozemek a zahrada

Kdo se teprve chystá stavět, ten hledá vhodný pozemek. Často zajásá, že narazí na cenově dostupný pozemek, když se ale ponoří hlouběji, zjistí, že k radosti není důvod. Jde totiž o zahradu, která je oproti zasíťovaným stavebním pozemkům levnější, jenže háček je v tom, že ne z každé zahrady může být stavební pozemek.

Víte, že...

Pozemek je v katastrálním zákoně definovaný jako část zemského povrchu oddělená od sousedních částí určitou přirozenou nebo člověkem vytvořenou hranicí?

Podle druhu se pozemky dělí na:

  • zastavěné plochy a nádvoří
  • zemědělské pozemky
  • lesní pozemky
  • vodní plochy
  • ostatní plochy

Kam asi patří zahrada? Samozřejmě do zemědělských pozemků, stejně jako orná půda, trvalé travní porosty nebo třeba ovocné sady.

Jak si ověříte, o jaký pozemek jde?

Pozemky se evidují jako parcely, které jsou určeny a zobrazeny v katastrální mapě. Dělíme je na stavební parcely a pozemkové parcely. Když nevíte, jaký typ pozemku je ten, o který máte zájem, můžete se buď spolehnout na informace majitele či realitního makléře, nebo si informaci zjistíte z katastru nemovitostí. Tam je pozemek zanesený, a to včetně výměry i informací o tom, kdo je vlastník a zda na pozemku je i nějaká stavba.

Co si můžete postavit na zahradě?

Jednoduše řečeno, postavit se dá skoro vše, od kůlny přes dřevěný zahradní domek a bazén až po pergolu nebo garáž. Někdo by na ní dokonce mohl chtít postavit i další rodinný dům. Je to přece váš pozemek. Kéž by to ale bylo tak jednoduché. Ani když jste vlastníkem pozemku, nemůžete s ním nakládat, jak se vám zlíbí. Některé stavby můžete postavit bez souhlasu stavebního úřadu, jiné bohužel ne.

Co lze postavit bez stavebního povolení?
Co lze postavit bez stavebního povolení? (Zdroj: hyponamiru.cz)

Kdy je třeba územní souhlas, a kdy se obejdete bez něj?

Stavby, které vyžadují územní souhlas, definuje stavební zákon paragrafem 79 Rozhodnutí o umístění stavby. Podle něj nepotřebujete územní souhlas ke stavbě pergoly do výšky 5 m se zastavěnou plochou do 25 m2, další stavby s jedním nadzemním patrem do 25 m2 zastavěné plochy a do výšky 5 m, které jsou podsklepené maximálně do hloubky 3 m, nebo bazénu do 40 m2. Postavit si tak na zahradě můžete malé zahradní domky, přístřešky, kůlny atd. Kdo ale chce stavět na zahradě třeba malou chatku pro hosty nebo rodinnou rekreaci, ten už se bez něj neobejde.

A co k jeho získání potřebujete? Musíte předložit list vlastnictví z katastru nemovitostí, katastrální situaci se zákresem záměru, zjednodušený projekt stavby, souhlas sousedů s podpisy, a pokud jde o zahradu v zahrádkářské kolonii, pak i souhlas vlastníka pozemku.

Co potřebujete pro stavbu skleníku?
Co potřebujete pro stavbu skleníku? (Zdroj: hyponamiru.cz)

Stačí stavbu ohlásit, nebo potřebujete povolení?

Územní souhlas je jedna věc, neznamená to ale, že když ho máte, nemusíte řešit stavební řízení. Pro ohlášení nebo povolení stavby totiž platí jiná pravidla.

  • Bez stavebního povolení i ohlášení se obejdete u staveb do 25 m2, jako jsou garáže nebo kůlny.
  • Udělení územního souhlasu je dostačující pro některé nepodsklepené stavby pro zemědělství.
  • Pro stavbu chatičky nebo altánku nad 25 m2 je třeba stavební ohlášení. Totéž platí pro stavby pro bydlení a pro rodinnou rekreaci do 150 m2 celkové zastavěné plochy, s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a nejvýše s dvěma nadzemními podlažími a podkrovím.

Víte, že...

Jednoduché to není ani se studnou? Nemůžete jen tak do země vyvrtat díru a vložit do ní ponorné čerpadlo. Na studnu je třeba stavební povolení, a to jak pro její zřízení, tak pro čerpání vody. Studna je totiž zařazena mezi vodní díla a může dojít k zásahům do hydrogeologických poměrů.

Mohlo by se hodit: Jak ze zahrady udělat stavební pozemek?

Předně je třeba říct, že ne každou zahradu můžete na stavební pozemek přeměnit, záleží na aktuálním územním plánu města nebo obce. Právě tento plán určuje, kde mohou vznikat nové zástavby, kde bude park, kde komerční prostory, a dokonce i to, jaké plochy mají sloužit pro bydlení. Pokusy o změnu územního plánu jsou zdlouhavé a složité, výsledek vás vůbec nemusí uspokojit.

Pokud ale máte štěstí a zahradu na stavební pozemek přeměnit můžete, znamená to pro vás, že musíte zjistit, zda lze budoucí dům napojit na inženýrské sítě. Zejména budete potřebovat zajistit přívod elektřiny a pitné vody, fajn je, když se podaří i napojení na kanalizaci. Další věcí, kterou budete muset zajistit, je přístupová cesta z veřejné komunikace, která bude způsobilá i k příjezdu vozidel IZS.

Zdroj informací: hyponamiru.cz

Publikováno: 5. 11. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima