Vysočina plná vánočních světel

K Vánocům patří blýskavá světýlka, která během chvilky navodí sváteční atmosféru. Navštivte svátečně vyzdobená města a užijte si netradiční procházku se světelnou výzdobou. Tradiční cesta světel je před vánočními svátky připravena ve Světlé nad Sázavou, v Třebíči a nově také v Bystřici nad Pernštejnem. Projděte si malebná města a nalaďte se na vánoční notu.

Třebíč, město plné historických památek (Zdroj: Jakub Mertl)

Nejen za svítící vánoční výzdobou do Třebíče

Pokud se každý rok nemůžete dočkat, až se ve městech rozzáří adventní výzdoba, zajeďte se podívat do Třebíče. Ve městě plném historických památek, z nichž je několik dokonce zapsáno na Seznamu UNESCO, se začínají chystat na období adventu už několik týdnů dopředu. Na místní světelnou výzdobou se každý rok těší děti i dospělí. Slavnostní zahájení adventu, vánoční trhy a rozsvěcení světelné výzdoby proběhne 3. 12. na Karlově náměstí. S dětmi nevynechejte návštěvu TIC Bazilika, kde bude nachystaná Ježíškova pošta. Můžete se také přihlásit na adventní prohlídky Baziliky sv. Prokopa, které proběhnou 2.12.

Slavnostní zahájení adventu, vánoční trhy a rozsvěcení světelné výzdoby proběhne 3. 12.
Slavnostní zahájení adventu, vánoční trhy a rozsvěcení světelné výzdoby proběhne 3. 12. (Zdroj: Jakub Mertl)
Třebíč se začíná chystat na období adventu už několik týdnů dopředu
Třebíč se začíná chystat na období adventu už několik týdnů dopředu (Zdroj: Jakub Mertl)

Za cestou světel a na zámek do Světlé nad Sázavou

Jedinečnou vánoční procházku, při které si projdete město a objevíte krásnou adventní výzdobu s mnoha zvukovými a světelnými efekty, chystají každoročně ve Světlé nad Sázavou. Procházka se otevírá pro návštěvníky první adventní neděli. Za návštěvu určitě stojí také místní zámek, kde bude od listopadu do ledna k vidění speciální expozice Historie Vánoc a vánočních tradic doplněná přehlídkou více než třiceti tematicky nazdobených vánočních stromků.  Stovky let historie vánočních oslav a zvyků s velkým edukativním nábojem jistě zaujme děti i jejich prarodiče. Po skončení prohlídky bude poprvé součástí prodej vánočních ozdob. Kromě toho budou mít návštěvníci ještě jedinečnou příležitost, navštívit interaktivní výstavu České korunovační klenoty a seznámit se s osudy 22 korunovaných panovníků, kteří je směli nosit.

Světlá nad Sázavou a další města na Vysočině ožijí cestou světel
Světlá nad Sázavou a další města na Vysočině ožijí cestou světel (Zdroj: Stanislav Peluch)
Světlá nad Sázavou, speciální expozice Historie Vánoc a vánočních tradic
Světlá nad Sázavou, speciální expozice Historie Vánoc a vánočních tradic (Zdroj: Stanislav Peluch)

V Bystřici letos potkáte i vánoční svítící traktor

Novinku v podobě adventní nebo vánoční večerní procházky osvětleným centrem města a jeho nejbližším okolím letos připravili v Bystřici. Při takzvaném Zubříkově vánočním putování tematicky navazujícím na Putování městy Koruny Vysočiny vás čeká zhruba tříkilometrový okružní výšlap s patnácti zastaveními u rozsvícené vánoční výzdoby. Maskot putování Zubřík tentokrát dostal zimní čepici a vy se můžete těšit, kudy vás provede. Ať už to bude vánoční strom a betlém na náměstí, slavnostně osvětlený traktor u zemědělské školy nebo nasvícená socha T. G. Masaryka před základní školou. Obdivovat můžete také svíticí fontánu, sněhuláky u koupaliště, zářící prsten u řeky  či bránu do pohádkové aleje v Lužánkách. 

Bystřice, adventní nebo vánoční večerní procházky osvětleným centrem města
Bystřice, adventní nebo vánoční večerní procházky osvětleným centrem města (Zdroj: Michal Mašek)

Zářící město si užijte i v Jihlavě, kde vás čeká světelná výzdoba budov, ale také stromů, a to nejenom toho vánočního. 

Zdroj informací: vysocina.eu

Publikováno: 19. 11. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima