Dárky pod stromečkem à la Tři oříšky pro Popelku. Jak se vyhnout vánočním půjčkám a svátky si užít?

Přestože mají být Vánoce svátky klidu a míru, pro mnohé se jedná naopak o období stresu a sháněk. Vánoční dárky, spousta jídla, ale i drobnosti, kterými vytváříte tu správnou atmosféru: to vše se promítá do zvýšených výdajů.

Utrácejte s rozmyslem, vyhněte se vánočním půjčkám (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Důkazem je fakt, že desetina Čechů plánuje podle průzkumu GLS v tomto roce utratit jen za dárky více než 10 tisíc korun, čtvrtina chce za dárky vydat do 8 tisíc korun a většina by se ráda vešla do 5 tisíc. Množství těch, kteří v minulém roce zvažovali vánoční půjčku sice pokleslo, ale i tak si ji v roce 2022 plánovalo půjčit tři procenta dotazovaných. Velká část přitom ani nepomyslí na to, že by ji nebyli schopni splácet. Přinášíme proto tipy, které vám v nadcházejícím předvánočním období pomohou vyhnout se „lákavým“ vánočním půjčkám a potenciálním dluhovým pastem.

Vánoce jsou primárně o emocích a lidé často chtějí dělat větší radost, než si mohou dovolit. Situaci nepomáhají ani nejrůznější lákadla, která na nás útočí ze všech stran. Přestože podle České bankovní asociace počet těch, kteří si vloni vzali půjčku, oproti předešlým rokům významně poklesl, i tak po půjčce nemálo domácností nakonec sáhlo. „Obecně se nedoporučuje brát si půjčku na věci krátké spotřeby a uspokojování pouze emocí. Touha musí být podložena potřebou a nutností situaci řešit půjčkou. Musíme-li pořídit věci krátké spotřeby, je vhodné předem zvážit si na věc ušetřit přivýdělkem nebo prodejem již nepotřebných věcí,“ říká mentorka finančního vzdělávání Veronika Kalátová.

A jak se tedy situaci, kdy se nakupování dárků vymkne kontrole, vyhnout? Prvním krokem k úspěchu je mít finanční vánoční plán, tedy jasně stanoveno, kolik během Vánoc utratíte. A nejlépe mít také seznam věcí, které je potřeba nakoupit. Dále je dobré nekupovat pod vánoční stromek množství drobností, jejichž cena se postupně nasčítá a nakonec vás stejně dožene dojem, že musíte koupit ještě velký, „pořádný“ dárek. Nezapomínejte také, že není nutné kupovat velké množství dárků.

Nemusíte nakupovat velké množství dárků
Nemusíte nakupovat velké množství dárků (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

„Nastavte si vlastní pravidla, jak drahé a v jakém množství si budete dárky dávat. U nás doma máme pravidlo tři dárky a dost. Něco jako tři oříšky pro Popelku,“ říká Veronika Kalátová s tím, že rozumnému vánočnímu chování také rozhodně napomůže, pokud nebudete nakupovat dárky na poslední chvíli, kdy už může být část vytoužených dárků vykoupena a navíc v průběhu roku můžete využít množství nejrůznějších slev. Pro vánoční nákupy jsou ideální například listopadové slevy.

Možností, jak ušetřit na dárcích, může být ale i recyklace dárků, tedy darování něčeho, co vám bylo darováno, ale radost by mohlo udělat ještě někomu jinému: třeba již přečtená kniha anebo dárek, který jste sami nikdy nerozbalili, ale někomu jinému by radost udělat mohl. Pokud nemáte malé děti anebo k vám dorazí až pár dnů po štědrém dni, stojí za to zvážit možnost, nakoupit dárky v povánočních slevách, které leckdy začínají už o vánočních svátcích. Posledním tipem je i darování společného zážitku, který se nakonec může stát tím nejcennějším pod vánočním stromkem a zároveň nemusí být nijak finančně nákladný. Má snad nějaká věc větší hodnotu než společně strávený čas?

Využijte listopadových slev
Využijte listopadových slev (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud vás myšlenky na půjčku kvůli novému telefonu nebo počítači ve vánočním stresu napadnou, zastavte se a uvědomte si, že je rozhodně lepší variantou mít Vánoce o něco chudší či s menším množstvím dárků než v následujících letech řešit nemožnost splácet půjčku, kterou jste si vzali. A také, že Vánoce nemají být pouze o materiálních věcech, ale o společně stráveném času, tradicích a zážitcích.

Půjčka skýtá mnohá rizika, a proto by měla být až krajním řešením tíživé situace, kterou Vánoce zcela jistě nejsou. „Pokud se klient pro půjčku rozhodne, je vždy nutné zvážit, zda má na splácení závazku dostatečné finance. K půjčce samotné navíc musí připočítat také úroky,“ říká bankéřka Zuzana Filipová  s tím, problémy mohou nastat především u nebankovních půjček, v rámci kterých nebývá dostatečně prověřena právě schopnost závazek splácet.

To, že si lidé často neuvědomují, jaké břemeno na sebe upisují, potvrzuje také právník a gestor pro spotřebitelské otázky Filip Hanzlík. „Poměrně hodně lidí, kteří se pro vánoční půjčku rozhodli, se dostává do problémů se splácením,“ varuje Hanzlík.

Zdroj informací: AISIS, z. ú.

Publikováno: 4. 12. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima