Nově objevené vtipy Pavla Kantorka

Kdo by neznal geniální humor a kreslené vtipy Pavla Kantorka se zvířecí, sportovní, lékařskou nebo vědeckou tématikou. Většina kreseb v knize Nově objevené vtipy je přetištěna přímo z autorových originálů a v tištěné podobě vycházejí vůbec poprvé. Vtipy Pavla Kantorka jsou osobitým propojením jeho pozorovacích schopností každodenního života a inteligentního humoru.

Pavel Kantorek a Nově objevené vtipy (Zdroj: Grada Publishing, a.s.)

Originály k prodeji – Nově objevené vtipy Pavla Kantorka

Dědička a správkyně díla Pavla Kantorka, jeho neteř Sylva van Loon, se rozhodla jeho fanouškům nabídnout vybrané originály z této knihy k zakoupení. Jak originály kreseb plných hravé ironie vypadají a které jsou k zakoupení je zveřejněno na stránkách 
sylvavanloon.cz/kantorek.

„Vždy jsem si myslel, že mozek je nejdůležitějším orgánem v těle. Pak jsem si ale uvědomil, kdo mi to říká!“ Pavel Kantorek

Věříme, že tento výběr ilustrací bude pro milovníky kresleného humoru a fanoušky Pavla Kantorka příjemným a milým připomenutím jeho nezapomenutelného umění.

Originály kreseb plných hravé ironie
Originály kreseb plných hravé ironie (Zdroj: Grada Publishing, a.s.)

O autorovi:

Přírodovědec, profesor fyzikálních věd prof. RNDr. Pavel Kantorek, Ph.D. se narodil v Olomouci jako syn lékaře a zdravotní sestry. Vyrůstal s mladším bratrem Janem a sestrou Alenou. Část svého dětství strávili bratři v nemocnici, kde byl jejich otec primářem rentgenologického oddělení. Otec se snažil oběma chlapcům nacházet různé zajímavé programy a snažil se je vést ke studiu, neboť oba vykazovali vysokou inteligenci.

V letech 1964–1968 se Kantorkovy kresby pravidelně objevovaly v hlavních humoristických časopisech. Dával svým postavičkám koček a psů v kreslených vtipech lidské vlastnosti, a často za ně schovával i politické narážky. Přestože pro něj bylo původně kreslení jen odpočinkové hobby, po publikaci prvních kreseb v roce 1964 se stalo jeho druhou profesí.

Když 21. srpna 1968 obsadili naše území Rusové, byl Pavel Kantorek právě na dovolené se svým bratrem a rozhodl se, že se do vlasti, obsazené nepřátelským vojskem, nevrátí. Dlouhá léta žil v Kanadě v Torontu, kde učil na Ryerson University. Nikdy se nesmířil s tím, že naši zem obsadili Rusové a předsevzal si, že se nevrátí zpátky domů, dokud tady budou. A toto své předsevzetí také dodržel. Do vlasti se vrátil až v roce 1990.

Zdroj informací: Grada Publishing, a.s.

Publikováno: 5. 12. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima