Návštěva bazénu či dovolená strávená u moře… to jsou činnosti, kterých se ženy po léčbě rakoviny často obávají. Často, ač jsou v podstatě vyléčené, u nich zůstává existenciální úzkost. S řešením těchto stavů onkologickým pacientkám výrazně pomáhají léčebné lázně. A to nejen tím, že přichází do společnosti lidí s podobnými příběhy a díky tomu se snadno adaptují zpět do běžného života!
Jak si léčebné lázně zařídit
Nádorová onemocnění představují pro naši psychiku velkou ránu. A speciálně, pokud jde o tak citlivou diagnózu, jakou je pro ženy karcinom prsu… Je třeba to říct rodině, kolegům v práci a připravit se na samotnou léčbu, která není nijak příjemná. Dobrou zprávou ale je, že po ukončení kolečka chemoterapií, ozařování a další léčby, můžete vyrazit na pojišťovnou plně hrazené doléčení v lázních!
„Pacientům, kteří si prošli náročnou onkologickou léčbou, doporučuji informovat se o možnosti léčebných lázní u svého praktického lékaře, onkologa či specialisty. Ten jim totiž může vypsat takzvaný návrh na lázeňskou péči. Po jeho schválení zdravotní pojišťovnou mají tři měsíce na to, aby do lázní nastoupili,“ radí MUDr. Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a.s.
„Z onkologických pacientů k nám jezdí nejvíce právě ženy po léčbě karcinomu prsu, a dále pacienti po léčbě nádorů plicního ústrojí, a to jak horních cest dýchacích, tak i plic, tumorů zažívacího ústrojí, konkrétně například žaludku, tlustého střeva a konečníku, či po léčbě hematologické malignity,“ dodává MUDr. Petr Pšenica. Nejedná se tedy rozhodně o žádné raritní případy, na které by v lázních nebyli zvyklí!
Léčebné lázně posílí sebedůvěru
S léčbou nejen karcinomu prsu se často pojí existenciální úzkost i ostych z návštěvy bazénu, sauny či z dovolené u moře. Obavy jsou ale zbytečné! „Obecně platí, že pacienti, a to jak ženy, tak i muži, kteří si prošli onkologickou léčbou, k nám často jezdí s obavami, což je samozřejmě pochopitelné. Často jsou více vyčerpaní, a to jak fyzicky, tak i psychicky, a je to na nich poznat. Na rozdíl od ostatních chronických diagnóz, které bezprostředně neohrožují člověka na životě, zpravidla poznali tito lidé takzvanou existenciální úzkost. A ta se s nimi vleče ještě nějakou dobu. Někdy totiž těžce zpracovali to, že zrovna u nich dané onemocnění propuklo, a zvláště, pokud si ho ‚nezasloužili‛, tedy se například stravují zdravě, sportují a nekouří,“ popisuje MUDr. Petr Pšenica z luhačovických léčebných lázní.
Kromě toho mají často oslabenou imunitu, bolesti pohybového aparátu či námahovou dušnost. „U žen po léčbě po karcinomu prsu často pozorujeme i nedostatek sebedůvěry. Do té doby se raději vyhýbaly bazénům a skupinovým cvičením. A tady de facto zjišťují, že jsou jejich zdravotní problémy v populaci běžné, není potřeba je vnímat se studem nebo ostychem,“ uvádí MUDr. Petr Pšenica. V lázních se pacientky dostávají zpátky do společnosti v prostředí osob s podobnými příběhy a probíhá tak u nich jistá sociální adaptace.
Komplexní pomoc
Kromě navrácení psychické pohody pomůže lázeňské doléčení hlavně v urychlení celkové rekonvalescence a zlepšení prokrvení oblastí zasažených chorobou, ale i těch částí, které byly pooperačně nebo poradiačně změněny. „V první řadě bývají pacientky překvapeny z té komplexnosti našeho přístupu, protože takto se jim do té doby nikdo nevěnoval. Onkolog jim cíleně vyřeší konkrétní problém, který samozřejmě neoddiskutovatelně patří do péče onkologa, ale my k nim přistoupíme celkově,“ říká MUDr. Petr Pšenica.
„Může se u nich objevit celá řada jiných potíží, které přímo nesouvisí s daným nádorovým onemocněním. Například neuropatie, tedy pocit strnulosti, mravenčení a narušení citlivosti v daném místě, která často vede i k předčasnému ukončení léčby, ale například i ztráta kondice za ten rok, kdy se s onemocněním potýkali,“ pokračuje MUDr. Petr Pšenica. Léčebné lázně tak navrátí nejen sebedůvěru, ale i ztracenou kondici!
Procedury, které pomáhají
V rámci doléčení po léčbě karcinomu prsu vždy záleží na zdravotním stavu každé pacientky. Stěžejní jsou však uhličité koupele, cvičení v bazénu, rehabilitace, nebo třeba inhalace. „Obecně při léčbě onkologických pacientů využíváme přírodního léčivého zdroje formou uhličitých koupelí. Další procedury se pak odvíjí od diagnóz a komplikací, často se ale jedná o fyzioterapii, masáže, ale i inhalace a pitnou terapii minerálními prameny,“ popisuje MUDr. Petr Pšenica.
„Rehabilitace vedené fyzioterapeutem snižují riziko vzniku lymfedému, neboli otoku končetin, a omezení hybnosti ramenního kloubu. Terapie nervového systému pak napomáhá zmírnit časté potíže právě v podobě neuropatie,“ vysvětluje MUDr. Petr Pšenica. Plán procedur se tak odvíjí od výchozího stavu pacientky i vedlejších diagnóz. Důležité je pro lékaře i doporučení od ošetřujícího onkologa.
Box lékaře
Proč jsou lázně vhodné až po ukončení onkologické léčby?
Lázeňská léčba je takzvaně popudová, což znamená, že zlepšuje prokrvení orgánů. U malignizovaných nádorových onemocnění a aktivních nádorů by mohlo dojít k jejich progresi, případně rozesemenění. Proto je lázeňská terapie indikována pouze u onemocnění takzvaně v remisi, tedy po ukončené protinádorové léčbě, což nemocný dokládá zprávou dispenzarizujícího onkologa. Rehabilitace je nedílnou součástí léčby onkologických onemocnění a její preskripce je plně v rukách dispenzarizujících onkologů. Od jejich doporučení se odvíjí individuální postup u konkrétního případu.
MUDr. Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a.s.
Následky samotné nemoci i onkologické léčby mohou být nepříjemné. Pokud jste si i vy prošli tímto náročným procesem, získejte svou ztracenou kondici zpět v lázních!
Zdroj informací: Lázně Luhačovice, a. s.
Publikováno: 25. 12. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce