Precizní zemědělství přichází do ČR naplno. Aktuálně tomu pomáhají také nové dotační programy

Precizní zemědělství je trendem posledních let a stále více se prosazuje i v ČR. A to jak u velkých zemědělských podniků, tak u menších zemědělců. Precizní zemědělství přináší, vedle zlepšení finanční kondice zemědělských podniků i finanční a materiálovou úsporu. Například díky použitým technologiím, aplikačním mapám a plánování tras nespotřebují zemědělské stroje tolik paliva, osiv a hnojiv. Přispívá tak sekundárně také udržitelnosti. Aktuálně tento trend ještě více posílí nové dotační programy.

Nové dotační programy podporují precizní zemědělství (Zdroj: CleverFarm)

Nový dotační program na podporu precizního zemědělství je vypsán na období do roku 2027 a na precizní zemědělství a digitalizaci oboru míří poprvé. Do pořizování nejmodernějších zemědělských technologií se tak i díky dotacím zapojují nejen velké celky, ale i stále více farmářů a drobných zemědělců. Využívají příležitosti posunout procesy pomocí pořízení nejmodernější zemědělské techniky na nový level a ušetřit tak nemalé množství zdrojů.

S novým špičkovým strojem dnes zemědělci zároveň získávají ucelenou softwarovou platformu, která na základě vstupních dat umožňuje šetřit zemědělské vstupy a zvyšovat výnos, efektivně řídit vozový park, optimalizovat personální náklady a pracovní postupy. Kombinací využití satelitních snímků, analýzy půdních vzorků, výnosových map z kombajnů a inteligentního IoT řešení umí farmářům interpretovat data, na jejichž základě mohou zefektivnit spotřebu osiv, hnojiv, vody či regulátorů růstu.

Například hnojení pomocí precizního zemědělství neprobíhá plošně, ale soustředí se přímo na konkrétní rostliny. Jejich identifikace probíhá automaticky – pomocí senzorů v technice a předpisové mapy. Tak odpadají všechny ruční či plošné postupy, které s sebou nesou značnou míru nepřesnosti. České zemědělství skýtá obrovský prostor pro změny, které mohou vést  k výraznému vylepšení efektivity. Například jak a kdy zasít, hnojit či zavlažovat méně, ale zároveň pak sklidit více.

Precizní zemědělství se řídí zásadou „provést pěstební zásah v pravý čas na správném místě a se správnou intenzitou
Precizní zemědělství se řídí zásadou „provést pěstební zásah v pravý čas na správném místě a se správnou intenzitou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nová řešení pomáhají zemědělcům významně zefektivňovat jednotlivé kroky zemědělských prací a také optimalizovat zdroje včetně personálních. To má vliv na ekonomický výnos i udržitelnost a snížení plýtvání. Významně pomůže například nová aktualizace systému, což umožní snížit aplikační dávku na nulu. Zejména během bodového postřiku to umožňuje rychlé přepínání trysek. Obsluha jej může využít k vytvoření zón, v nichž nesmí být aplikováno žádné hnojivo.

To znamená, že přípravky na ochranu rostlin jsou používány ještě přesněji a efektivněji. Přesně pro tento účel nyní systém dokáže zpracovat i aplikační mapy bodového postřiku. Tím je ještě snazší splnit zákonné požadavky, zejména v blízkosti chráněných zón, jako jsou vodní plochy nebo obydlené oblasti. To dále snižuje používání přípravků na ochranu plodin a je to způsob, jak dosáhnout udržitelnějšího zemědělství.

Zdroj informací: Agromex; CEO CleverFarm

Publikováno: 27. 12. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima