Nový rok se blíží a spolu s tím řada z nás přemýšlí nad předsevzetími, nad tím, co změnit a co dělat lépe. Stále více se přitom klade důraz na větší udržitelnost a šetrnost, a to ve všech ohledech – od nakupování, vlastních návyků, až po domácnost. Velmi úzce se přitom toto téma dotýká také koupelnového vybavení. Moderní technologie a kvalitní materiály mohou přispět k ohleduplnému přístupu a snížit plýtvání vodou i energiemi.
Šetrný přístup s moderními bateriemi
Technologie se neustále posouvají kupředu a koupelnový sortiment v tomto ohledu není výjimkou. Příkladem jsou vodovodní baterie, kde vývoj a inovace značně přispívají k úspoře vody, a dokonce i energií. Vývoj na poli baterií jde rychle kupředu, a to s cílem dosáhnout větší udržitelnosti. Důraz je proto kladen na materiály a stejně tak na pokročilé vychytávky, jako je například funkce cold start, které podporují udržitelnou domácnost.
Kvalitní materiály jsou základ
Propracované provedení a kvalita použitých materiálů přispívají k dlouhé životnosti baterií, díky čemuž se vyhnete častému a opakovanému nakupování nových výrobků, a současně také zamezují protékání vody v důsledku opotřebení a tím i jejímu zbytečnému plýtvání. Při výběru byste se proto kromě designu měli zaměřit i na tento aspekt. Důležité jsou kvalitní keramické kartuše, perlátory a také odolné povrchové úpravy, díky nimž vydrží baterie dlouho ve skvělé kondici.
Malí pomocníci pro velkou úsporu
Velkým přínosem pro úsporu mohou být také perlátory s omezovači průtoku vody. V případě moderních baterií je perlátor ve většině případů již integrovanou součástí baterie. Pokud ale máte doma baterii starší, můžete jej také samostatně dokoupit. A jak perlátor přispívá k úspoře? Jeho principem je míchání vody se vzduchem, tedy vodu provzdušňuje, čímž snižuje její průtok. Přitom ale neubírá nic z uživatelského komfortu a vy toto snížení průtoku ani nepoznáte. Zároveň může průtok také omezovat. Jen pro představu, u starších baterií může být průtok až 12 l za minutu, u těch moderních je to 4 nebo 5 litrů za minutu, což představuje podstatný rozdíl ve spotřebě.
Šetření energií s funkcí cold start
Technologie cold start je relativní novinkou na poli umyvadlových a dřezových baterií, která přispívá k šetrnějšímu zacházení s energiemi. Její princip je velmi jednoduchý a do jisté míry pracuje s našimi běžnými návyky. Základní poloha páky se totiž nachází ve středové poloze na studené vodě. V momentě, kdy chcete teplou, je potřeba pákou otočit doleva.
Většina z nás standardně nechává páku baterie ve středové poloze a při rychlém mytí rukou ji v této poloze pouštíme. Automaticky tak spouštíme ohřev vody. Teplá voda ale za tak krátký okamžik nedokáže doputovat do baterie a zůstává uvnitř trubek, kde opět dojde k jejímu zchladnutí a zbytečně se tak spouští celý proces ohřívání. Právě s tímto momentem pracuje technologie cold start a zabraňuje tak zbytečnému plýtvání energií.
Pohodlí i úspora s termostatickými bateriemi
V rámci šetření vody platí také ještě jedno pravidlo. Čím rychleji nastavíme požadovanou teplotu vody, tím méně jí zbytečně proteče. Při sprchování i koupeli vám v tomto případě mohou pomoci termostatické baterie, s kterými požadovanou teplotu vody nastavíte takřka okamžitě. Vyhnete se tak nejen zbytečnému plýtvání, ale navíc si užijete ještě větší pohodlí.
Moderní toalety s úsporným splachováním
Starší toalety mají splachování 6 nebo dokonce 9 litry vody, což je příčinou značně vysoké spotřeby. Pro porovnání, většina moderních toalet dnes už disponuje systémem duálního splachování a současně úspornou variantou, kdy na malé spláchnutí spotřebujete 3 litry vody, na velké spláchnutí 4,5 litru. Pokud bychom vzali modelovou situaci, kdy v domácnosti žije pět členů, v případě starších toalet s 6litrovým splachováním činí roční spotřeba přibližně 98 550 litrů. Oproti tomu u toalet se splachováním 3/4,5 l je v tomto případě spotřeba 57 487,5 l.
Abyste předcházeli zbytečnému plýtvání vodou, je pak potřeba věnovat pozornost i technickému stavu toalet. Pokud toaleta protéká, může dojít k obrovské ztrátě. Samotná oprava přitom vůbec nemusí být nákladná a může ušetřit nejen vaše finance, ale také životní prostředí.
Drobnými návyky ke změně
Šetrnějšímu zacházení s vodou a energiemi pak můžeme přispět i svým vlastním chováním. Jedním z kroků je nenechávat vodu zbytečně téct během úkonů osobní hygieny, ať už při sprchování nebo čištění zubů. Zastavením vody v průběhu těchto aktivit můžete ušetřit desítky litrů měsíčně. Dalším krokem pak může být například zkrácení doby sprchování, už jen o minutu kratší sprchování vám pomůže ušetřit stovky litrů vody měsíčně.
Zdroj informací: JIKA, LAUFEN CZ s.r.o.
Publikováno: 30. 12. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce