V Česku poprvé na světě ožil unikátní prototyp oblíbené postavičky Poro z populární online videohry League of Legends. Světově unikátní prototyp oblíbené postavičky z populární online videohry League of Legends, vyrobili čeští tvůrci filmových rekvizit Martin Péč a Miroslav Holub spolu s kreativní agenturou Good Game. Funkční robot (animatronik) v podobě Pora se umí pohybovat, vyplazovat jazyk, mrkat očima, hýbat knírem a vydávat zvuky. Má v sobě totiž zabudovanou SIM kartu a je možné jej ovládat přes tablet.
Světový unikát – robotický PORO
Postavička ožila v rámci nejnovější kampaně společností Mastercard a Komerční banky, které dlouhodobě podporují českou esportovou scénu a vznikla k tomu i limitované edice platebních karet. K těmto kartám banka do konce prosince přidává i odměnu v podobě 6 250 jednotek herní virtuální měny „RP“, za kterou si hráči pořizují prémiový herní obsah v podobě unikátních postav či vybavení.
Jak vznikal robotický Poro? Odpovídá jeden z tvůrců Martin Péč
Jak dlouho jste na výrobě Pora pracovali?
Na výrobě Pora pracovalo celkem 9 lidí pod vedením Martina Péče a Miroslava Holuba, a to zhruba po dobu dvou měsíců. Primárně se věnovali návrhu Pora ve 3D, vymýšlení kompletní animatroniky a elektroniky, 3D tisku dílů a jejich laminování, osazování serv a programování, ale také třeba šití chlupatého oblečku nebo patinování rohů a dalším detailům.
V čem byla výroba modelu Pora největší výzvou?
Nejkomplikovanější na Porovi byl pohyb celého těla. Vymyslet a otestovat způsob, jak naznačit jeho charakteristické poskakování vpřed byl nestandardní oříšek.
Z jakých materiálů je Poro vyrobený?
Materiálů, ze kterých je Poro vyrobený, je relativně hodně. Základ tvoří 3D tisk z PETG, zpevněný navíc polyesterem a skelným vláknem, nosná konstrukce je z hliníku, další díly jako třeba šrouby jsou kovové, řemenice je gumová. Porova srst je z plyše, oči a víčka jsou z plexi a jazyk je silikonový.
Kolik motorků a pohyblivých součástí je uvnitř?
Uvnitř Pora je celkem 5 motorů, jeden stejnosměrný motor s převodovkou, jeden krokový motor a zbytek servomotory.
Proč se rozhodli zrovna pro Pora?
Poro je dlouhodobě jednou z nejoblíbenějších postav ze světa League of Legends, i když za něj paradoxně není možné ve hře hrát. Právě to ale chtěla Komerční banka spolu s Mastercardem změnit - a dát českým hráčům jako prvním na světě možnost Pora ovládat, a to navíc rovnou v reálném světě. Obě značky tím chtěly potvrdit svou klíčovou roli v české lolkové komunitě, kdy už dříve společně nejen vytvořily obří sochy herních championů, ale navíc uspořádaly i největší domácí LoL turnaj v historii – Prague Champs.
Jak funguje ovládání pomocí SIM a tabletu? Proč autoři nevyužili třeba jen Wifi / Bluetooth?
Standardně se animatroniky ovládají pomocí profesionálních vysílaček. Ty jsou ale pro běžného uživatele poměrně komplikované, zatímco my jsme chtěli, aby Pora zvládl ovládat i běžný člověk. Zároveň měl Poro fungovat kdekoliv, a to třeba i venku, ne jen v dosahu Wi-Fi sítě. Připojení Pora prostřednictvím SIM karty pak navíc usnadnilo i jeho propojení s Twitchem.
Ovládání v tabletu nám pak umožňuje nejen ovládat každou jeho část zvlášť (např. oči, pusu, jazyk atp.), ale zároveň si předem "naprogramovat" celé akce. Takže se Poro umí například rozesmát, usnout, probudit se - a to vše zmačknutím jednoho tlačítka v tabletu.
Jak bude probíhat ovládání přes internet (třeba skrz Twitch chat)? Jak nebo kdy bude možné takto Pora ovládat?
Pora je možné ovládat prostřednictvím Twitche během speciálních streamů zapojených influencerů - Herdyna, Freeze a Charmie. Za každých deset sušenek, které pošlou diváci Porovi do chatu v podobě emoji, předvede některý z kousků, které umí. (Během prvního streamu, který už proběhl, mu diváci jen za necelou hodinu poslali přes 2300 sušenek.)
Zdroj informací: Komerční banka
Publikováno: 30. 12. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce