Úspory rodinného rozpočtu, ekologie, udržitelnost. Trendy v bydlení ovlivňuje v posledních letech řada společenských témat. A jak tomu bude v roce 2024? Ani příští rok nepřestanou do českých rodinných domů a bytů pronikat moderní technologie, které pomáhají udržovat domácnost a rodinné finance pod kontrolou. Bytový design se naopak ponese v duchu trendy přírodních barev a materiálů.
Hlavní směr v bydlení bude v roce 2024 určovat snaha o udržitelnost a energetické úspory. Ty jsou dominantním tématem zejména v oblasti vytápění. Prioritou bude zajištění slabých míst, která teplu dovolují volně unikat z nemovitosti. Problémové jsou zejména vchodové dveře a okna. „Okny podle odborníků uniká dokonce až 30 % tepelné energie. V létě naopak těmito místy zbytečně proudí teplo dovnitř,“ vysvětluje Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti, která vyrábí garážová vrata, okna nebo žaluzie.
Nižší spotřeba energií na prvním místě
Trend v šetření se odrazí nejen v úpravách exteriéru, ale také v bytovém designu. I uvnitř domu je totiž možné provést efektivní změny, díky kterým se ceny za energie sníží. „Například správné interiérové dveře či těsnění mohou pomoci s únikem, a ušetřit tak až 40 % tepla,“ popisuje Pavla Beranová, bytová designerka.
Snaha o udržitelnost a šetření se dlouhodobě propisuje také do výbavy domácností. Ve společnosti narůstá například zájem o recyklovaný nábytek, který láká na originální a neotřelý design i nižší pořizovací cenu. Recyklované skříňky, regály či lustry, které šetří přírodu, se nejčastěji vyrábí z použitých kovů, textilií nebo starých dřevěných palet.
Moderní technologie
Lidé si čím dál častěji zvykají také na automatického pomocníka – chytrou domácnost, která propojuje elektrická zařízení a snadno se ovládá pomocí mobilního telefonu nebo tabletu. I ta bude trendem pro rok 2024. K chytré domácnosti je možné připojit například moderní screenové rolety, které jsou čím dál oblíbenějším řešením stínění oken. Zatímco klasické žaluzie a rolety znamenají pro obyvatele domku či bytu ztrátu světla a výhledu, screenové rolety slibují přirozené světlo v místnosti a zároveň zachování soukromí.
„Jednou z hlavních předností je částečná světelná propustnost. Pro zákazníky jsou screenové rolety skvělou volbou nejen na klasická okna, ale také na pergoly, terasy a zimní zahrady. Látky jsou velice kvalitní, odolné a mají dlouhou životnost,“ vysvětluje Přichystal. Screenové rolety mají designový vzhled a zároveň si zachovávají svoji praktickou stránku. Chrání totiž před přímým sluncem a slouží jako pasivní chlazení. Nejčastěji jsou vyrobeny ze skelného vlákna obaleného PVC, nebo polyesterové tkaniny s nánosem PVC.
Oblíbené přírodní materiály
A jak vypadají vyhlídky do nového roku v souvislosti s trendy barvami a materiály? Experti očekávají, že zájem o bydlení v neutrálních tónech, které hrají v moderních tuzemských domácnostech prim, bude i nadále přetrvávat.
„Nezmění se příklon k přírodnímu, až organickému designu za použití surových materiálů jako je dřevo, kámen a hlína. Zákazníky, kteří se ohlížejí na ekologii, již tento trend zajímá delší dobu, a tak i v našich končinách vidíme stále častěji celé domy postavené z přírodních materiálů,“ popisuje architektka a designerka interiérů Dana Doleželová.
Přírodní barvy se ve stavebnictví a designu dlouhodobě osvědčují pro svoji praktičnost. Z nabídky od teplých až po studené tóny si z nich klienti vybírají také při pořizování nových dveří, oken či rolet. „Šedá je nejpraktičtější barvou pro stínění i garáže. Odstíny stříbrná, světle šedá, basalt grey a silver máme pro klienty zvýhodněné. Pokud si zvolí vše v jedné barvě, ušetří tisíce korun,“ vysvětluje Přichystal.
Zdroj informací: LOMAX & Co s.r.o.; Dadode; Interiér studio 3D
Publikováno: 16. 1. 2024, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce