Díky opatřením z dotačních programů lze na energiích ušetřit až 90 %. Nejvíce pomůže zateplení

V polovině ledna se znovu spustil dotační program Nová zelená úsporám Light a program Oprav dům po babičce byl doplněn speciálním výhodným úvěrem. Kdo ve svém domě využije všechna opatření, na která má v rámci těchto programů nárok, může podle propočtů energetických specialistů ze společnosti V-systém elektro ušetřit až 90 % nákladů na energie. U starého rodinného domu to může znamenat roční úsporu blížící se částce 200 tisíc korun ročně. Největší úsporu přináší zateplení stěn domu, následuje zateplení střechy a stropu. Jenom tato dvě opatření můžou snížit spotřebu energií o polovinu.

U programu Oprav dům po babičce je podmínkou komplexní zateplení (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Ve středu 17. ledna obnovilo Ministerstvo životního prostředí příjem žádostí z program NZÚ Light, který je zaměřen na nízkopříjmové domácnosti. „Alokovány na něj byly další tři miliardy, takže se okruh žadatelů bude moci rozšířit. Kromě lidí pobírajících starobní důchod či invalidní důchod 3. stupně a lidí pobírajících příspěvek na bydlení jde nově i o rodiny pobírající příspěvky na děti a vlastníky bytů, kteří si v jeho rámci budou moci pořídit nová okna či dveře,“ vysvětluje Miloš Hutník ze společnosti, která dodává například zateplovací systémy.

Dotace z programu Oprav dům po babičce, který je určen na komplexnější rekonstrukce starších domů, bude zase možné doplnit výhodným úvěrem u stavebních spořitelen s úrokovou sazbou zhruba o polovinu nižší než u komerčních půjček. „Podání žádosti a vyřízení financí bude možné provést na jednom místě, což proces značně zjednoduší,“ říká odborník.

Je lepší zateplit alespoň něco než vůbec nic

Zvažujete-li, že do opatření na úsporu energií zainvestujete také, s rozšířením možností tak přichází otázka, jakou dotaci si vlastně vzít a na co. Zatímco u programu Oprav dům po babičce je podmínkou komplexní zateplení – tedy izolace stěn, střechy, podlahy i stropu a výměna oken i dveří – v rámci NZÚ i NZÚ Light si lze pořídit i dílčí opatření, například nová okna či tepelné čerpadlo.

Nejúčinnějším opatřením je zateplení domu, které může ušetřit i více než polovinu nákladů na energie. „V každém případě je však před plánovanou rekonstrukcí třeba poradit se s některým z energetických specialistů certifikovaných u Ministerstva životního prostředí. Ten zjistí energetickou třídu domu a jeho jednotlivé parametry a na základě toho dokáže určit nejvhodnější opatření pro konkrétní budovu i to, jakou dotaci na ně lze čerpat,“ vysvětluje Veronika Skorunková, energetická specialistka.

Podklad stěny pro zateplení důkladně připravte
Podklad stěny pro zateplení důkladně připravte (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Význam zateplení si můžeme ilustrovat na starším domě o energeticky vztažné ploše 215 m2, který spadá do energetické třídy G. Roční náklady na energie v takovém domě dosahují přibližně 208 tisíc korun. Pokud v něm vyměníme okna a dveře a nahradíme je novými s lepšími izolačními vlastnostmi, dokážeme spotřebu energií snížit přibližně o 8 % ročně, tedy o 17 tisíc korun. Pokud však výměnu oken doplníme ještě zateplením obvodových stěn, energetická úspora se najednou vyšplhá na celých 49 %. Ročně tak ušetříme asi 102 tisíc korun. Dalších 14 % přidá zateplení střechy a stropu a 4 % zateplení podlahy. V rámci komplexního zateplení domu tak majitelé můžou na energiích ročně ušetřit necelých 140 tisíc korun a zároveň na opatření získat z programu Oprav dům po babičce dotaci až do výše 760 tisíc korun.

Z více než 200 tisíc na 21 tisíc za energie

Dotační programy NZÚ a NZÚ Light nabízí dotaci i na samostatné pořízení alternativního zdroje energie. O těch je však vhodné začít uvažovat až ve chvíli, kdy máme dům kompletně či z větší části zateplený. „V případě nezatepleného domu se vždy nejvíce vyplatí právě zateplení, které významně snižuje energetické ztráty objektu. Až po provedení zateplení, když dojde ke snížení celkových tepelných ztrát objektu, má smysl pořízení alternativního zdroje tepla, jako je tepelné čerpadlo,“ vysvětluje Tomáš Truxa, odborník na izolaci.

Objekt po rekonstrukci
Objekt po rekonstrukci (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Pokud je však dům již zateplený, s přispěním úsporných technologií lze dělat divy

Pokud by se majitelé vzorového domu rozhodli ke komplexnímu zateplení pořídit navíc tepelné čerpadlo, fotovoltaické panely a rekuperační jednotku, mohli by ušetřit celých 90 % nákladů na energie. „Za pomoci úsporných opatření se lze u domu s energetickou třídou G dostat až do třídy A. Roční náklady na energie tak lze snížit z 208 tisíc korun na pouhých 22 tisíc,“ vysvětluje Veronika Skorunková. Celková dodaná energie se sníží o 79 % z 376 kWh/m2 na 78,7 kWh/m2. Zbytek úspor připadne na vrub fotovoltaickým panelům, díky kterým ušetříme část nákladů za elektřinu.

Dotace pod hlavičkou NZÚ výhodnost těchto opatření samozřejmě ještě výrazně zvyšují, protože pokryjí velkou část vstupních nákladů. Není tedy divu, že neustále nabírají na popularitě.  „Od loňského září, kdy byly znovu spuštěny, bylo jen v rámci klasické NZÚ podáno více než 22 tisíc žádostí pro rodinné domy a téměř tisícovka žádostí pro bytové domy,“ říká odborník. Na jakou dotaci máte nárok, ale také najít vhodného energetického specialistu, stavební dozor či realizační firmu v okolí, zjistíte například v interaktivním průvodci na webu.

Zdroj informací: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Publikováno: 6. 2. 2024, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima