Inhalace se spolu s pitnou kúrou a uhličitou koupelí řadí mezi tradiční luhačovické lázeňské procedury s využitím přírodních minerálních vod. Víte, jak přesně funguje a kterým pacientům dokáže pomoci?
Inhalace a jejich účinek
Procedura inhalace spočívá ve vdechování léčivého aerosolu z moderních inhalačních přístrojů. „U nás v lázních používáme vysoce výkonné inhalátory, které dokáží vyrobit aerosol o různé velikosti částic tak, aby byla jejich účinnost a průnik do dýchacích cest optimální. Vdechovaná mlžina je rovněž předehřívána na teplotu sliznic, aby dýchací cesty nedráždila,“ popisuje MUDr. Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a.s. Inhalace jsou prospěšné k očistě dýchacích cest, pomáhají uvolňovat hleny a zlepšují funkci sliznic dechového ústrojí.
Předepisovány jsou především pacientům, kteří trpí chronickým bronchiálním astmatem, jež se projevuje ztíženým dýcháním, sípáním při dýchání či dráždivým suchým kašlem. Pomáhají ale také s alergiemi či chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN).
„Při inhalacích se zvlhčuje povrch sliznic dýchacích cest a účinně napomáhají rozpouštění průduškového hlenu, a tím snadnějšímu odkašlávání. Navíc jejich pozitivní účinky mohou často přetrvávat ještě několik měsíců po ukončení lázeňského pobytu,“ doplňuje MUDr. Petr Pšenica. A která minerální voda se v luhačovických lázních inhaluje? „V Luhačovicích se k inhalacím používá směs více minerálních pramenů, které mají totožné zdravotní účinky, z nichž nejdůležitější je již zmíněné uvolnění dýchání, snadnější odkašlání hlenů a očista dýchacího ústrojí,“ dodává MUDr. Petr Pšenica z Lázní Luhačovice, a.s.
Inhalace v pohodlí domova
Inhalaci lze provádět také v domácích podmínkách, a to za pomoci domácího inhalačního přístroje. V něm se využívá minerální voda Vincentka o teplotě 37 °C, která z inhalátoru vychází jako mléčná pára. „Proces začíná vypláchnutím nosu a dezinfekcí ústní dutiny vykloktáním solných roztoků, potom se přistupuje k samotné inhalaci. Vincentka je k procesu využívána především pro svůj mukolytický účinek, tedy schopnost rozpouštění hlenů, díky němuž usnadňuje odkašlávání,“ popisuje MUDr. Petr Pšenica.
„Má ale také protizánětlivý účinek, snižuje dráždivost sliznic horních a dolních dýchacích cest a napomáhání zvlhčení jejich slizničních povrchů. Minerální voda navíc příznivě ovlivňuje obranyschopnost ve smyslu prevence rýmy, zánětů dutin, horních cest dýchacích, zánětů průdušek, zápalů plic a je vhodná i po nosních operacích,“ pokračuje MUDr. Pšenica. Výhodu navíc představuje fakt, že je Vincentka běžně dostupná v lékárnách či běžných obchodech, jelikož má jako jediný z luhačovických léčivých pramenů povolení k lahvování.
Při obtížích s ucpaným nosem následkem rýmy, nachlazení či zánětu dutin může také pomoci takzvané konvičkování, které zahrnuje pravidelné prolévání nosu minerální vodou typu luhačovické Vincentky. „Konvičkování navíc působí preventivně tím, že pomáhá otužovat nosní sliznici, která je tak odolnější vůči infekcím,“ dodává MUDr. Petr Pšenica. Pro běžné uvolnění dutin lze potom použít i všeobecně známé napařování, tedy inhalaci pod dekou či ručníkem z nádoby s minerální vodou a přidanými silicemi, například v podobě eukalyptu.
Zdroj informací: Lázně Luhačovice, a.s.
Publikováno: 23. 2. 2024, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce