Přes 90 tisíc korun ročně za energie? V každém desátém rodinném domě běžné, ale zbytečné

Stavební spořitelna České spořitelny pokračuje ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí a v druhé polovině března začne poskytovat zvýhodněný úvěr k dotačnímu programu Oprav dům po babičce. Chce tak díky dostupnému financování a dotačnímu poradenství motivovat lidi k úsporným rekonstrukcím. Podle průzkumu Buřinky totiž téměř každý 10. majitel rodinného domu v ČR platí za vytápění a energie více než 90 000 Kč ročně. Skoro polovina domů přitom zatím neprošla vnější rekonstrukcí.

Stavební spořitelna České spořitelny podporuje energeticky úsporné rekonstrukce

Poslední únorový den podepsali zástupci Stavební spořitelny České spořitelny smlouvu o spolupráci se Státním fondem životního prostředí (SFŽP). „Zapojili jsme se do výzvy SFŽP financované z Modernizačního fondu a v druhé polovině března začneme poskytovat zvýhodněný úvěr k dotačnímu programu Oprav dům po babičce, říká Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.

Výhody úvěru Oprav dům po babičce s Buřinkou:

  • Výše úvěru může být až dvojnásobek poskytnuté dotace z programu Oprav dům po babičce
  • Úroková sazba 3,38 % p.a. pevná po celou dobu splácení
  • Splatnost až 25 let
  • K čerpání úvěru stačí Rozhodnutí o poskytnutí finančních prostředků ze SFŽP z programu NZÚ Oprav dům po babičce
  • Zcela bez poplatků, bez zástavy nemovitosti a není nutné předem spořit

Kolik nás stojí teplo domova?

Spotřeba energií v nízkoenergetickém domě nepřesáhne 50 kWh/m² ročně, v pasivním domě je to dokonce jen 15 kWh/m². Průměrná česká domácnost však spotřebuje 165 kWh/m². „V dobře zatepleném rodinném domě s užitnou plochou 120 m², instalovaným tepelným čerpadlem a FVE by roční náklady na energie nemusely přesáhnout 15 000 Kč. Toho je možné s kvalitně provedenou rekonstrukcí dosáhnout u mnoha starších nemovitostí,“ říká Milan Pospíšil manažer úvěrů ze Stavební spořitelny České spořitelny.  

Anketa o roční spotřebě energií
Anketa o roční spotřebě energií (Zdroj: Stavební spořitelna České spořitelny, a.s.)

Jak jsou na tom naše domy?

Nejlevnější energie je ta nespotřebovaná. Základním opatřením, jak ušetřit za vytápění, je tak zabránit únikům energie. Jinými slovy přestat topit pánubohu do oken. Zatepleno přitom podle průzkumu Buřinky nemá 64 % majitelů domů, vyměnit okna zbývá více než polovině.

Z průzkumu také vyplývá, že 71 % majitelů domů v ČR nemá instalovanou žádnou technologii využívající obnovitelné zdroje energie. 16 % majitelů domů už má tepelné čerpadlo a 13 % domácností investovalo do fotovoltaických panelů. 

Anketa o rekonstrukci
Anketa o rekonstrukci (Zdroj: Stavební spořitelna České spořitelny, a.s.)

Potenciál pro úsporné rekonstrukce je tedy v ČR velký, stejně jako zájem lidí začít vylepšení domova plánovat „Již téměř dva měsíce poskytujeme dotační poradenství. Lidé se o možnosti dotací zajímají opravdu do hloubky. Často však chtějí řešit vylepšení postupně, což se s ohledem na systém nastavení dotací nemusí vyplatit. Snažíme se jim proto vysvětlit výhody komplexní rekonstrukce,“ říká Milan Pospíšil, manažer úvěrů ze Stavební spořitelny České spořitelny.  

Zdroj informací: Stavební spořitelna České spořitelny, a.s.

Publikováno: 11. 3. 2024, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima