Dřevorubecká elita v akci: Třetí kvalifikační závod Stihl Timbersports

Ve dnech 14. a 15. června se v areálu Skelná Huť Ralsko Mimoň uskuteční třetí a poslední kvalifikační závod prestižní mezinárodní soutěže STIHL TIMBERSPORTS®. Tato událost je již tradičně součástí lesnického dne, který se letos koná již po čtyřicáté šesté. Nenechte si ujít adrenalinovou podívanou a přijeďte se podívat na napínavé utkání české dřevorubecké elity, ve kterém rozhoduje síla, přesnost a obratnost.

Soutěž Stihl Timbersports zahrnuje jak jednotlivce, tak týmové kategorie

Program bude zahájen v pátek v 10:00 závodníky kategorie Czech Cup, kteří v předešlém kole prokázali obrovskou houževnatost a dosáhli fascinujících výsledků. Jasně dominoval Ivan Bambuškar, který bude Českou republiku reprezentovat na juniorském mistrovství světa v Miláně již tuto sobotu 25. května. Na druhý stupeň vítězů se nečekaně probojoval po neuvěřitelných sedmnácti letech Jaroslav Gottvald a třetí příčku obsadil nováček Aleš Hartig. Ženský závod již tradičně ovládla rodina Urbanových – sestry Karolína a Jana i s maminkou Věnceslavou. Jejich výsledky jsou slibné i pro umístění v evropské sérii.

Soutěž přitahuje tisíce diváků, kteří se těší na adrenalinové výkony závodníků
Soutěž přitahuje tisíce diváků, kteří se těší na adrenalinové výkony závodníků (Zdroj: STIHL spol. s r. o.)

V sobotu se utkají závodníci kategorie Czech Masters, kteří startují také v 10:00. V závodě se představí 12 nejlepších z předchozí kvalifikace. Tu ovládl Zdeněk Mařas, který předvedl vynikající výkon v disciplíně Springboard*. Druhé místo získal Martin Kalina díky perfektní technice v závěrečné disciplíně Hot Saw**. Matyáš Klíma, který do té doby vedl, skončil tentokrát na třetím místě.

Nejlepší závodníci z kvalifikací Czech Series budou mít příležitost nominovat se na mistrovství České republiky 2024, které se bude konat 14. září ve Frenštátu pod Radhoštěm.

(Zdroj: STIHL spol. s r. o.)

Pro více informací navštivte webovou stránku www.stihl.cz.

*Adrenalinová disciplína s názvem Springboard vychází z dob, kdy dřevorubci nemohli přepílit mohutné stromy, protože jejich pily byly příliš krátké. Dřevorubci vysekali do stromu kapsu, do které umístili springboard (prkno). Z tohoto prkna ve výšce pak mohli strom porazit jednodušeji. Sportovní dřevorubci užívají dvou prken. Z prvního prkna se vyseká druhá kapsa, do které se umístí druhý springboard. Teprve z tohoto prkna ve výšce kolem tří metrů závodník přesekává blok o průměru 27 cm upevněný na vrcholu kmene.

**Cílem této disciplíny je odříznutí tří kompletních kotoučů z ležícího kmene o průměru 46 cm ve výseči široké pouhých 15 cm v co nejkratším čase. Síla, velikost a hluk cca 25kilogramových motorových pil, které jsou k této disciplíně třeba, dělají z Hot Saw jednu z nejatraktivnějších disciplín dřevorubeckého sportu. Při sledování této disciplíny se Vám určitě vybaví závody Formule 1. Výkon těchto nechlazených speciálů přesahuje 62 koní a jejich cena 100 000 Kč.

Disciplína Springboard – závodníci musí pomocí dvou desek vyšplhat na vrchol kmene a přeseknout horní část ve výšce kolem tří metrů
Disciplína Springboard – závodníci musí pomocí dvou desek vyšplhat na vrchol kmene a přeseknout horní část ve výšce kolem tří metrů (Zdroj: STIHL spol. s r. o.)

O STIHL TIMBERSPORTS®

STIHL TIMBERSPORTS® je mezinárodní soutěž ve sportovním dřevorubectví pořádaná po celém světě od roku 1985. Tato série je považována za nekorunovanou královnu sportovního dřevorubectví. Její účastníci mezi sebou soupeří maximálně v šesti tradičních disciplínách podle formátu soutěže. Ve třech disciplínách se používá sekera (Underhand Chop, Standing Blok Chop, Springboard) a ve třech pila (Stock Saw, Single Buck, Hot Saw).

Více informací o soutěži STIHL TIMBERSPORTS naleznete na webových stránkách www.stihl.cz

Zdroj informací: STIHL spol. s r. o.

Publikováno: 12. 6. 2024, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima