Novogotická varna: Srdce centra PORT 1560, kde se vařilo skvělé pivo

PORT 1560 není jen historickým objektem, ale také kulturním a společenským centrem, jehož nedílnou součástí je novogotická Varna. Návštěvníci se v ní mohou díky stálé expozici ponořit nejen do historie pivovarnictví, ale také ochutnat piva značky Krumlov. Ta se zde vaří od roku 2015 pod dohledem zkušené sládkové Dagmar Vlkové.

V PORTu 1560 se dochovala původní technologie vaření piva z roku 1867

Vydáte-li se na tematickou návštěvu PORT 1560, cestu za pivem a jeho tradicí v Krumlově, určitě začněte v autentických prostorách Varny. Dochovala se tam původní technologie vaření piva z roku 1867, kterou představuje expozice s názvem „Práce“. V jejím rámci můžete nahlédnout do tajů pivovarnického řemesla i do každodenního života sládků. Obklopeni starožitným vybavením užívaným v tradičních procesech výroby piva se dozvíte, jak takový proces probíhal, a které technologie byly využívány. V rámci expozice se seznámíte i s pojmy jako "cíz" a "monžík" a zjistíte víc o tom, k čemu sloužil stavoznak. Překvapení skrývá i podkroví Varny, které vás přenese zpět v čase a ponoříte se tak do atmosféry staročeské hospody.

Pivovar Český Krumlov jako jediný lokální pivovar navazuje na velmi úspěšnou historickou tradici Schwarzenberského pivovaru. Místní paní sládková Dagmar Vlková dbá na užití kvalitních ingrediencí a přísné dodržování postupů výroby. Je ženou na svém místě, která pochází z pivovarnické rodiny a pivovarskému řemeslu se věnuje více než 30 let. Podle ní je nejtěžší na vaření piva udržet stále stejnou chuť a pitelnost při stále se měnících vstupech a různých okolních podnětech. Už ve starém pivovarském katechismu se uvádí: „Dobré pivo si žádný národ nedá vzít“, a ještě sama doplňuje: „Člověk by měl trošku umět, trošku věřit a mít i trochu toho štěstí“.

Krumlov není pouze malebné historické město, ale také ráj pro milovníky dobrého piva
Krumlov není pouze malebné historické město, ale také ráj pro milovníky dobrého piva (Zdroj: PORT 1560)

Pod jejím vedením získávají piva Krumlov každý rok nejedno ocenění. Ať už pivo 11°, 12°, 14°, 15° nebo IPL, všechny byly někdy oceněny. Naposledy v letošním roce získalo pivo Krumlov Vídeňská světlá 15 první místo v soutěži Chutná hezky Jihočesky 2024.

Nejtěžší na vaření piva je si udržet stále stejnou chuť a pitelnost
Nejtěžší na vaření piva je si udržet stále stejnou chuť a pitelnost (Zdroj: PORT 1560)

Přijďte se seznámit s historickou Varnou, pivovarským klenotem Českého Krumlova a přesvědčte se o jeho kvalitně při prohlídce s degustací. Prohlídky si můžete rezervovat online ZDE. Ideální příležitost k degustaci tamních piv může být již 14. června, kdy v přilehlé Pivovarské zahradě vystoupí skupina Divokej Bill.

Zdroj informací: PORT 1560

Publikováno: 16. 6. 2024, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima