Letní tábor aneb zasloužené volno pro rodiče: Zajistěte klidné léto pro vaše dítě i pro vás

Táborová sezóna je plná zábavy a dobrodružství pro děti, ale i pro rodiče, kteří se dočkají kýženého času, kdy jim dočasně odpadá nepřetržitá starost o jejich ratolesti. Aby byl tento čas skutečně bezstarostný, je potřeba vzít při plánování těchto aktivit v úvahu především aspekty spojené s bezpečností dětí. Se správnými přípravami a opatřeními může být táborové dobrodružství nejen zábavou pro dítě, ale především klidným časem pro rodiče.

Pojištění zdravotní péče pro děti zajistí, že budou moci okamžitě dostat potřebnou lékařskou péči i na letním táboře

Rodiče často dětem zabalí kufry, zkontrolují, zda mají všechny požadované věci a nakonec jim zamávají u autobusu. Většina z nich už ale nemyslí na to, že jejich dítě odjíždí na tábor nepojištěné. Pořadatelé táborů totiž povinnost pojistit děti nemají. Pokud to dělají, tak jen dobrovolně. „Pojištění dětí hromadně neřešíme. Tábor pořádáme výhradně v ČR, tak cestovní pojištění není nutné, požadujeme jen průkaz pojištěnce pro případné návštěvy lékaře,“ říká Jan Třísko, hlavní vedoucí letního tábora Ptáček.

„Toto je ale zjednodušené uvažování. I když to není přímo předepsáno, dobrý tábor by měl být pojištěn. Zejména je třeba myslet na úrazy a na odpovědnost, a to jak dětí, tak vedoucích. Pokud je naplánován třeba i jednodenní výlet do ciziny v rámci programu, je namístě i cestovní pojištění,“ upozorňuje Eva Svobodová, mluvčí finanční skupiny UNIQA.

Úrazy na dětských táborech přitom nejsou neobvyklé, ačkoli jsou většinou mírné povahy. Podle statistiky úrazů České rady dětí a mládeže z roku 2023, se celá polovina z nich stane právě na táborech, v předešlých letech to bylo poměrově ještě více. Obecně ale v průběhu posledních pěti let úrazů výrazně ubylo, a to i z důvodu protipandemických opatření. Přesto zůstávají prázdninové měsíce nejvíce úrazovými, především „táborový“ měsíc červenec. Mezi nejčastější zranění se řadí zlomeniny, jde o 30 % všech úrazů, následují podvrtnutí a pohmoždění, rány, nebo nalomení. Dalších úrazů je už méně, jedná se o popáleniny, poranění šlach nebo ulomené zuby.

I přes veškeré opatření může na táboře dojít k nečekaným situacím, jako jsou úrazy nebo nemoci
I přes veškeré opatření může na táboře dojít k nečekaným situacím, jako jsou úrazy nebo nemoci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

„Úrazy na našem táboře se samozřejmě občas stanou. Ale je jich minimálně. Většinou jde o různé výrony, občas nějaká zlomenina. Zlomenin jsme měli loni pět na 5 tisíc dětí. Tedy opravdu málo,“ komentuje situaci Miroslav Topinka z CK Topinka. U menších táborů to jsou spíše než úrazy jen drobnosti. „Jelikož děti na našem táboře převážně pobývají v přírodě, tak se nejčastěji potýkáme s klíšťaty. I když se nejedná o úraz v pravém slova smyslu, tuto oblast vůbec nepodceňujeme. Každý oddíl je vybaven malou lékárničkou, která jim s odstraněním klíštěte pomůže. Každé přisáté klíště zaznamenáváme a zakreslujeme do formuláře, který pak předáváme rodičům pro případné budoucí využití. Z ostatních úrazů jsou to pak především oděrky a modřiny po pádech,“ doplňuje Jan Třísko.

Letní tábory mají děti v oblibě
Letní tábory mají děti v oblibě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pojištění dětských táborů

Rodiče by si však měli pečlivě prostudovat podmínky vybraného tábora. Organizace nabízející široká portfolia letních aktivit pojištění řeší z podstaty věci automaticky. „U zahraničních táborů a táborů, kde se provozují adrenalinové sporty je pojištění již v ceně tábora. U ostatních je možno pojištění připlatit,“ říká Miroslav Topinka, jednatel cestovní kanceláře Topinka, která je jedním z největších organizátorů dětských letních táborů v Česku i zahraničí. Rodiče ale mají podle Svobodové z UNIQA možnost své děti připojistit i individuálně. A také stornopoplatky, kdyby dítě nakonec kvůli nemoci nebo závažné události v rodině nemohlo na tábor odjet (například on-line formou k tuzemskému cestovnímu pojištění na webu UNIQA).

„Pojištění se sjednává na celou dobu tábora. Nejdůležitější je úrazové pojištění, a dále pojištění odpovědnosti, hlavně u větších dětí a mládeže. Zde lze ale využít i pojištění domácnosti, v němž bývá pojištění odpovědnosti všech členů domácnosti zahrnuto,“ uzavírá Eva Svobodová tisková mluvčí UNIQA.

Zdroj informací: UNIQA pojišťovna, a.s.

Publikováno: 15. 6. 2024, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima