Přinášíme tipy pro klidnější a pohodovější létání s dětmi

Vzhledem k dlouhým bezpečnostním frontám, stísněným sedadlům na palubě a rušným odbavovacím halám není létání tím nejpříjemnějším způsobem cestování. A veškerá frustrace exponenciálně narůstá, pokud k těmto faktorům přičtete cestování s malými dětmi. Ty totiž málokdy mají dostatek trpělivosti na celý proces letištní kontroly, nebo čekání na zpožděný odlet. S trochou plánování a správnými pomůckami ale můžete minimalizovat stres a zajistit tak klidnější průběh celé cesty. Přinášíme tipy, které vám létání s dětmi mohou usnadnit.

Létání s dětmi: Tipy pro klidnější a pohodovější cestu

Při létání s dětmi pozor na doklady

Při cestování do zahraniční musí mít dítě svůj cestovní doklad. „Všichni občané České republiky, včetně nezletilých dětí, musí mít při cestách do jiných zemí Evropské unie i mimo ni svůj vlastní platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Rodný list jako cestovní doklad neplatí,“ upozorňuje Jiřina Ekrt Jirušková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia. V dokladech je ale značný rozdíl. S dětským občanským průkazem je možné vycestovat pouze do zemí Evropské unie, Norska, Albánie, Lichtenštejnska, Švýcarska, Makedonie, Bosny a Hercegoviny, Černé hory, Srbska, Gruzie a na Island. „Pokud dítěti vystavíte cestovní pas, je univerzálním dokladem pro cestování do všech zemí světa. V tomto případě se nemusíte obávat, že by vás přes hranice nepustili,“ doplňuje Jiřina Ekrt Jirušková.

Pakliže jste dítěti cestovní pas či občanku v minulosti již vystavili, zkontrolujte platnost dokladu: Dětem do 15 let platí pas či občanský průkaz 5 let. U hodně malých dětí, jejichž podoba se velmi rychle mění, počítejte s výměnou pasu po roce. Vystavení nového cestovního dokladu trvá 30 dní a bude vás stát 100 Kč. Budete-li potřebovat občanský průkaz či pas v kratším termínu, připlatíte si. Za vystavení do pěti pracovních dnů zaplatíte 1 000 Kč, do 24 hodin 2 000 Kč.

Balení do letadla

Abyste minimalizovali stresové situace, je dobré mít plán a dopřát si na přípravu dostatek času. Zvlášť důležité věci mějte vždy po ruce v příručním zavazadle, budete tak připraveni na jakoukoliv situaci. „Nezapomeňte na dostatek plen, vlhčené ubrousky, náhradní oblečení, deku a oblíbené hračky nebo knihy. Láhve s pitím a drobné občerstvení jsou také nezbytností,“ radí k cestování s dětmi Jiřina Ekrt Jirušková a dodává, že pro starší děti je vhodné přibalit tablet s pohádkami a sluchátka.

Při výběru sedadel je pak dobré zvolit ta u okna nebo u uličky, cesta tak bude pro děti zajímavější a pohodlnější. Děti do dvou let sedí na klíně rodiče, pakliže byste si přáli pro svou ratolest vlastní sedadlo, budete si muset připlatit. Nicméně při vzletu a přistání je nezbytné, aby sedělo na klíně a bylo připoutáno dětským bezpečnostním pásem.

Důležité věci mějte vždy po ruce v příručním zavazadle
Důležité věci mějte vždy po ruce v příručním zavazadle (Zdroj: Invia)

Při létání s dětmi si vybírejte ranní hodiny odletu

Pokud cestujete s batolaty nebo malými dětmi, je ideální vybrat si dovolenou s brzkým ranním odletem. Tyto časné lety obvykle zvyšují pravděpodobnost, že se vyhnete zpoždění při vzletu a přistání. Bývají také méně přeplněné. Všichni cestující jsou obvykle ospalí a během letu si rádi zdřímnou, nebudou tak rušit vaše děti, kterým se brzy ráno budou jistě také klížit víčka. 

Tipy na letišti

K odbavení se dostavte s dostatečným předstihem, abyste se vyhnuli stresu. A to zvlášť v letních měsících, kdy u odbavení a bezpečnostních kontrol mohou být dlouhé fronty. Letištní haly často nabízí dětské koutky, které můžete využít, aby se děti před letem protáhly a zabavily. Téměř na všech letištích fungují dětské zóny, a to včetně pražského letiště. Nebojte se proto s dětmi dorazit na letiště opravdu včas a vše si v klidu vyřídit.

Zabavit ratolesti během dlouhého letu může být výzvou
Zabavit ratolesti během dlouhého letu může být výzvou (Zdroj: Invia)

Kam s kočárkem?

Pro děti do dvou let lze odbavit jedno zavazadlo. Kromě toho můžete odbavit i skládací kočárek, přenosný koš, spací tašku nebo autosedačku. „Kočárek si s sebou můžete vzít až k letadlu, kde ho letušky uschovají v zavazadlovém prostoru. Po příletu na vás kočárek bude čekat při výstupu z letadla, takže se opravdu není čeho obávat,“ doporučuje tisková mluvčí.

Děti v letadle

Zabavit ratolesti během dlouhého letu může být výzvou, ale existuje i několik osvědčených triků, které vám mohou pomoci. Střídejte různé aktivity, aby se děti nenudily. Kromě elektroniky můžete přinést i kreslící potřeby, omalovánky nebo nové, neokoukané hračky. Některé společnosti mají pro děti zejména u delších letů různé pozornosti, jako jsou společenské hry, palubní deník, plyšové hračky, dětský televizní kanál, hry nebo audio knihy. Doporučujeme na to však nespoléhat.

Před nástupem do letadla s dětmi dojděte na toaletu. Vzlétnutí může trvat několik desítek minut, během kterých budete muset sedět připoutáni na svých místech. I proto s dětmi dojděte včas na toaletu, a to i před přistáním. Součástí toalet v letadle je také přebalovací pult pro nejmenší. Při vzletu a přistání také může hrozit nepříjemné praskání nebo bolest v uších, i na to je třeba být připraveni: „V době, kdy dětem mohou zaléhat uši, pomáhá cucání bonbónů, pití z láhve, dudlík nebo kojení," uzavírá k tipům na létání s dětmi tisková mluvčí cestovní agentury Invia.

Zdroj: Invia

Publikováno: 17. 7. 2024, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima