Vánoce jsou obdobím, kdy si mnoho lidí přeje udělat radost svým blízkým a spousta z nás se proto uchyluje k netradičním dárkům nebo dárkům, které budou novým majitelům dělat radost opravdu dlouho.
Vánoční stálicí je také roztomilé a radostné překvapení v podobě nového štěňátka. Přesto, že pes může být úžasným společníkem, existuje mnoho důvodů, proč se do takového dárku raději nepouštět bez pečlivého zvážení. Bohužel se totiž stává, že po Vánocích začnou útulky praskat ve švech.
Možná si říkáte, že malé štěňátko přinese do rodiny tolik radosti, že s tímto dárkem nemůžete šlápnout vedle. Pes, ani žádný jiný mazlíček ale není věc, kterou je možné koupit bez rozmyslu a v případě nespokojenosti ji vrátit nebo vyměnit. Je potřeba myslet na to, že se jedná o živého tvora, který je na svém novém páníčkovi zcela závislý a nepromyšlený dárek tak může způsobit spoustu trápení.
Milé překvapení? Ne tak docela
„Bohužel se často stává, že lidé s dobrým úmyslem nadělí pod stromeček živý dárek, který se ale zcela mine účinkem. Není proto výjimkou, že lidé po Vánocích pro psa hledají nové majitele a v horším případě je odkládají do útulků jako nevhodný dárek. Obdarovaný totiž na nový přírůstek do domácnosti nemusí být připravený a nemusí být v situaci, kdy se o nového chlupáče může starat,” vysvětluje Zuzana Sequensová ze Spokojeného psa.
Štěně, ale ani jiné zvíře by se proto rozhodně nemělo dávat někomu jako překvapení. Pes sice přináší spoustu radosti, ale péče o něj může být pro někoho opravdu náročná. Domácí mazlíček totiž vyžaduje spoustu času, péče a trpělivosti. Nový mazlíček je také finanční závazek. Kromě nákladů na pořízení je potřeba počítat také s pravidelnými náklady na krmivo, vybavení a také veterinární péči. Roční náklady na psa se mohou každý rok vyšplhat až 20–30 tisíc podle velikosti a nároků na péči.
Kromě časových a finančních nároků by měl nový majitel zvážit také další věci, jako je rodinná situace, každodenní návyky nebo i velikost prostředí, do kterého si psa pořídíme. Podle toho by se měl každý rozhodnout, zda je pro něj pejsek vhodný mazlíček a také jaké plemeno zvolit. „Častým důvodem k odložení psa do útulku může být i nevhodně zvolená rasa psa. Pokud si totiž pořídíme temperamentní plemeno, které vyžaduje důsledný výcvik, hodně pohybu a pozornosti, musíme se psovi opravdu věnovat. Snadno se totiž může stát, že temperamentní pes přeroste svému majiteli přes hlavu a ten přestane péči o psa zvládat,” vysvětluje odbornice na péči o domácí mazlíčky z e-shopu spokojenypes.cz.
Pes jako dárek? Ano, ale po pečlivém zvážení
Jestliže se na domácího mazlíčka připravujete a dlouho o něm uvažujete, určitě tento krok udělat můžete. Živý dárek pod stromečkem by ale neměl být výsledkem spontánního rozhodnutí na základě dopisu ježíškovi nebo náhlého nápadu. Pokud chcete sobě nebo někomu jinému nadělit štěňátko, měli byste nejprve probrat všechna pro a proti, abyste měli jistotu, že bude o psa dobře postaráno.
Pozor byste si měli dát také na to, abyste nepořídili štěně z množírny. „Problémem psů jako vánočních dárků je také fakt, že psa je potřeba odebrat ve vhodném věku – zpravidla mezi 8. a 12. týdnem, a to se nedá snadno načasovat. Tedy pokud se nerozhodneme pro pejska z útulku,” doplňuje Sequensová. „Výběr dobrého chovatele, od kterého si psa vezmete by mělo být také důležité kritérium při výběru štěněte. U ‘vánočních štěňátek’ totiž existuje velké riziko, že pochází z nelegálních množíren. Doporučuji si proto nejprve vybrat spolehlivého chovatele a na štěně si raději pár týdnů počkat. Pod stromeček si můžete nadělit například pelíšek nebo vodítko pro nové štěňátko,” vysvětluje odbornice.
Abyste měli jistotu, že si neberete pejska z množírny, vždy vyžadujte průkaz původu, ten musí dostat každé štěně, které pochází od uchovněných rodičů. V neposlední řadě posuzujte také jednání chovatele. Od koupi štěněte by vás například mělo odradit, pokud vás nechtějí ke štěněti pustit, abyste se podívali, v jakých podmínkách ho chovají a trvají na tom, že vám štěně dovezou až domů. „Všem bych doporučila takové štěně nekupovat. Nejen, že riskujete zdravotní problémy do budoucna, ale zároveň množírnu podpoříte k dalšímu ‘podnikání’. Každému, kdo má podezření, že narazil na množírnu doporučuji, aby ji nahlásil krajské veterinární správě, případně vyhledal pomoc některé z neziskových organizací, které se záchranou pejsků z množíren zabývají,” upozorňuje Sequensová.
Zdroj: spokojenypes.cz
Publikováno: 20. 11. 2024, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce