Období po svátcích přináší příležitost pořídit si vysněné kousky za zlomkové ceny. E-shopy lákají na neodolatelné akce, a nákupní horečka je v plném proudu. Jak ale chytře využít slevy, aniž byste naletěli na podvodné nabídky? Přinášíme 9 tipů, jak bezpečně nakupovat online a vytěžit z povánočních výprodejů maximum.
1. Ověřování jako základ úspěchu
Před nákupem si vždy ověřte reputaci obchodu. Podívejte se na zkušenosti ostatních zákazníků. Recenze jsou skvělým zdrojem informací o kvalitě produktů, službách a celkovém přístupu prodejců. Důležité je, aby měl e-shop více pozitivních recenzí a reagoval na ně.
Pomocníkem může být nákupní rádce Heureka, zde naleznete stránky tisíců e-shopů, kde zobrazují zákaznické recenze. Ty nejlepší e-shopy oceňují certifikátem Ověřeno zákazníky. Tento certifikát a recenze najdete u každého produktu v sekci „Kde koupit“ i v mobilní aplikaci nákupního rádce.
2. Více možností platby a dopravy jako známka kvality
Široká nabídka platebních metod a dopravních služeb usnadňuje nákup. I když není nutné, aby e-shop nabízel všechny možné varianty, měl by vám poskytnout alespoň několik základních možností. Pokud vám nabízí pouze jednu nebo dvě omezené možnosti, zbystřete. To může být signál, že se jedná o méně spolehlivého prodejce.
3. Důkladný výběr produktu
Než kliknete na tlačítko „Koupit“, věnujte výběru čas. Důkladně si prohlédněte detailní popis, včetně specifikací, materiálů a rozměrů. Ověřte si, kdo je prodejcem a zda má dobré reference. Nízká cena sice láká, ale pozor na skryté náklady jako drahá doprava nebo nejasné podmínky vrácení zboží. Srovnejte ceny na různých e-shopech a vyhněte se podezřele nízkým nabídkám, které mohou skrývat podvod.
4. Vzhled e-shopu
Zkontrolujte, zda jsou informace v češtině a bez překlepů. Dále by měly stránky obchodu obsahovat obchodní podmínky a neměly by chybět kontakty na provozovatele, telefonní číslo a identifikační údaje.
Pokud chcete mít jistotu bezpečného nákupu, využijte oranžové tlačítko „Koupit na Heurece“, které zobrazuje pouze u ověřených e-shopů. Tímto způsobem nakupujete přímo přes Heureku. Zboží vám dodá e-shop a Heureka se postará o to, aby vše proběhlo hladce, jak před nákupem, tak i po něm, například v rámci reklamace.
5. Jasně uvedené reklamační podmínky
Nakupování by mělo být zábavou, ne starostí. Proto je důležité, aby e-shop nabízel možnost vrácení zboží nebo reklamace v případě, že nejste spokojeni. Ověřený e-shop by měl mít jasně uvedené podmínky a postup pro vrácení zboží. Spolehlivý prodejce vám vyjde vstříc a vyřeší váš problém rychle a bez zbytečných komplikací.
6. Správně zadaná objednávka
Objednávkový proces by měl být jednoduchý a intuitivní. Všechny kroky by měly dávat smysl a neměly by vás zbytečně zdržovat. Pokud toto proběhlo bez jakéhokoliv zádrhelu, máte téměř vyhráno. Vaším úkolem je ještě zkontrolovat si osobní údaje, jelikož správnost e-mailové adresy, jména a telefonního čísla jsou základem úspěchu.
7. Podělte se o vaše zkušenosti
Pomáhejte si navzájem a podělte se o své zkušenosti s nákupem prostřednictvím recenze. Vaše hodnocení může někomu ušetřit čas a starosti. A kdo ví, třeba se vám zase někdo jiný odmění užitečnou radou.
8. Chraňte své osobní údaje
I když je přihlášení přes sociální sítě pohodlné, není to vždy nejbezpečnější volba. Tím, že propojíte svůj účet na e-shopu s účtem na sociální síti, dáváte této společnosti přístup k dalším informacím o vás. Pokud chcete mít větší kontrolu nad svými osobními údaji, vytvořte si samostatné přihlašovací údaje pro každý e-shop.
9. Neklikejte na podezřelé odkazy v e-mailech
Ne každý e-mail, který přijmete, je důvěryhodný. Předtím, než kliknete na jakýkoli odkaz, si pečlivě přečtěte obsah zprávy a zkontrolujte, zda odesílatel je skutečně tím, za koho se vydává. Pokud máte jakékoli pochybnosti, kontaktujte přímo firmu, jejíž jméno je zneužito.
Zdroj: Heureka
Publikováno: před dvěma dny, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce