Střešní okna VELUX přinesla do školky světlo i čerstvý vzduch

Děti v mateřské školce Beruška ve středočeském Ondřejově si mají kde hrát. Dokonce i v podkrovní třídě mají dostatek přirozeného denního světla a čerstvého vzduchu, jako by pobývaly venku na zahradě. Hernu prosvětlila čtyři nová střešní okna VELUX, zvenčí chráněná venkovními roletami, takže prostor třídy pod střechou značně ožil – přirozené denní světlo podle paní ředitelky pořádně rozzářilo místnost a nastartovalo dětskou aktivitu (řádění).

Střešní okna VELUX přinesla do školky světlo i čerstvý vzduch

Kamenné zdivo zvenčí ještě připomíná někdejší hospodářské stavení, které prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, aby zde v září 2019 mohla Iveta Zadáková otevřít MŠ Beruška. V přízemí mají děti k dispozici dvě třídy, malou kuchyňku a sociální zařízení, v patře pak prostornou třídu, která po obědě slouží i ke spaní. Původní rekonstrukce ctila dispozice budovy a zachovala vikýřová okna, nynější letní proměna je doplnila o čtveřici střešních oken VELUX.

Původní rekonstrukce ctila dispozice budovy a zachovala vikýřová okna
Původní rekonstrukce ctila dispozice budovy a zachovala vikýřová okna (Zdroj: VELUX)

Po instalaci střešních oken s celodřevěným jádrem a bílým bezúdržbovým provedením VELUX GLU s nízkoenergetickým trojsklem lze v místnosti pozorovat nejen to, jak se denní světlo rozprostírá po celé hloubce dispozice, ale díky křižnému větrání mají paní učitelky možnost místnost dostatečně rychle vyvětrat, vlastně o vyvětrání se automaticky postará chytré řešení VELUX ACTIVE. „Proměna je patrná na první pohled. Před rekonstrukcí tu bylo neustále příšeří a i přes den jsme měli rozsvíceno, aby děti viděly na aktivity, jinak to nešlo. Teď je prostor nádherně osvětlen a na dětech je znát, že jim světlo dodalo plno energie, lítají tady, cvičí, dovádějí, prostě jsou nadšené,“ zhodnotila rekonstrukci ředitelka MŠ Beruška Iveta Zadáková.

Přirozené světlo, čerstvý vzduch, komfortní teplota

„Při rekonstrukci třídy jsme dbali na zlepšení kvality vnitřního prostředí, tzn. zlepšení denního osvětlení, provětrání místnosti a dosažení komfortní teploty i v letním období,“ popisuje nejen světelnou proměnu Marek Petrík, architekt společnosti VELUX. Ta pro stanovení správnosti hladiny denního osvětlení vytvořila program VELUX Daylight Visualizer, který umožňuje spočítat počet střešních oken, jejich velikost a správné rozmístění. „Speciálně u tohoto typu prostor jde o to přivést světlo do hloubky místnosti. Fasádní okna nemají šanci dostat světlo dále než tři a půl metru od okna, proto původní svislá vikýřová okna nebyla dostatečná. Až přidáním střešních oken se distribuce přirozeného světla výrazně zlepšila, dokázali jsme ho rozprostřít po celé místnosti a rovnoměrně vykrýt i  hloubku dispozice. Je to dáno tím, že střešní okna jsou v nakloněné rovině a jdou sluníčku naproti. Rozevřeným ostěním získáme v prvních dvou metrech hloubky prostoru až trojnásobek světla oproti stejně velkým oknům fasádním, což lze i pocitově ověřit.“

Při rekonstrukci třídy došlo ke zlepšení denního osvětlení, provětrání místnosti a dosažení komfortní teploty i v letním období
Při rekonstrukci třídy došlo ke zlepšení denního osvětlení, provětrání místnosti a dosažení komfortní teploty i v letním období (Zdroj: VELUX)

VELUX ACTIVE vyvětrá

Nová střešní okna jsou vybavena chytrým řešením VELUX ACTIVE, takže zdravé vnitřní prostředí - teplotu, vlhkost a kvalitu (vydýchanost) vzduchu kontrolují senzory. Ty měří hodnoty a když zaznamenají překročení proti normálu, systém VELUX ACTIVE zakročí - např. otevře okna a interiér provětrá, aby se vzduch vyčistil, nebo stáhne venkovní rolety, když vzroste teplota. V případě deště jsou okna zavřena díky dešťovému senzoru. „Venkovní rolety dokáží odclonit nejvíce tepla, v letním období se jedná o 5-6 stupňů, což je razantní snížení pro interiér, a zároveň dokážou plně zatemnit, a to je dobré pro spaní. Pro režim školky, kdy např. děti stabilně chodí v určitý čas po obědě spát, je možné VELUX ACTIVE naprogramovat tak, že v daný čas sjede venkovní stínění, což může být signál pro děti, že se jde spinkat,“ doplňuje architekt společnosti VELUX Marek Petrík.

Přirozené denní světlo rozzářilo místnost a nastartovalo dětskou aktivitu
Přirozené denní světlo rozzářilo místnost a nastartovalo dětskou aktivitu (Zdroj: VELUX)

Denní světlo seřídí cirkadiánní rytmus

Svůj odborný pohled na význam světla a čerstvého vzduchu v interiérech budov, zejména tam, kde pobývají děti, přidává i MUDr. Dominika Danielová: „Dle studií trávíme až 90 % času uvnitř budov, proto je třeba dostat co nejvíce světla do interiérů, abychom si seřídili cirkadiánní, tedy biologické hodiny, které ovlivňují spoustu mechanismů v těle - imunitu, zvládání stresu, celkovou podrážděnost, učení, paměť, ale hlavně, a to je zásadní, podporují usínání a kvalitnější spánek. A spánek je u dětí velmi důležitý, aby si uložily emoce, zapamatovaly si nové věci, aby se jim zlepšila imunita, nebyly podrážděné, prostě zlepšuje jejich celkovou psychickou pohodu.“

Zdroj: VELUX

Publikováno: tento týden, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima