Zařizování nového bytu může mnohým z nás způsobit vrásky na čele. Realistický rozpočet už dávno nestačí a vám se jenom kupí další položky na seznamu, které budete muset koupit. Nastal čas dát šanci zapomenutým kouskům nábytku z druhé ruky. Pojďte objevit svět, kde se poklady schovávají za zlomek ceny.
Použité = špinavé?
Pryč s mýtem, že použité znamená automaticky špinavé a opotřebované. Představa zavšivené pohovky z bazaru je děsivá, ale ve skutečnosti jde o přehnaný mýtus. Většina lidí, kteří prodávají svůj nábytek, dbá na čistotu a hygienu. Navíc si nábytek můžete před koupí důkladně prohlédnout a také se můžete majitele jednoduše zeptat na historii nábytku a důvod prodeje. Použitého nábytky se rozhodně nemusíte bát, ba naopak.
7 tipů, kde hledat poklady z druhé ruky:
- Nábytkové banky: Pokud patříte mezi samoživitelky, nízkopříjmové rodiny s dětmi, seniory nebo handicapované, můžete využít služeb nábytkových bank. Tyto nábytkové banky najdete ve velkých městech. Určitě vás potěší, že vám často nábytek dovezou řidiči až domů. S pokrytím nákladů na bydlení vám poradí také článek Co je potřeba k příspěvku na bydlení.
- Cirkulární spoty: Recyklační obchody, do kterých může každý občan zanést nepotřebný nábytek a další vybavení. Vy si pak za poplatek můžete danou věc odnést domů. V Praze tak funguje třeba Sto-re.
- Bleší trhy: Atmosféra bleších trhů je sama o sobě zážitkem. Projděte se mezi stánky a objevte retro kousky, originální doplňky, ale i funkční spotřebiče jako mikrovlnky nebo žehličky. Nebojte se smlouvat! Na blešáku je to běžná praxe.
- Bazarové skupiny na Facebooku: Lokální facebookové skupiny představují skvělé místo pro hledání nábytku od lidí, kteří se stěhují, rekonstruují nebo vyklízí byt po prarodičích. Často zde narazíte na skutečné úlovky za symbolické ceny. Hledáte konkrétní nábytek z IKEA? Na Facebooku najdete i speciální skupiny, ve které lidé prodávají jen použitý nábytek této švédské značky.
- Druhý život nábytku: Samotná IKEA rozjela svůj projekt Druhý život nábytku, ve kterém odkupuje použitý nábytek své značky a pomáhá mu najít nový domov za lepší ceny – takové kousky najdete v Oddělení zlevněného zboží.
- Online bazary: Portály jako Aukro, SBazar nebo Bazoš jsou zlatým dolem pro lovce levných kousků. Najdete zde širokou nabídku nábytku i spotřebičů za zlomek původní ceny. Musíte ale počítat s tím, že občas můžete narazit na nespolehlivého prodejce. Důkladně si proto prověřte hodnocení prodejce a neváhejte se na cokoliv zeptat.
- Akce v obchodech s nábytkem: Jak ušetřit, ale zároveň mít nový nábytek? Sledujte akce a výprodeje, kde se zbavují starších kolekcí nebo vystaveného zboží.
Do čeho raději investovat? Do úspornějších spotřebičů, které pravidelně používáte
U spotřebičů, jako je pračka, lednička nebo sporák, se vyplatí investovat do modernějších technologií. Starší spotřebiče bývají energeticky náročnější, což se projeví na vašich účtech za elektřinu.
Moderní, úsporné spotřebiče sice mají vyšší pořizovací cenu, ale v dlouhodobém horizontu vám ušetří nemalé peníze. V rámci finanční gramotnosti pak také dává smysl si na takový spotřebič vzít i půjčku – například speciální půjčku s názvem nebankovní půjčka ihned.
Dobře si ale vždy porovnejte jednotlivé nabídky, pročtěte si veškeré smluvní podmínky a také si na základě rodinného rozpočtu propočtěte, zda vás měsíční splátka příliš nezatíží. Jen tak pro vás nebude půjčka přítěží, ale investicí do lepšího života.
Zdroj: Provident
Publikováno: včera, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce