Hrotovice na Třebíčsku lákají do nově otevřeného muzea

Město Hrotovice na Třebíčsku má sice méně než dva tisíce obyvatel, zato bohaté kulturní dědictví. Alespoň o tom svědčí nově otevřené muzeum, které navázalo na sbírkovou tradici z let předválečných. Souvisela především s četnými archeologickými nálezy ve zdejším mikroregionu. Pokud se nacházíte na Vysočině, přijměte pozvání Výleťáku s Bramacem do muzea v Hrotovicích!

Nové muzeum je zacílené především na rodiny s dětmi a expozici návštěvníkům přibližuje interaktivní a edukativní formou. Expozice představuje bohatou historii města a jeho okolí, nechybí zde archeologické nálezy z regionu, ani příběhy z historie od středověku (včetně zaniklé osady Mstěnice) až do 20. století. Muzeum připomíná významného hrotovického rodáka, malíře Františka Bohumíra Zvěřinu, ale i další hrotovické osobnosti, např. fotografa Karla Chrásta či výrobce stabilních motorů Jana Dolníka. Jeho dílna je součástí nové expozice, věnované místnímu průmyslu a zemědělství.

Muzeum Hrotovicka se otevřelo prvním návštěvníkům v loňském září. Zajímavé je, že exponáty se městu podařilo získat nejen od okolních muzeí, ale také přímo od místních obyvatel. V budově muzea se nachází Turistické informační centrum, kde vám prozradí zajímavé tipy na výlety po okolí. A vězte, že na své si přijde snad každý. V blízkém okolí se nachází Dalešický pivovar, známý z filmu Postřižiny, Dalešická přehrada, zaniklá obec Mstěnice, zámek Valeč, jaderná elektrárna Dukovany nebo jedna z nejstarších rozhleden na Moravě, rozhledna Babylon.

Publikováno: 6. 8. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima