Co s krtkem na zahradě

Krtečka v modrých kalhotkách máme rádi v pohádkách od pana Milera, ale pokud se nám na zahradě přes noc vytvoří celá armáda hromádek, to poslední, co chceme zkoumat, je, jestli onen stavitel má na sobě kalhotky či nikoliv. Především začneme pátrat ve všech dostupných pramenech, jak krtka odsunout nejlépe někam hodně daleko.

Krtek není vítaným návštěvníkem naší zahrady, byť je dost užitečným lovcem škůdců (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Mnoho lidí žije v přesvědčení, že krtka nesmí zlikvidovat. Jelikož se nejedná o zvláště chráněného živočicha, spadá do kategorie obecně chráněný živočich (viz § 5 odst. 3 zákona č. 114/1992 Sb.). To znamená, že takového tvora můžeme odstranit z jeho působiště, ale humánním způsobem, nikoliv drastickým a trýznivým (viz Zákon č. 246/1992 Sb.), a § 14 odst. 4 zákona na ochranu zvířat proti týrání).

Krtince, krtiny, krtčí hromádky
Krtek může zahradu nepěkně zrýt (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Pokud krtek neškodí nijak extrémně a na zahradě napáchal škody pouze v užitkové zahradě, existuje spousta odpuzovačů tohoto jinak celkem užitečného likvidátora dalších škůdců. Na výběr máme různé elektrické odpuzovače, tekuté a granulované přípravky, nebo třeba po domácku vyrobené plašiče.
Lze také na záhony vysázet aromatické rostliny, které krtkům nevoní. Takovým je třeba afrikán, okrasný česnek či řebčík, ovšem tato metoda není stoprocentně spolehlivá. Existuje také hnojivo, které má kromě výživných složek také jednu aromatickou. Ta krtka z takto pohnojených míst vypudí. Další možností je zakoupit lapač či past na krtka, jedince ulovit a pak ho odvézt někam, kde bude mít dostatek potravy a nebude nikomu škodit. Z toho vyplývá, že je jednodušší výskytu krtka na naší zahradě předcházet preventivním opatřením, než řešit vzniklé škody po jeho úřadování.

Krtek v krtinci
Pokud krtek nenadělá výrazné škody na vaší zahradě, není třeba nijak proti němu bojovat (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 4. 9. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima