Příprava dřeva na zimu

Pomalu odcházející léto nám dává neúprosně najevo, že období, kdy jsme teplo vyháněli z domovů, je nenávratně pryč. A my se naopak musíme postarat, abychom kousek tepla doma vyrobili. Pokud máte ústřední topení, nemusíte mít z příchodu zimy vrásky na čele. Pokud ovšem topíte pevnými palivy, resp. dřevem, možná by bylo vhodné se poohlédnout po nějakém tom topivu.

Nastal čas příprav dřeva na zimu (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Každý správný hospodář ví, že dřevo na topení musí vyzrát. Proto pokud až nyní poběžíte do lesa s pilou a sekerou, možná jste promeškali vhodnou dobu. Pokud jste tak ovšem učinili již loni či před létem, můžete mít dobrý pocit, že se v zimě nebudete klepat zimou u studených kamen, protože do nich nemáte co naložit. 

Štípač dřeva
S přípravou dřeva může pomoci technika (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Připravili jsme pro vás týdenní téma o přípravách dřeva na zimu. Najdete zde důležité informace i pár nápadů a rad, jak si práci s přípravou dřeva ulehčit. Několik článků věnujeme technice, tedy pilám, štípačům i sekerám. Nezapomeneme ani na uskladnění dřeva. K čemu by nám bylo krásně připravené dřevo, pokud bychom ho neměli kam složit. Tak vzhůru do čtení. A nezapomeňte na jednu prastarou hlášku, že u dřeva se člověk má zahřát 2x - jednou při jeho přípravě a podruhé, když hoří v kamnech.

Dřevník
Naštípané dřevo je potřeba někam složit a uchránit před nepřízní počasí (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Publikováno: 9. 9. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima