V den, kdy má svátek Barbora, je tradicí nařezat si větvičky z ovocných stromů, nejčastěji to je prut z třešně, meruňky, využije se i zlatý déšť. A stará pověra říká, že pokud větvička vykvete na Štědrý den svobodné slečně, do roka a do dne se provdá. Jak je to s dalšími pověrami?
Svatá Barbora z Nikomédie patřila ke 14 svatým pomocníkům, kteří byli volání v obzvlášť těžkých chvílích. Sama Barbora byla podle legendy pro svou víru v křesťanství pronásledována, poté mučena a sťata svým vlastním otcem. Pro její prožité útrapy a s tím spojené zázraky je dodnes patronkou horníků, dělostřelců a pyrotechniků, matematiků a rovněž i dětí. Je vzývána jako přímluvkyně za šťastnou hodinu smrti.
Zajímavosti
- Od jejího jména je odvozen název pro barbituráty (sloučenin kyseliny barbiturové, ta byla objevena na svátek svaté Barbory),
- svaté Barboře je zasvěceno mnoho kostelů, chrámů i oltářů,
- na některých lodích býval její obraz vyvěšen nad komorou se střelným prachem,
- na Moravě i ve Slezsku se dodnes drží svátek chození barborkou, kdy svobodné, ale i vdané ženy chodí dům od domu, ustrojené jsou v bílých či černých hávech, na hlavách zdobené závojem či věnečkem a větvičkou v ruce hrozí neposedným dítkům, ale také rozdávají ovoce a sladká srdíčka.
Pranostiky
- Po svaté Baruši střez nosu i uší!
- O svaté Barboře ležívá sníh na dvoře.
- Má-li svatá Barbora bílou zástěru, bude příští rok hodně trávy.
- Snese-li led o svaté Barboře hus, snese o Vánocích vůz.
- Jaké je počasí na sv. Barboru, takové bývá až do vánoc.
- Na svatou Barboru saně do dvoru.
Trhání barborek
Původně pohanský zvyk trhání barborek se jako jeden z mála uchoval do dnes. Na svátek svaté Barbory se nařežou větvičky třešní či višní (mohou se použít i další ovocné stromy či zlatý déšť), vloží se do vázy s vodou a cílem je, aby na Štědrý den rozkvetly. V takovém případě některé pověry praví, že se svobodná dívka v domě provdá. Rozkvetlá větvička má také přinést do domu štěstí.
Publikováno: 4. 12. 2019