Trvalky zdobí zahradu dlouhodobě, přesto jim musíte věnovat dostatek péče. Posbírejte semínka, rozsaďte velké a staré trsy. Namulčujte půdu pro udržení vlhkosti. Pouze správným pěstováním vám mohou tyto vytrvalé květiny dělat radost až 10 let.
Odstřihujte odkvetlé květy trvalek mimo těch, z nichž potřebujete semena a těch, které ještě i po odkvětu dlouho do zimy zdobí záhony. Od konce srpna je možné všechny odkvetlé trvalky dělit a přesazovat. Do podzimu je dostatek času na řádné zakořenění, aby dobře přečkaly zimu. Výhodné je namulčování asi 3 cm silnou vrstvou kompostu, která pomůže udržet vlhkost v půdě. Přesazování trvalek uvnitř zahrady je možné již 14 dní po jejich odkvětu s cílem zmlazení a rozdělení starších trsů. Pokud je půda bohatá na humus, vydrží trvalky bez přesazování na jednom místě podle druhu 5-10 let, některé i podstatně déle.
Krátkověké trvalky, které ustávají v růstu a kvetení již po 2-3 letech, můžete v zahradě udržet včasným přesazením: kopretiny, mák nahoprutý, hvozdík péřitý, hvězdnice alpská (Aster alpinus), krásnoočko (Coreopsis), dlužicha (Heuchera), prvosenky (petrklíče), kohoutek (Lychnis), polštářová plamenka (Phlox subulata). K dlouhověkým trvalkám patří: čechravy (Astilbe), srdcovky (Dicentra), pivoňky, kosatce, řebčík královský, úpolín, bělotrn, čemeřice, hosty, ploštičníky (Cimicifuga) a z travin ozdobnice čínská (Miscanthus).
Publikováno: 14. 9. 2019