Vyčistěte před zimou okapy

Ještě je stále čas na údržbu kolem domu a na zahradě. Jedním z důležitých kroků, na který není dobré zapomenout, je čištění okapů. Bohužel dost majitelů budov na to zapomíná.

Čistit okapy je dobré 2x do roka (Zdroj: Depositphotos)

Čistit okapy bychom měli minimálně 2x do roka. A to nejen na domech, ale pokud máme okap nainstalovaný třeba na pergole, tak i tam. Ucpaný okap může mít nepříjemných důsledků, než jen šplouchání vody přes okraj střechy. Může dojít k poškození fasády, prolomení okapu, zatékání do podkroví, nebo poškození střešní římsy. 

Zanesený okap
Zanesený okap může poškodit střešní římsu (Zdroj: Depositphotos.com)

Čistit okapy můžeme mechanicky, kdy použijeme žebřík dostatečné délky, popř. se za pečlivého jištění spustíme ze střechy k jejímu okraji. A pak už jen vybíráme nepořádek a vodou proplachujeme ucpaná místa. Tento způsob je opravdu nejpracnější, hrozí riziko pádu a navíc jste závislí na počasí. Existují i různé nástroje na čištění, které mají teleskopické násady a různě uzpůsobené čistící hlavy. Protože robotika hýbe světem, i pro čištění okapů můžete pořídit robota. V neposlední řadě je dobré zavolat odborníky, kteří mají potřebné vybavení, techniku i zkušenosti.

Čištění okapu tlakovou myčkou
Někdy je lepší objednat na čištění okapů specializovanou firmu (Zdroj: Depositphotos.com)

Aby se okapy nezanášely, nainstalujte na ně ochrannou mřížku. Listí nemá šanci se hromadit v okapovém žlabu a při větším proudu vody pak ucpávat svod. 

Publikováno: 19. 9. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima