22. ročník veletrhu STŘECHY PRAHA přivítá ve dnech 6. – 8. 2. 2020 v PVA EXPO PRAHA Letňany nejvýznamnější výrobce a dodavatele z oboru. Předchozí ročník zaznamenal rekordních přes 25 000 návštěvníků. Na www.strechy-praha.cz je možno zhlédnout názory vystavovatelů včetně videozáznamu, který přibližuje celkovou atmosféru veletrhu i impozantní stánky firem.
Připraven je rozsáhlý doprovodný program přednášek, seminářů, workshopů a diskusních fór, kde přední odborníci nastíní nejnovější trendy a technologická řešení v oboru střech a úspor energií, včetně palčivých problémů při stavbách a rekonstrukcích střech.
Využití střešních plášťů pro běžný život
Novinkou v doprovodném programu je přednáškový blok „Využití střešních plášťů pro běžný život“. Blok s ukázkami realizovaných děl je připraven ke zvýrazněnému tématu veletrhu, kterým jsou pochozí ploché střechy - střešní zahrady, terasy, lodžie a balkony. Na střechy lze umístit vše, na co si vzpomeneme, včetně stromů, aut či fitness zařízení. Nesmíme však zapomenout, že pod touto střechou budou žít lidé, proto i provozní střecha musí být pohledná a především po technické stránce bezvadná. O tom všem pohovoří odborníci z oboru, v čele s garantem tohoto bloku, Ing. Markem Novotným, Ph.D.
Fórum dřevěné konstrukce
6. ročník Fóra, které v rámci veletrhu pořádá organizace ČKAIT, má podtitul „Provětrávané vzduchové mezery obvodových plášťů a střech“. Při navrhování nebo realizaci provětrávaných obvodových plášťů a střech je nutné splnit základní požadavky na konstrukce, kterými jsou například tepelná ochrana, požární bezpečnost, mechanická odolnost, ochrana vnitřního prostředí, ochrana zdraví a další. Fórum přivítá renomované odborníky, kteří se vyjádří ke konkrétním problémům realizovaných obvodových plášťů a střech, k navrhování střech podle technických podkladů výrobců střešních krytin a systémů z pohledu technických norem, z pohledu soudního znalce i technického dozoru.
Festival dřeva a nářadí
Pokračuje úspěšně nastartovaný projekt festivalu s širokou nabídkou nářadí, nástrojů, techniky a dalšího řemeslného vybavení. Návštěvníci se mohou těšit na novinky v ručním i elektrickém nářadí, rozmanitou nabídku pergol a dalších dřevěných prvků a množství dalších atraktivních komodit. V předváděcí aréně budou každý den probíhat přednášky, workshopy, ukázky moderních i tradičních tesařských technik, inovací ve spojích, ukázky prací učňů, setkání s osobnostmi v oboru i soutěže zručnosti o pěkné ceny. Součástí festivalu budou i letos muzejní expozice, tentokrát zaměřené na ukázky cihlářských výrobků, které se používaly při pokrývání střech - vzdušníky hřebenové a do střešní plochy, úžlabní tvarovky nebo keramické prvky pro zastřešení zídek.
Izolace v pragrafech
Profesionálové si jistě nenechají ujít 21. ročník odborné konference IZOLACE pořádané společností A.W.A.L., která má letos podtitul „Izolace v paragrafech“. Stavebnictví je oblast, která na jednu stranu pomáhá a na druhou stranu může velmi škodit. Limity pro realizace stavebních děl udávají právě paragrafy, resp. legislativní mantinely chránící nás před těmi, kteří by chtěli vytěžit maximum bez jakéhokoliv ohledu na okolí. Při řešení problémů je nutno vždy pochopit technické a právní aspekty, proto je nutná znalost nejen vlastních „paragrafů“, ale i procesů, které se za nimi schovávají.
V rámci konference budou tradičně vyhlášeny výsledky již 9. ročníku Memoriálu Antonína Fajkoše o nejlepší studentskou práci na téma střechy.
Konference 3. a 4. fáze EET
Na aktuální dění ve společnosti reaguje konference „Elektronické evidence tržeb 3. a 4. fáze“, která zahrnuje i řemeslné práce. Konferenci s podtitulem „Papír nebo mobil? Poradíme, co bude výhodnější“ pořádá druhý veletržní den Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.
Digitalizace v řemesle
Již na předchozím ročníku veletrhu proběhly aktivity z oblasti digitalizace řemesla, jejímž cílem je zvyšování produktivity firem. Letos jsou připravena další témata, která by mohla napomoci firmám k větší konkurenceschopnosti. Jedná se o moderní trendy zaměřování konstrukcí, 3D scanování, využití dronů v oblasti staveb a rekonstrukcí střech, detekce zatékání do plochých střech termokamerou nesenou bezpilotním letadlem, co je a není možné s dronem provozovat z hlediska legislativy, jaký dron vybrat. Vše bude doplněno praktickými zkušenostmi a poradenstvím.
Solar Praha
Souběžný veletrh úspor energií SOLAR PRAHA přinese mimo jiné nejčerstvější informace z oblasti domácí, ale i „firemní“ fotovoltaiky. Na přednáškách zazní praktické zkušenosti z ročního provozu fotovoltaické elektrárny na rodinném domě, co lze očekávat, jaké jsou výhody a limity, proč je důležitá akumulace, jak optimálně využívat vyrobenou elektřinu a jaké dotace lze čerpat. Dalším tématem budou například akumulátory a virtuální baterie. Sobotní blok s názvem „Fotovoltaika pro začátečníky a mírně pokročilé“ bude uzpůsobený široké veřejnosti.
Poradenství zdarma
Na veletrhu budou k dispozici bezplatná širokospektrá poradenská centra, kam mohou všichni návštěvníci přijít konzultovat své problémy, projekty a nápady ve všech oblastech výstavby. Garanty těchto center jsou ČKAIT, ČVUT v Praze, Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR, EkoWATT a Česká fotovoltaická asociace. Novinkou je poradenství na stánku Úřadu průmyslového vlastnictví, kde se zájemci dozvědí vše o ochraně duševního vlastnictví a o důležitosti patentové ochrany při zavádění nových nápadů do praxe a dále poradenství v oblasti využití dronů ve stavebnictví.
Na shledanou 6. až 8. února 2020 v Praze Letňanech!
Publikováno: 6. 2. 2020