V kolektivu se nemoci šíří rychlostí blesku, a pokud onemocní jeden, strhne se vzápětí hotová lavina a za chvilku je nemocná celá kancelář nebo celá třída. Ubránit se virům a bakteriím nemusí být tak těžké, jak se na první pohled může zdát. Je ale třeba dodržovat přísná pravidla. Tady je hned pět tipů pro posílení imunity.
Pohyb v přírodě a správné oblečení
Nebojte se trávit čas venku na čerstvém vzduchu. Určitě vám to prospěje. Ať už se vydáte na výlet, malou procházku, nebo do parku, důležité je zvolit správné oblečení. Neměla by vám být zima, ale také byste neměli být nabalení jako sněhuláci. Základem by měla být kvalitní spodní vrstva z prodyšného materiálu, které odsává pot. Další kousky by pak měly být lehce rozepínací, tak abyste si je mohli sami sundat nebo obléci, jak zrovna potřebujete.
Pestrý jídelníček plný vitamínů
Dbejte na to, abyste jedli vyváženou stravu. Nezapomeňte konzumovat ovoce či zeleninu. Dejte si jablka, mandarinky, pomeranče, banány, skvělá je také červená řepa, brokolice nebo řapíkatý celer. Využijte toho a doplňte si potřebné vitamíny přírodní cestou. Zapomínat byste neměli ani na pitný režim.
Obranyschopnost organismu podpoří i bylinky
Echinacea, aloe vera, rakytník, šípek, ginkgo biloba, ženšen i česnek, cibule, křen nebo borůvky mají blahodárný vliv na posílení imunity a v možnostech servírování se meze nekladou. Česnek nebo cibule se skvěle hodí k vaření a třeba ze šípku vykouzlíte výborný čaj. Ten pro lepší chuť můžete osladit medem, který podporuje obranyschopnost organismu, je plný vitamínů, minerálních látek, antioxidantů. Med je navíc zdravější než rafinovaný bílý cukr, který je pro tělo těžce stravitelný, způsobuje obezitu, cukrovku, poškozuje zubní sklovinu a je plný kalorií.
Čistota půl zdraví
Že je normální umýt si ruce teplou vodou a mýdlem po příchodu z venku, před každým jídlem a po návštěvě toalety, by měl každý vědět. Dodržováním základních hygienických návyků zamezíte šíření nebezpečných virů a bakterií. Ruce si myjte opravdu poctivě. Vydrhněte mýdlem každý jejich kousek – tedy prsty, mezi prsty, dlaně, hřbet ruky, zápěstí, atd., a pak je opláchněte aspoň 20 sekund pod tekoucí vodou, aby se mohly veškeré viry a bakterie odplavit.
Nebojte se inhalovat
Inhalování je nejen účinný bojovník při léčbě dýchacích cest, ale slouží také jako skvělá prevence proti nemocem. „Při inhalování se miniaturní částice aerosolu dokážou dostat až do plicních sklípků a tak pomáhají pacientům s rychlejším vykašláváním a zároveň přispívají ke kratší rekonvalescenci pacientů. Navíc díky praktickým rozměrům může každý inhalovat například při sledování televize,“ vysvětluje Šimon Peter, odborník značky OMRON. Místo sklánění se nad horkou vodou vyzkoušejte snadnější řešení. Pořiďte si inhalátor OMRON C102 s nosní sprchou, který pomůže při potížích s respiračními onemocněními.
Publikováno: 19. 3. 2020