Vyplatí se mít doma nástěnnou klimatizaci?

| autor: Redakce

Klimatizace jsou často považovány za něco nezdravého, drahého a velmi neekologického. Platí to ale ještě i dnes u domácích nástěnných klimatizací? Nebo jsou to jen mýty z minulosti? Vzhledem k rostoucímu počtu tropických dní u nás – dobrá věc k zamyšlení.

Nástěnné klimatizace Daikin – úsporné, šetrné k životnímu prostředí a ohleduplné k vašemu zdraví (Zdroj: Doblogoo)

Klimatizace vs. čistý vzduch

Dnes už většina nástěnných klimatizací do domů a bytů (někdy se jim také říká pevné, vestavěné nebo splitové, protože mají oddělenou vnitřní a venkovní jednotku) má i nějakou filtraci vzduchu. Ta je zajištěna buď jen pasivními filtry, které si můžeme představit jako síta s obsahem antibakteriálního stříbra nebo titanu, nebo i účinnými aktivními filtry, které ke svému fungování potřebují přísun energie. Např. technologie Flash Streamer dokáže elektrickým výbojem rozložit i těkavé organické sloučeniny (např. jedovatý formaldehyd), které se uvolňují z koberců, podlahových krytin apod.

Účinnost čištění vzduchu u těchto domácích klimatizací je až překvapivě vysoká. Dosahuje 97–99 %! Dochází k odstranění prachu, pylů i dalších alergenů (např. roztočů) nebo zmiňovaných těkavých látek.

daikin_ururu-sarara_klimatizace-(5)_1587626362
Účinnost kvalitních čističek vzduchu je 99,9 %. Mají navíc extrémně jemné, několikastupňové filtry a ionizátory (Zdroj: Doblogoo)

Aby nás neškrábalo v krku

Platí, že klimatizace v autě i v bytě by neměla ochlazovat vzduch o více než 6 °C oproti teplotě venku a zároveň by neměla ochlazovat vnitřní prostředí na méně než 24,5 °C. Pokud bychom chladili více, hrozí nám při přechodu dovnitř nebo ven teplotní šok a právě ten může být příčinou nachlazení. (Samozřejmě že pokud je venku 35 °C, nebo dokonce více, tak v klimatizovaných 30 °C se spí stejně velmi špatně. Za bezpečnou teplotu je považováno 27 °C.)

Další dobré doporučení je nechat klimatizaci raději běžet celý den (při nízkých otáčkách a s nízkou spotřebou) než dopustit, aby se během dne celý dům včetně vnitřních konstrukcí od slunce rozpálil, a klimatizaci spustit až po návratu. To vede nejen k vysoké spotřebě elektrické energie, ale také k tomu, že klimatizace se bude snažit nastavené teploty dosáhnout co nejrychleji a o to studenější vzduch z ní bude proudit.

daikin_stylish_klimatizace-(10)_1587625904
Klimatizace v bytě by neměla ochlazovat vzduch o více než 6 °C než je teplota venku (Zdroj: Doblogoo)

Není samozřejmě vhodné, aby studený vzduch z klimatizace foukal přímo na nás. Některé chytré klimatizace, jako např. Stylish nebo Ururu Sarara od Daikin, už mají čidlo výskytu osob a automaticky foukají vzduch jinam. Pokud přejdete po místnosti, klimatizace vybavená tímto čidlem se tomu dokáže přizpůsobit.

Hlučnost

Dalším zdravotním hlediskem kromě čistoty vzduchu nebo teploty může být také hlučnost. Právě tento aspekt mluví ve prospěch pevně instalovaných klimatizací oproti těm mobilním (ještě kromě výrazně menší účinnosti těch mobilních).

Nástěnné klimatizace Daikin vynikají právě svou nízkou hlučností – prakticky neslyšným chodem (19 dB), u něhož můžete nerušeně spát. Při vysokých otáčkách a maximálním výkonu jsou hlučné zhruba jako lednice. Nejhlučnější součástí klimatizace je kompresor, který je umístěn ve vnější jednotce na fasádě nebo na střeše domu, zatímco u mobilní klimatizace hlučí uvnitř místnosti.

daikin_emura_klimatizace-(6)_1587650557
Nástěnné klimatizace Daikin vynikají nízkou hlučností (Zdroj: Doblogoo)

Údržba

Údržba nástěnné klimatizace je překvapivě jednodušší než údržba digestoře. Jde totiž jen o vyčištění prachového filtru, který buď ometeme smetáčkem nebo lépe opláchneme vodou. Pak ho jednoduše vrátíme na své místo. Ostatní filtry v klimatizacích bývají bezúdržbové. Jednou ročně je dobré objednat si specializovanou servisní firmu, která provede hloubkové čištění, ale také rovnou zkontroluje venkovní jednotku nebo rozvody chladiva.

daikin_emura_klimatizace-(3)_1587650633
Údržba nástěnné klimatizace je překvapivě jednoduchá (Zdroj: Doblogoo)

Kolik to bude stát?

U nástěnné klimatizace, která je napevno zabudovaná, je samozřejmě lepší myslet na její instalaci už ve fázi projektu, jde to ale i dodatečně. Rozvody se pak buď zasekají do stěn nebo se vedou v lištách. Cena moderních úsporných klimatizací se pohybuje od 35 000 Kč na jednu místnost (včetně DPH, instalačních prací, venkovní a vnitřní jednotky).

Ideální je mít klimatizaci v každé užívané místnosti, nejen v ložnici. Až 5 vnitřních jednotek totiž může být se systémem multi-split napojeno na jednu venkovní. Venkovní jednotka těchto systémů má dostatečně vysoký výkon, takže celý systém je obdobně účinný, jako když máte na jednu venkovní jednotku připojenou jen jednu vnitřní.

Pro instalaci nástěnné klimatizace musíme vždy zajistit vhodné místo pro venkovní jednotku – u rodinného domu je to jednodušší, protože může být prakticky kdekoliv, na zdi či na střeše. U bytových domů se s výhodou umísťují třeba na balkon. Dále je třeba také vyřešit odvod kondenzátu od vnitřní jednotky, např. svodem do kanalizace.

daikin_perfera_klimatizace-(2)_1587626760
Klimatizaci nechte raději běžet celý den (Zdroj: Doblogoo)

Design a ovládání

95 % prodaných vestavěných klimatizací představují vnitřní nástěnné jednotky. I ty už ale mohou mít design, který interiéru rozhodně neuškodí, naopak. Např. vnitřní jednotka klimatizace Stylish získala v roce svého uvedení na trh (2017) cenu Good Design Award za svůj inovativní vzhled a funkčnost, o rok později dokonce iF DESIGN AWARD, tedy ocenění jedné z nejprestižnějších a největších designových soutěží na světě.

Prodávají se ale i jednotky skryté v podhledech nebo menší parapetní jednotky pod okno (např. tam, kde chybí jiný zdroj vytápění).

Chytré klimatizace nabízí ovládání přes wi-fi nebo týdenní časovač, abyste přicházeli do již příjemně vychlazeného domova, který se ale vychladil pozvolna, s nízkou spotřebou energie.

daikin_ururu-sarara_klimatizace-(5)_1587626362
Chytré klimatizace nabízí ovládání přes wi-fi nebo týdenní časovač (Zdroj: Doblogoo)

Ekologie a klimatizace

Zdánlivě nejdou tyhle dvě věci dohromady. Vestavěné nástěnné klimatizace ale fungují jako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, což jsou vlastně energeticky nejúčinnější tepelná čerpadla vůbec. Využívají 80 % energie odebrané ze vzduchu a 20 % elektrické energie. Klimatizace Daikin chladí i vytápí s energetickou účinností A+++, nejvyšší možnou energetickou účinností jednotek, které jsou na trhu. I proto je velmi výhodné využívat klimatizaci nejen ke chlazení, ale v zimních či přechodných obdobích také k vytápění. Mohou sloužit jako plnohodnotná náhrada vytápění na elektřinu. Je však nutné přiznat, že foukání vzduchu a absence sálavé složky nemusí být komfortní pro všechny.

daikin_ururu-sarara_klimatizace-(5)_1587626362
Klimatizace už ve většině případů využívají ekologičtější chladivo (Zdroj: Doblogoo)

Další předností je, že dnešní klimatizace už ve většině případů využívají ekologičtější chladivo R-32. Díky nižšímu potenciálu globálního oteplování (GWP) má chladivo R-32 nejen vyšší účinnost než standardní chladiva, ale zároveň dosahuje vyšší energetické účinnosti při nižších emisí CO2. Prvním výrobcem, který toto chladivo vyvinul a začal využívat ve svých výrobcích, byla právě společnost Daikin. Patent na toto chladivo ale s ohledem na ochranu životního prostředí uvolnila i pro ostatní výrobce klimatizací.

Další hobby zprávy