Světový den osteoporózy

Každý člověk si může v rámci prevence upravit svojí životosprávu tak, aby výskytu osteoporózy předcházel. Sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, nevyvážená a nepravidelná strava, ale i chybějící vitamin D a vápník jsou časté příčiny vzniku osteoporózy. Tato nemoc obvykle svůj příchod dopředu nehlásí, a proto mnohdy můžeme být zaskočeni jejím neočekávaným vznikem.

Osteoporóza svůj příchod nehlásí (Zdroj: Vanilla)

Prevence vzniku osteoporózy

Tato zrádná nemoc nejčastěji potkává ženy. Přestože je povědomí o této nemoci poměrně široké, preventivní vyšetření absolvuje jen cca čtvrtina žen, které jsou osteoporózou nejvíce ohroženy.

Světový den osteoporózy připadá na 20. října. Ovšem připomínat si toto vážné onemocnění pouze jednou za rok určitě nestačí. Boj s osteoporózou není snadný, a proto je velmi důležité dbát na prevenci. To v praxi znamená pestrobarevný jídelníček složený z čerstvých potravin bohatých na vápník a vitamín D, kvalitní spánek a samozřejmě i pohyb. „Mnohdy si myslíme, že musíme trávit spoustu času v tělocvičně a trápit se skoro tak dlouho, dokud se nebude dát oblečení ždímat. Není to ale pravda. Deset minut správně provedených cviků jako prevence stačí. Když do toho připojíte delší procházky na čerstvém vzduchu a plavání vaše kosti a tělo vám poděkují,“ doporučuje osobní trenér Radek Laci a dodává: „V dnešní uspěchané době je mnohem lepší udělat pro své tělo to nejmenší možné ale poctivě, než dřít dlouho do úmoru a špatně.“

Páteř
Páteř trpí nadměrnou zátěží i nesprávnou stravou (Zdroj: Vanilla)

Prevence pohybem je důležitá, ale kromě ní bychom neměli zapomínat ani na správné doplnění vitamínů a minerálů. Mnohdy ale ani pestrá strava neposkytne dostatek potřebných látek a minerálů, a tak je na místě hledat účinnou pomoc v podobě léku. Vhodný je například léčivý přípravek Caltrate Plus, který dodá dostatečný přísun vápníku, vitamínu D a pěti důležitých kostních minerálů (hořčík, zinek, měď, mangan a bor), jež hrají významnou roli v metabolismu kostí. Přípravek neobsahuje laktózu, je tedy vhodnou alternativou pro všechny, kteří trpí intolerancí na mléčný cukr.

Vitamín D
Neměli bychom zapomínat na správné doplnění vitamínů a minerálů (Zdroj: Depositphotos)

V České republice trpí osteoporózou 16,4 % obyvatel nad 55 let, přičemž častěji postihuje ženy. „Světový den osteoporózy si připomínáme 20.10., protože právě tehdy začíná období prohloubení deficitu vitamínu D, snížené pohybové aktivity a zvýšeného rizika pádů,“ vysvětluje MUDr. Jiří Jenšovský, CSc. z Osteocentra Ústřední vojenské nemocnice v Praze a dodává „neexistuje ani jedna, ani jedna! studie na léčbu osteoporózy bez dodávání vápníku a vitamínu D!“

Věděli jste, že pokud nemoc neodhalíte včas, v pozdějších fázích se projevuje bolestmi zad, zmenšením tělesné výšky až o 20 cm, sníženou pohyblivostí hrudního koše a páteře, ale také kyfózou, tedy vytvořením „hrbu“?

Bolest 2
Ve vyšším věku kosti bolí o poznání více (Zdroj: Depositphotos)
Bolest
Bolest kloubů provází vznik osteoporózy (Zdroj: Depositphotos)

Prevence a včasné vyšetření jsou tak klíčové zejména pak s přibývajícím věkem či při zvýšených rizicích vzniku nemoci. Včasná diagnóza je totiž nesmírně důležitá pro následnou léčbu.

Význam prevence tohoto závažného a rozšířeného onemocnění zdůrazňuje každý rok Světový den osteoporózy, který připadá na 20. října.

Dostatečný příjem vápníku a vitaminu D

Osteoporóza se vkrádá do našeho života pomalu a nepozorovaně. Jak se tomuto záludnému lupiči kostní hmoty ubránit? Účinnou prevencí je přísun vápníku, vitaminu D a kostními minerály, jako jsou hořčík, zinek, měď, mangan a bor. Během prvních let ani nemusíte poznat, že se vás osteoporóza týká. Počátek onemocnění je pomalý a bez příznaků. Máte tedy dostatek času na prevenci a boj s tímto zákeřným lapkou, který chce vaše kosti obrat o hmotu.

Publikováno: 22. 10. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima