Kdy je nejlepší doba na změnu dodavatele energií?

| autor: Redakce

Pokud chcete ušetřit, je nyní ideální čas pro změnu dodavatele elektřiny či plynu. Uspořit lze totiž velmi zajímavé částky. Proč se tedy zabývat úsporami za energie právě v období, kdy jsou teploty nejvyšší, a spotřeba energie klesá? Protože nejlepší dobou na změnu dodavatele energií je léto.

Kdy je nejlepší doba na změnu dodavatele energií? (Zdroj: Depositphotos)

Nejlepší dobou na změnu dodavatele energií je léto 

Většina lidí má se svým dodavatelem uzavřené smlouvy na dobu neurčitou a měsíční zálohy se vypočítávají z očekávané spotřeby za celý rok. Ta je pochopitelně nejvyšší v zimních měsících, a tak by se mohlo zdát, že přechod k levnějšímu dodavateli energie dává největší smysl v zimě. V tomto kontextu si však málokdo uvědomí, že změna dodavatele neproběhne okamžitě.

Přechod od jednoho obchodníka ke druhému trvá v průměru tři až čtyři měsíce. S příchodem teplých měsíců byste proto neměli váhat a zajistit si výhodnější podmínky co nejdřív. To přinese úspory v zimě, která spolyká nejvíce peněz, protože tou dobou nejvíc topíme a dlouho svítíme.

Elektřina
Přechod od jednoho obchodníka ke druhému trvá v průměru tři až čtyři měsíce (Zdroj: Depositphotos)

Není nač čekat

Jestliže k levnějšímu dodavateli přejdete až na přelomu roku, topná sezóna je v plném proudu a vzhledem k obvyklé výpovědní lhůtě musíte platit během zimních měsíců ještě původní, vysoké ceny. Navíc je přelom roku obvykle spojený se zdražováním, kterému se letos dodavatelé energií vzhledem k vývoji cen na světových trzích nejspíš nevyhnou. Zbytečně tak můžete zaplatit až o několik tisíc korun více.

Rada, která se vyplatí

Ačkoli spotřeba energií se v průběhu roku mění, zálohy platíte ve stejné výši po celý rok. Proto si při závěrečném vyúčtování od svého původního dodavatele případný přeplatek dobře uschovejte. Zejména v případě, že elektřinou nebo plynem topíte.

Plyn
Ačkoli spotřeba energií se v průběhu roku mění, zálohy platíte ve stejné výši po celý rok (Zdroj: Depositphotos)

Pokud změna dodavatele proběhne v okamžiku, kdy jste na zálohách od posledního vyúčtování zaplatili více, než byla skutečná spotřeba, musíte počítat s tím, že zálohy od nového dodavatele nepokryjí zvýšenou zimní spotřebu do dalšího pravidelného vyúčtování. Nižší cena za celkovou roční spotřebu vám ale při dobré volbě nového dodavatele samozřejmě zůstane. A váš rodinný rozpočet úsporu za energie určitě ocení.

Další hobby zprávy