I létající pivovary mají svůj festival

| autor: Redakce

Létající pivovar, pivo od Nomádů... víte, o čem je řeč? Pokud ne, tak přijměte pozvání na Nomad Beer Festival, který proběhne 10. a 11. září v Pražské tržnici v pražských Holešovicích, kde se vše dozvíte. Pokud však víte, o čem řeč je, pak také víte, na co se můžete těšit. Všechny vás srdečně zveme!

Nejenom pivo můžete na pivním festivalu ochutnat (Zdroj: NBF)

Minipivovary zaznamenávají v posledních letech nebývalý boom, založit si ten svůj je ale pro většinu fajnšmekrů obrovská investice. K vlastnímu pivu vede i kratší cesta – tzv. létající pivovar. „Kočovné, létající nebo také nomádské – nejen těmito názvy se označují pivovary bez vlastního výrobního zařízení. Obvykle za nimi stojí nadšenci, kteří buď nemají dostatek finančních prostředků na vybudování vlastního pivovaru, anebo než do vlastní technologie zainvestují, chtějí si prošlapat cestu jako pivovarničtí „hosté“. Jsou tedy odkázáni na volné kapacity klasických „kamenných“ pivovarů, v nichž si pivo vyrábějí buď sami, nebo za asistence místního sládka,“ vysvětlil Jiří Sedláček, ředitel Nomad Beer Festivalu.

Festival bude mít v Česku premiéru. „Od roku 2012 podporujeme minipivovary prostřednictvím festivalů Pivo na Náplavce a Pivo v Tržnici. Příležitost měly dosud jen ty „kamenné“. Nyní nastal čas dát šanci také těm „létajícím“. Půjde o národní premiéru, pouze létajícím pivovarům se zatím žádný tuzemský festival nevěnoval, všude byly jen jako doplněk právě k těm kamenným. Tím bychom chtěli dát nomádům najevo, že v nich vidíme přínos pro zpestření tuzemského pivního trhu i potenciál, že časem „dolétají“ a stanou se z nich klasické pivovary,“ uvedl Jiří Sedláček.

Logo
Hlavní místo budou mít na festivalu kočovné pivovary (Zdroj: NBF)
Tržnice
Minipivovary zaznamenávají v posledních letech nebývalý boom (Zdroj: NBF)

Festival odstartuje v Pražské tržnici v pátek 10. září ve 14 hodin a potrvá do 22 hodin. Pokračovat bude i v sobotu, kdy bude trvat déle, jeho brány se milovníkům zlatého moku otevřou už v 10 hodin dopoledne a trvat bude opět do 22 hodin. „Vstup na festival i doprovodný kulturní program bude zdarma, podmínkou degustace piv však bude koupě 0,3l skleněného džbánku. Společně s festivalovou degustační kartou a tužkou bude za 100 korun, pro seniory za 70. Týž džbánek bude možné používat po oba dny konání festivalu. Vstupenky je možné koupit buď v předprodeji na goforboom.com, nebo na místě za tutéž cenu,“ sdělil Jiří Sedláček.

Hlavní místo budou mít na festivalu kočovné pivovary, chybět ale nebudou ani stánky s občerstvením a pochutinami k pivu. „Festivalu se zúčastní na dvacet létajících pivovarů či pivovarů, které byly létající, ale již přistály. Degustace piv proběhne výhradně ze skla, součástí akce bude i množství gastronomie vhodné k pivu a k tomu spousta skvělé muziky. K zahnání hladu si návštěvníci budou moci vybírat například z balkánské kuchyně, budou i kuřecí stripsy či tikka wrapy, seekh kebab wrapy, grilovaná kuřata a kachny, pečené sele, žebra na grilu, klobásy s 98 procenty masa a chybět nebudou ani chuťovky jako škvarkové tyčinky a cibulové kroužky. Pamatováno bude i na vegany a celiaky, kteří si budou moci dopřát třeba jídla z luštěnin nebo různé saláty. V pátek se o kulturní vložku postarají české kapely Brass Avenue, Delta Blues Jam a Doggybag, v sobotu čeští Circus Problem, česko-nizozemští Rí Ra a ZVA 12-28 Band ze Slovenska,“ vyjmenoval Jiří Sedláček.

Lidé
Festival bude mít v Česku premiéru (Zdroj: NBF)

PROZATÍM PŘIHLÁŠENÉ PIVOVARY

Beerokracie
Beranův pivovar
Bitches Brew Company
Four Elements
HoppyHedgehog
Chmeloun létající pivovar
Pivovar Jeřábek
Pivovar Létající Bezdomovec
Pivovar Lípák
Pivovar Lončák
Pivovar Potmehúd (bude jen v pátek)
Pivovar Prosecký Jiřík
Pivovar Strašák
Psychovar
Rampelník
WildCock
Žacký pivovar Auersperg

Další hobby zprávy