Češi patří mezi největší evropské včelaře, domácí produkce medu díky počasí však už několik let vázne a nestačí pokrýt domácí spotřebu. Společnost Medokomerc proto vybírá a dováží ty nejkvalitnější světové medy, které následně podrobuje třístupňové laboratorní kontrole. Aktuálně je součástí jejich oblíbeného lučního medu výtečný med z Kuby.
Produkce českého medu nestačí, zpracovatelé hledají nové zahraniční dodavatele
Češi patří mezi největší evropské včelaře, domácí produkce medu přesto nestačí pokrýt jeho spotřebu. V loňském roce vyprodukovali čeští včelaři necelých 5 000 tun medu, což činilo oproti roku 2019 pokles o 40 %. Ani v letošním roce nebyla úroda hojná. Podle největšího českého zpracovatele medu, firmy Medokomerc, byla produkce podobná jako loni. Medokomerc proto letos doplnil zásoby lučního medu medem z Kuby, měl by vystačit do příští sezóny.
Za nízkou produkcí medu přitom nestojí nedostatek včel, ale nepříznivé jarní počasí a špatný stav české krajiny. Podle Medokomercu je situace podobná ve všech zemích Evropské unie. „Nejen Česko, ale celá Evropská unie je závislá na dovozových medech z exotických zemí, ve kterých panuje příznivé počasí po většinu roku a příroda je ve stavu, v jakém má normálně být,“ uvedl Milan Špaček, jednatel společnosti, která v letošním roce přišla na český trh s medem z Kuby.
„Kubánský med je chuťově jeden z nejlepších medů, jaké jsme kdy nakoupili. Má výraznou ovocnou příchuť, která je příjemná českým spotřebitelům,“ pochvaluje si medový someliér Špaček. „Obchod s Kubou byl komplikovaný kvůli uvaleným embargům ze strany USA. Nákup to byl riskantní, ale od německých zpracovatelů medu jsme na něj měli výborné reference. Stejně jako všechny ostatní medy, které do Česka dovážíme, prošel i kubánský med přísnou kontrolou ve špičkové laboratoři v Brémách,“ vysvětluje Špaček a dodává: „Každý med má charakteristickou chuť a jejich mícháním dosáhneme ideální chuti i konzistence.“
Luční med s kubánskou příchutí
Ve spojení s kvalitními medy z ostatních jihoamerických zemí (Argentina, Urguay, Mexiko) a našeho evropského medu tvoří chuťově velmi vyváženou a kvalitativně špičkovou superpotravinu. Medy ze zámoří běžně obsahují více včelích enzymů a chuťově jsou mnohem výraznější díky místní flóře.
Luční med obsahuje kromě bílkovin i minerální látky, jako jsou hořčík, draslík, vápník, mangan a železo. Má rovněž antioxidační, antibakteriální a probiotické vlastnosti. Antioxidanty obsažené v medu z lučního kvítí neutralizují účinky volných radikálů, což snižuje riziko vzniku vícero chorob. Mimo to zmírňuje záněty, vyrovnává bakteriální hladiny a zvyšuje absorpci živin ze stravy. Díky blahodárným léčivým látkám, kterými se pyšní, je ideální pro celkovou regeneraci a prevenci před nemocemi.
Med dováží celá Evropa
Evropská unie je v produkci medu nesoběstačná, musí dovážet více než polovinu spotřebovaného množství. Nejčastěji se med do EU dováží z Ukrajiny, Číny a jihoamerických zemí. „Naše společnost asijské medy z důvodu nízké kvality nenakupuje,“ uvádí Špaček a dodává: „Pro kvalitu medu není rozhodující samotný geografický původ, jako spíše ráz krajiny a stav včelařství daného regionu. Čínské medy mohou obsahovat rezidua pesticidů a herbicidů. Asijské včely jsou také často krmeny sirupy namísto toho, aby hledaly nektar z rostlin. Pro mnoho firem jsou bohužel lákavé kvůli nízké ceně.“
Kvůli nedostatečné úrodě i zvýšené spotřebě med letos na podzim podražil v průměru o 15 až 20 %. Zpracovatelé medu se navíc potýkají s nárůstem cen energií, obalových materiálů nebo dopravy. „Z našich dat vyplývá, že spotřeba medu v Česku v posledních letech narostla, zejména vlivem pandemie koronaviru. Věříme však, že se zásobami medu do další sezóny právě díky nákupům z Jižní Ameriky vystačíme,“ uzavírá Milan Špaček.
Zdroj informací: MEDOKOMERC s.r.o.
Víte vše o zázračné mateřské kašičce?
Publikováno: 17. 1. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce