Restaurování vitráží v kostele Sv. Jiří

Kostel sv. Jiří v Horním Slavkově ukrýval rozsáhlý soubor vitráží. Říkám ukrýval, protože ještě do nedávna byly vitráže v katastrofálním stavu, zabedněné prkny. Torzo co z nich zbylo, bylo špinavé, některé pláty (části vitráže) chyběly úplně. Vitráže jsou z přelomu 19/20. století. Jde o velice zajímavý soubor vitráží.

Kostel sv. Jiří v Horním Slavkově (Zdroj: Ateliér VITRAJ)

Téměř všechny vitráže jsou bohatě zdobené malbou a leptanými detaily. Vyobrazení jsou figurální s jednou postavou světce ale i s rozsáhlým vyobrazením skupinových biblických výjevů.V průběhu tří let 2016-2018 jsme celý soubor restaurovali. Dík dochované archivní fotodokumentaci bylo možné doplnit i chybějící části a restaurovat všechny vitráže.

Vitráže v katastrofálním stavu
Vitráže v katastrofálním stavu (Zdroj: Ateliér VITRAJ)
Některé pláty vitráže chyběly úplně
Některé pláty vitráže chyběly úplně (Zdroj: Ateliér VITRAJ)

Před výrobou kopií jsme připravili barevné kresby v měřítku 1:1. Tvary a motivy vyobrazení byly v zásadě jasné z fotografií. Bylo ale nutné fotografie nazvětšovat a následně překreslit a dořešit detaily. Kde byla skla spojena olověným profilem. A hlavně jaká byla barevnost, protože archivní fotodokumentace byla pouze černobílá.  Vycházeli jsme hlavně z dochovaných barev na navazujících sklech.

Před výrobou kopií jsme připravili kresby v měřítku 1:1
Před výrobou kopií jsme připravili kresby v měřítku 1:1 (Zdroj: Ateliér VITRAJ)
Vycházeli jsme hlavně z dochovaných barev na navazujících sklech
Vycházeli jsme hlavně z dochovaných barev na navazujících sklech (Zdroj: Ateliér VITRAJ)

Nejdříve byla nařezána nová barevná skla. Sklomalbu jsme provedli klasickou vypalovanou sklářskou barvou. Jde o hnědou až černou barvu, kterou jsou malovány kontury a stínováním je barevnost skla tónována.

Archivní fotodokumentace byla pouze černobílá
Archivní fotodokumentace byla pouze černobílá (Zdroj: Ateliér VITRAJ)
Výsledek je krásný
Výsledek je krásný (Zdroj: Ateliér VITRAJ)

Následovalo nové založení skel do nového olověného profilu a osazení vitráží na původní místo. Všechny vitráže jsou z vnější strany ochráněny pletivem proti vandalismu. Doufám, že rekonstrukce objektu kostela bude pokračovat a podaří se shodně jako vitráže obnovit i vše ostatní.

Restaurování vitráží v kostele Sv. Jiří:

Prohlédněte si časosběrné video, jak postupovaly opravy:

Článek je připraven ve spolupráci:
Ateliér VITRAJ s.r.o.
 - sklenářská dílna zaměřená na umělecké zpracování plochého skla. Spolupracujeme s výtvarníky a architekty s cílem vytvořit kvalitní řemeslná díla. Restaurování a výrobě vitráží se věnujeme již více než 40 let.

Partner projektu je Skupina ČEZ

Dodáváme energii českému řemeslu
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: PrimaDOMA)

Publikováno: 2. 4. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima